ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
юстиції України
26 червня 2018 року № 2025/5


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
02 липня 2018 р.
за № 766/32218

ПОРЯДОК
використання технічних засобів нагляду і контролю у виправних та виховних колоніях Державної кримінально-виконавчої служби України

{Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства юстиції
№ 1064/5 від 20.03.2020
№ 3343/5 від 25.09.2020
№ 3190/5 від 09.09.2021
№ 5880/5 від 28.12.2022}

{В редакції Наказу Міністерства юстиції
№ 3204/5 від 07.09.2023}

I. Загальні положення

1. Цей Порядок розроблений відповідно до вимог статті 7 Закону України «Про попереднє ув’язнення», статей 102, 103 Кримінально-виконавчого кодексу України з метою забезпечення режиму у слідчих ізоляторах, виправних та виховних колоніях, попередження втеч та інших кримінальних правопорушень, порушень встановленого законодавством порядку тримання під вартою та відбування покарання, отримання необхідної інформації про поведінку осіб, узятих під варту, та засуджених, забезпечення їх безпеки, персоналу слідчих ізоляторів, виправних та виховних колоній, а також інших осіб, які перебувають на території цих установ.

2. У цьому Порядку терміни та скорочення вживаються у таких значеннях:

Генеральна дирекція - державна установа «Генеральна дирекція Державної кримінально-виконавчої служби України»;

Департамент - Департамент з питань виконання кримінальних покарань;

виправна/виховна колонія - виправна або виховна колонія Державної кримінально-виконавчої служби України;

міжрегіональне управління - міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції;

об’єкти слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії - внутрішня та прилегла території, будівлі, споруди, конструкції або окремі приміщення, розташовані на внутрішній території, транспортні засоби;

південний регіон - Кіровоградська, Миколаївська, Одеська та Херсонська області;

ретранслятор - прилад, призначений для організації зв’язку між приладами приймально-контрольними та автоматизованим робочим місцем систем сигналізації;

рубіж системи сигналізації - умовно визначена територія або сектор дії систем сигналізації;

система - сукупність спільно діючих технічних засобів, які забезпечують збір, обробку, передачу і подання інформації в заданому вигляді з метою виявлення порушника на об’єктах слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії, а також предметів, виробів, речовин, заборонених для використання особами, взятими під варту, та засудженими;

слідчий ізолятор - слідчий ізолятор Державної кримінально-виконавчої служби України;

центральний регіон - Житомирська, Київська, Черкаська та Чернігівська області;

центр спостереження - окреме приміщення з обмеженим доступом, оснащене системами нагляду і контролю, де персонал слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії здійснює спостереження за станом систем сигналізації, відеоспостереження, контролювання доступу та інших систем нагляду і контролю;

шлейф системи сигналізації - лінія зв’язку для передачі інформації від сповіщувачів до приладів приймально-контрольних;

АРМ - автоматизоване робоче місце;

БпЛА - безпілотний літальний апарат (безпілотне повітряне судно), призначений для виконання польоту без пілота на борту, керування польотом якого і контроль за яким здійснюються відповідною програмою або за допомогою спеціальної станції керування, що знаходиться поза повітряним судном;

ДКВС України - Державна кримінально-виконавча служба України;

КПП - контрольно-пропускний пункт;

ППК - прилад приймально-контрольний;

СВМ - система визначення місцезнаходження особи або транспортного засобу;

СВС - система відеоспостереження;

СКД - система контролювання доступу;

СО - сповіщувач охоронний;

СС - системи сигналізації;

ТЗНіК - технічні засоби нагляду і контролю, виконані у вигляді окремих пристроїв, приладів, засобів, систем та комплексів, що функціонально та за технічними характеристиками призначені для забезпечення режиму у слідчих ізоляторах, виправних та виховних колоніях, попередження втеч та інших кримінальних правопорушень, порушень встановленого законодавством порядку тримання під вартою та відбування покарання, забезпечення безпеки та отримання необхідної інформації про поведінку персоналу слідчих ізоляторів, виправних/виховних колоній, осіб, узятих під варту, та засуджених, а також забезпечення безпеки інших осіб, які перебувають на території цих установ.

II. СС для попередження втеч та інших кримінальних правопорушень

1. СС забезпечують контроль стану СО, які встановлюються на території та об’єктах (у приміщеннях) слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії.

2. СО забезпечує блокування:

лінії перетину внутрішньої та зовнішньої заборонених зон;

вхідних дверей (воріт, хвірток) на територію та до об’єктів (приміщень) слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії;

вікон адміністративного будинку (з боку внутрішньої забороненої зони) та об’єктів (приміщень) слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії.

3. Якщо зони виявлення одного СО недостатньо для блокування окремої ділянки, окремого приміщення, предмета, може застосовуватись декілька СО, що об’єднуються в окрему групу. Кожна окрема група СО, умовно закріплена за окремою ділянкою, окремим приміщенням, предметом, підключається до ППК окремим шлейфом СС для надання можливості точного визначення місця її спрацювання.

4. Для оснащення об’єкта слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії СС застосовується багаторубіжний принцип блокування засобами сигналізації, який забезпечує виявлення порушення в кожному секторі дії СО (або груп СО).

5. Для візуального відображення інформації про стан СО застосовуються:

оповіщувачі, які встановлюються на ділянках забороненої зони, на вході (в’їзді) на територію та до об’єктів слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії;

мнемосхеми (світлозвукове табло), які встановлюються в приміщеннях чергової варти та чергової частини слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії.

6. Інформація від СО про стан території чи об’єкта слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії надходить до ППК за допомогою шлейфів СС. При цьому ППК може працювати автономно або у складі АРМ СС.

7. Для забезпечення керування функціями (постановкою/зняттям під/з охорону/охорони та іншими) ППК має один або декілька вбудованих чи виносних пристроїв керування (клавіатура, зчитувач безконтактних карт, інші пристрої керування).

8. ППК встановлюється у місцях з обмеженим доступом до них сторонніх осіб (місця стаціонарних постів на об’єктах слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії або у центрі спостереження).

9. АРМ СС розміщується в центрі спостереження та на постах несення служби персоналом. На кожний з постів несення служби персоналом транслюється виключно інформація, що стосується сектору контролю цього поста. До центру спостереження, де проводиться архівація та обробка даних, транслюється інформація від усіх СС.

III. СКД

1. СКД забезпечує автоматизацію доступу на об’єкти слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії, реєстрування та обліку робочого часу персоналу й часу відвідувачів з можливістю їх візуальної ідентифікації при вході/виході до/з слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії шляхом звіряння з матеріалами фото-, відеозйомки, контролювання місця перебування та переміщення осіб у секторах дії СКД.

2. За допомогою СКД забезпечується надання або обмеження права доступу до об’єктів слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії для визначених категорій персоналу й відвідувачів.

3. АРМ СКД конструктивно будується на базі персонального комп’ютера із спеціалізованим програмним забезпеченням, що може бути включений у закриту локальну мережу слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії.

4. АРМ СКД розміщується в центрі спостереження та на постах несення служби персоналом. На кожний з постів несення служби персоналом транслюється виключно інформація, що стосується сектору контролю цього поста. До центру спостереження, де здійснюється архівація та обробка даних, транслюється інформація від усіх СКД.

5. Для організації бюро перепусток АРМ СКД оснащується спеціалізованим програмним забезпеченням, відеокамерою та принтером, які забезпечують формування бази даних персоналу та відвідувачів.

6. Як сповіщувачі кінцеві СКД застосовуються магнітоконтактні або електроконтактні СО, що встановлюються на дверях, хвіртках і воротах територій та об’єктів слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії.

7. Контролери доступу СКД забезпечують управління СО та зчитувачами, мають енергонезалежну пам’ять і призначені для роботи як в автономному режимі, так і сумісно з АРМ СКД. Контролери доступу можуть поєднувати функцію управління роботою ППК СС.

8. Зчитувачі СКД розміщуються у безпосередній близькості до місць проходу з обох сторін. У приміщеннях або місцях проходу, що не потребують дозволу на відкривання, замість зчитувача встановлюється кнопка відкривання дверей. За умовами експлуатації зчитувачі виконуються у варіантах для внутрішнього та зовнішнього використання.

9. Для надання права доступу до об’єктів слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії персонал та відвідувачі забезпечуються ідентифікаторами, за допомогою яких здійснюється їх ідентифікація за фотозображенням або персональними даними.

IV. Аудіовізуальні, електронні та інші технічні засоби контролю

1. Об’єкти слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії оснащуються аудіовізуальними, електронними й іншими технічними засобами контролю з метою недопущення потрапляння предметів, виробів, речовин, заборонених для використання особами, взятими під варту, та засудженими, контролю за несенням служби персоналом, місцезнаходженням осіб, узятих під варту, та засуджених, які перебувають поза межами слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії.

2. Системами (пристроями) догляду та виявлення заборонених предметів оснащуються КПП, збірне відділення, кімнати для проведення обшуків та оглядів, приймання посилок (передач) та бандеролей. Для виявлення предметів, виробів, речовин, заборонених для використання особами, взятими під варту, та засудженими, може застосовуватися портативне обладнання.

3. Система або пристрій блокування несанкціонованого зв’язку блокують мережі стільникового мобільного зв’язку виключно на об’єктах слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії.

Системи або пристрої блокування несанкціонованого зв’язку можуть бути встановлені стаціонарно або використовуватись у мобільному (переносному) варіанті.

4. За допомогою засобу службового зв’язку та оповіщення забезпечуються взаємодія і координація дій персоналу та усіх служб слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії. Для цього використовується внутрішній телефонний зв’язок та засоби радіозв’язку.

Службовий зв’язок під час переміщення осіб, взятих під варту, та засуджених за межами слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії забезпечується засобами радіо- або мобільного зв’язку.

Сигналізаційна система виклику застосовується для надання можливості особам, узятим під варту, та засудженим здійснити виклик персоналу і складається із кнопок, які встановлюються у камерних приміщеннях, та індикаційної панелі, що відображає інформацію про стан кнопок.

5. Пристрій контролю та реєстрації аудіоінформації використовується для контролю за діями персоналу слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії, осіб, узятих під варту, та засуджених при проведенні обшуків та оглядів, оперативних дій.

Пристрій контролю та реєстрації аудіоінформації створюється на базі спеціалізованих персональних комп’ютерів або використовується як окремий автономний пристрій. Рекомендоване місце встановлення пристрою - приміщення центру спостереження. За необхідності можливе створення автоматизованих віддалених (виносних) робочих місць на базі персональних комп’ютерів та спеціалізованого програмного забезпечення для окремих користувачів слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії.

6. Система контролю несення служби використовується для організації контролю за порядком несення служби персоналом слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії шляхом фіксації встановленого графіка дзвінків, переміщення на маршруті або відеореєстрації подій під час несення служби.

7. СВМ складається із пристроїв визначення місцезнаходження та АРМ.

Обмін інформацією між АРМ СВМ і пристроєм визначення місцезнаходження здійснюється за допомогою мережі стільникового зв’язку.

Для осіб, узятих під варту, та засуджених пристрої визначення місцезнаходження використовуються у вигляді електронного браслета із вмонтованою системою контролю несанкціонованого зняття. Застосування електронного браслета дає змогу відстежувати та фіксувати місцезнаходження осіб, узятих під варту, та засуджених, які перебувають за межами слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії.

8. Робота сигналізаційної системи попередження втеч та інших кримінальних правопорушень ґрунтується на генеруванні електричних імпульсів, вихідні параметри яких відповідають державним стандартам України та гігієнічним висновкам Міністерства охорони здоров’я України. Сигналізаційна система попередження втеч та інших кримінальних правопорушень реагує на спробу проникнення порушника у сектор її дії шляхом трансляції сигналу до центру спостереження.

9. Система або пристрій блокування БпЛА блокує або перехоплює керування БпЛА шляхом випромінювання радіоперешкод або імітації (підміни) пункту дистанційного пілотування.

Система або пристрій блокування БпЛА можуть бути встановлені стаціонарно або використовуватися у мобільному переносному варіанті.

V. СВС

1. СВС забезпечує дистанційне візуальне спостереження за об’єктами слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії, поведінкою осіб, узятих під варту, та засуджених, порядком несення служби персоналом слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії.

2. АРМ СВС будується на базі персонального комп’ютера або одного чи декількох відеореєстраторів.

Створення окремих робочих місць на базі персональних комп’ютерів, на які транслюється інформація від відеореєстраторів, забезпечує можливість формування резервних архівів даних, дублювання процесу спостереження з декількох робочих місць, розділення інформації від одного відеореєстратора на декілька робочих місць.

3. АРМ СВС встановлюється в центрі спостереження (на постах несення служби персоналом), кабінеті начальника, приміщенні чергової варти та черговій частині слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії.

4. Для організації дистанційного відеоспостереження в міжрегіональних управліннях та Департаменті створюються центри спостереження на базі АРМ СВС, до яких за допомогою мережі зв’язку забезпечується дистанційне підключення відеореєстраторів, встановлених у слідчих ізоляторах, виправних/виховних колоніях.

5. Для роботи у мережі Ethernet відеореєстратори оснащуються вбудованими мережевими модулями. За необхідності одночасного спостереження за значною кількістю відеокамер забезпечується паралельна робота декількох відеореєстраторів у локальній мережі з виведенням інформації на АРМ СВС на базі персональних комп’ютерів та спеціалізованого програмного забезпечення. На невеликих об’єктах слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії (за незначної кількості підключених камер) функції АРМ СВС реалізуються на базі одного відеореєстратора шляхом комплектування його монітором та периферійним обладнанням (клавіатурою і маніпулятором).

6. Запис відеоінформації, що надходить від відеокамер, здійснюється на жорсткий диск у цифровому форматі. Ємність жорсткого диска має забезпечувати можливість зберігання відеоінформації від усіх підключених відеокамер не менше ніж 30 діб (за технічної можливості - не менше ніж 180 діб) із розрахунку швидкості запису не менше ніж 25 кадрів/секунду та роздільної здатності не менше ніж 704 × 480 dpi (точок на дюйм).

7. У міжрегіональних управліннях та Департаменті відеоінформація, яка транслюється із слідчих ізоляторів, виправних/виховних колоній, архівується на окремо створюваних відеосерверах.

8. Відеокамери у слідчому ізоляторі, виправній/виховній колонії встановлюються:

у внутрішній та зовнішній заборонених зонах;

у приміщеннях чергової частини, чергової варти, центру спостереження, а також місцях несення служби персоналом;

на КПП з пропуску людей і транспорту, КПП між житловою та виробничою зонами;

у камерних приміщеннях збірного відділення і шлюзі для приймання осіб, узятих під варту, та засуджених;

на території та об’єктах режимної і господарської зон слідчого ізолятора, житлової та виробничої зон виправної/виховної колонії;

біля входу, у коридорах, на сходових клітинах, у службових та підсобних приміщеннях адміністративного будинку, будинків режимного призначення, структурних дільниць та секторів;

у підземних та надземних переходах, прогулянкових двориках;

у жилих та камерних приміщеннях;

у загальних коридорах кімнат для проведення тривалих побачень;

між зовнішніми та внутрішніми дверима кімнат для проведення тривалих побачень із засудженими до довічного позбавлення волі;

у кімнатах для проведення короткострокових побачень;

по огорожі дільниці соціальної реабілітації та дільниці соціальної адаптації;

у кімнатах прийому та видачі посилок і передач;

в автомобілях спеціалізованого призначення для перевезення осіб, взятих під варту, та засуджених.

Кут огляду відеокамер не повинен охоплювати санітарні вузли та душові.

9. Нагляд та контроль за допомогою відеокамер здійснюється персоналом слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії однієї статі з особами, взятими під варту, та засудженими.

10. Для роботи в умовах обмеженої освітленості, у вечірній та нічний час відеокамери оснащуються інфрачервоним підсвічуванням.

11. При встановленні відеокамер на значній відстані від відеореєстраторів (АРМ СВС) для передачі інформації використовуються оптичні лінії зв’язку або модулі підсилення рівня відеосигналу.

12. До приймачів відеоінформації (відеореєстраторів) здійснюється підключення відеокамер, встановлених на об’єктах слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії, за допомогою ліній зв’язку. Приймач відеоінформації (відеореєстратор) обладнується жорстким диском з можливістю зберігання відеоінформації від усіх підключених відеокамер не менше ніж 30 діб (за технічної можливості - не менше ніж 180 діб).

13. Для попередження, виявлення, фіксування правопорушення або інших подій, які відбуваються під час несення служби, персонал слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії використовує портативні відеореєстратори, у тому числі на транспортних засобах. Відеоінформація з відеореєстраторів переноситься на окремий жорсткий диск, який знаходиться у центрі спостереження, та зберігається не менше ніж 30 діб (за технічної можливості - не менше ніж 180 діб).

VI. Засоби електроживлення ТЗНіК

1. До засобів електроживлення належать джерела змінного та постійного струму, випрямлячі, стабілізатори, розподільні і зарядно-розрядні пристрої, комутаційні та установчі апарати, лінії живлення.

2. Електроживлення ТЗНіК здійснюється від основних, резервних та аварійних засобів електроживлення. Основними засобами електроживлення є трансформаторні підстанції. Як резервні засоби електроживлення застосовуються альтернативні трансформаторні підстанції, дизель-електричні станції та бензоелектричні агрегати. Як аварійні засоби електроживлення - акумуляторні батареї.

3. Засоби електроживлення мають забезпечувати:

установлену потужність всіх споживачів ТЗНіК з урахуванням запасу потужності в 1,5 раза;

аварійне живлення при відключенні основних і резервних засобів електроживлення протягом 16 годин;

стабільність напруги в межах норм, встановлених для ТЗНіК;

контроль за параметрами напруги й струму;

захист джерел струму від коротких замикань, перевантажень, а акумуляторних батарей - від глибокого розряду;

автономне й ручне перемикання засобів електроживлення;

надійність, безпеку та зручність обслуговування.

4. Розподільні, випрямні, стабілізуючі, зарядно-розрядні пристрої і комутаційні апарати розташовуються у спеціально обладнаному приміщенні КПП або встановлюються у безпосередній близькості від споживачів. У разі використання окремо встановлених акумуляторів вони мають бути розташовані у спеціально обладнаних приміщеннях або у витяжних шафах.

VII. Установлення, застосування та використання ТЗНіК

1. Установлення ТЗНіК здійснюється персоналом слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії або фахівцями спеціалізованих організацій з дозволу начальника слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії або особи, яка виконує його обов’язки.

2. Вид, кількість необхідних ТЗНіК для обладнання об’єктів слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії визначаються з урахуванням їх функціонального призначення і технічних характеристик, а також необхідності виконання завдань із забезпечення режиму, попередження втеч та інших кримінальних правопорушень, порушень встановленого законодавством порядку тримання під вартою та відбування покарання, отримання необхідної інформації про поведінку осіб, узятих під варту, та засуджених, забезпечення їх безпеки, персоналу слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії, а також інших осіб, які перебувають на території цих установ.

Місце, вид та кількість ТЗНіК, що встановлюються, визначаються комісією, яка утворюється наказом начальника слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії або особою, яка виконує його обов’язки. Комісію очолює перший заступник начальника слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії (заступник з режиму і охорони слідчого ізолятора).

За результатами роботи комісії складається акт про встановлення технічних засобів нагляду і контролю (додаток 1), який затверджується начальником слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії.

3. Установлення та використання ТЗНіК, їх технічне обслуговування та поточний ремонт забезпечуються персоналом структурних підрозділів слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії, відповідальних за цей напрям діяльності, з дотриманням вимог експлуатаційної документації підприємства-виробника на ці технічні засоби.

4. Забороняється залучення осіб, узятих під варту, засуджених та сторонніх осіб до робіт із встановлення ТЗНіК, їх використання, технічного обслуговування та поточного ремонту.

5. Персонал, який використовує та обслуговує ТЗНіК, особисто відповідає за втрату, псування, розукомплектування або використання ТЗНіК не за призначенням.

6. Контроль за використанням ТЗНіК здійснюється посадовою особою, призначеною начальником слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії або особою, яка виконує його обов’язки, а також посадовими особами міжрегіонального управління, Генеральної дирекції та Департаменту відповідно до розподілу посадових обов’язків.

7. Доступ персоналу слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії до роботи з відео- та аудіоінформацією, яка надходить від ТЗНіК, реалізується за допомогою програмних та апаратних засобів обмеження доступу (паролі, захищені протоколи обміну тощо), захищених від несанкціонованого втручання у канали передачі цієї інформації. Право доступу до роботи з відео- та аудіоінформацією, яка надходить від ТЗНіК, має персонал слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії відповідно до розподілу посадових обов’язків.

8. Забороняється використання відеокамер та портативних відеореєстраторів:

у лазнях, роздягальнях, душових і туалетних кімнатах;

у приміщеннях (камерах), у яких проводяться медичні обстеження (огляди) осіб, взятих під варту, та засуджених, особистий обшук з роздяганням;

у кімнатах для проведення тривалих побачень;

у кімнатах будинків дитини при виправних колоніях, де проводиться годування дітей до трьох років.

9. Забороняється використання аудіовізуальних засобів контролю під час:

побачень засуджених з особами, визначеними абзацом першим частини другої статті 8 та спілкування з особами, визначеними частиною першою статті 24 Кримінально-виконавчого кодексу України, крім візуального контролю;

побачень осіб, узятих під варту, з особами, визначеними частиною шостою статті 12 Закону України «Про попереднє ув’язнення», крім візуального контролю;

побачень осіб, узятих під варту, до яких застосовано тимчасовий чи екстрадиційний арешт, зі співробітниками Управління Верховного Комісара Організації Об’єднаних Націй у справах біженців, крім візуального контролю;

спілкування осіб, узятих під варту, з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини або спеціально уповноваженими ним представниками, членами Європейського комітету з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню, Генеральним прокурором, уповноваженими ним прокурорами і прокурорами, які здійснюють на відповідній території нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян, крім візуального контролю;

спілкування осіб, узятих під варту, та засуджених з працівниками слідчих та оперативних підрозділів Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, Національної поліції України, Служби безпеки України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, крім візуального контролю;

перебування осіб, узятих під варту, та засуджених у кімнаті психоемоційного розвантаження, крім візуального контролю;

спілкування з громадянами та засудженими, які на конфіденційній основі надають допомогу оперативним підрозділам виправних/виховних колоній у боротьбі з кримінальною протиправністю;

перебування засуджених у кімнатах для проведення тривалих побачень;

перебування осіб, узятих під варту, та засуджених у приміщеннях, де проводиться таємниця сповіді.

10. Використання портативних відеореєстраторів має на меті забезпечення захисту прав і законних інтересів осіб, узятих під варту, та засуджених, фіксування фактів правопорушень та кримінальних правопорушень, вчинених особами, взятими під варту, та засудженими, підвищення відповідальності персоналу слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії під час виконання своїх посадових обов’язків, фіксування випадків невиправданого або надмірного застосування до осіб, узятих під варту, та засуджених заходів фізичного впливу, спеціальних засобів і вогнепальної зброї.

11. Портативними відеореєстраторами забезпечуються:

черговий помічник начальника слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії, його заступники;

персонал відділу нагляду і безпеки виправної колонії, відділу режиму і охорони слідчого ізолятора, виховної колонії, який заступає на чергування у складі чергової зміни, з розрахунку не менше ніж один відеореєстратор на пост;

персонал слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії, який входить до складу оперативної групи та денної зміни;

начальник варти з охорони виправної/виховної колонії, його помічники;

начальник зустрічної; планової автомобільної, екстреної варти з переміщення осіб, узятих під варту, та засуджених, його помічники.

12. Портативний відеореєстратор застосовується персоналом слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії під час:

проведення перевірок наявності осіб, узятих під варту, та засуджених, у тому числі тих, які перебувають за межами слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії, приймання їжі засудженими у їдальні;

виведення засуджених на роботу та повернення з роботи на КПП між житловою та виробничою зонами виправної/виховної колонії;

проведення прогулянок осіб, узятих під варту, та засуджених;

відвідування жилих та камерних приміщень;

перевірки засуджених, яким надано тривале побачення;

прийняття прибулих осіб, узятих під варту, та засуджених до слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії;

проведення особистих обшуків осіб, узятих під варту, та засуджених без роздягання та огляду їх речей, оглядів персоналу і громадян, які перебувають на території слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії, їхніх речей та одягу, транспортних засобів, а також об’єктів слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії;

застосування до осіб, взятих під варту, та засуджених заходів фізичного впливу, спеціальних засобів, гамівної сорочки, службових собак та вогнепальної зброї;

одержання особами, взятими під варту, та засудженими посилок (передач) і бандеролей;

виявлення ознак вчинення особами, взятими під варту, та засудженими правопорушень і супроводу осіб, узятих під варту, та засуджених, які їх допустили;

загрози нападу осіб, узятих під варту, та засуджених або вчинення інших дій, що загрожують життю та здоров’ю інших осіб, узятих під варту, та засуджених, персоналу слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії або інших осіб, які перебувають на їх території;

здійснення обміну осіб, узятих під варту, засуджених зустрічними, плановими автомобільними та екстреними вартами.

13. Інформація про застосування у слідчому ізоляторі, виправній/виховній колонії ТЗНіК доводиться до відома осіб, узятих під варту, та засуджених при їх прибутті до слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії, про що ці особи ознайомлюються та ставлять особистий підпис на повідомленні про застосування технічних засобів нагляду і контролю (додаток 2). Крім того, інформація про застосування ТЗНіК розміщується у слідчому ізоляторі, виправній/виховній колонії на КПП з пропуску людей і транспорту шляхом встановлення попереджувального знака: «Увага! Працюють технічні засоби нагляду і контролю» (додаток 3).

14. Інформація, що надходить від ТЗНіК, має зберігатися не менше ніж 30 діб (за технічної можливості - не менше ніж 180 діб), за винятком фото-, аудіо-, відеоінформації, що може бути використана як докази, передбачені нормами Кримінального процесуального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення, термін зберігання якої забезпечується до завершення вирішення питання по суті.

15. Інформація, що фіксується ТЗНіК, є інформацією з обмеженим доступом, належить Департаменту, міжрегіональному управлінню, слідчому ізолятору, виправній/виховній колонії.

16. Інформація, що фіксується ТЗНіК, може надаватись третім особам:

на підставі ухвали слідчого судді, суду;

на офіційні запити органів прокуратури, а також органів досудового розслідування в межах провадження у справах про кримінальне чи адміністративне правопорушення.

17. ТЗНіК, що використовуються на об’єктах слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії, мають відповідати державним стандартам, бути сертифікованими в Україні та пройти експлуатаційні випробування на об’єктах слідчих ізоляторів, виправних/виховних колоній.

Забороняється використання ТЗНіК, що не пройшли сертифікацію та можуть становити небезпеку для життя і здоров’я персоналу, відвідувачів слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії, осіб, узятих під варту, та засуджених.

VIII. Обов’язки персоналу слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії, міжрегіонального управління, Генеральної дирекції та Департаменту щодо використання СВС, фіксації (документування) позаштатних ситуацій

1. Стаціонарні СВС у слідчому ізоляторі, виправній/виховній колонії, міжрегіональному управлінні (Департаменті щодо слідчих ізоляторів, виправних/виховних колоній південного та центрального регіонів) та Генеральній дирекції працюють у цілодобовому режимі.

2. Наказами начальника слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії, керівника міжрегіонального управління (Департаменту щодо слідчих ізоляторів, виправних/виховних колоній південного та центрального регіонів), Генеральної дирекції або осіб, які виконують їх обов’язки, призначаються відповідальні особи, на яких покладається:

контроль за функціонуванням стаціонарних СВС;

перегляд відеозаписів;

копіювання та видача відеозаписів.

3. Наказом начальника слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії або особи, яка виконує його обов’язки, призначається відповідальна особа на яку покладається:

зберігання, видача та приймання портативних відеореєстраторів;

зберігання, видача та приймання карт пам’яті до портативних відеореєстраторів;

зміна дати та часу на портативних відеореєстраторах;

облік, зберігання та видача інформації, отриманої з портативних відеореєстраторів;

належне ведення відповідної документації.

4. Під час виконання посадових обов’язків персоналу слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії забороняється:

самовільне видалення відеозаписів з носіїв відеозапису, заміна цих носіїв, зміна їх системної дати та часу;

примусове виключення відеореєстраторів, у тому числі на вимогу сторонніх осіб;

перешкоджання здійсненню відеозапису;

використання носіїв відеозапису у випадках, не пов’язаних із здійсненням ними посадових обов’язків;

копіювання, передавання інформації з відповідних носіїв стороннім особам.

5. Портативні відеореєстратори та карти пам’яті до них обліковуються з наданням відповідного інвентарного та номенклатурного номерів.

Портативні відеореєстратори та карти пам’яті зберігаються у спеціально відведених приміщеннях слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії і видаються персоналу цих установ під підпис у журналі обліку видачі, повернення портативних відеореєстраторів та карт пам’яті (додаток 4), який зберігається у відповідальної особи, зазначеної в пункті 3 цього розділу.

6. Після отримання портативного відеореєстратора персонал слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії зобов’язаний оглянути і перевірити його працездатність, стан заряду акумуляторної батареї та карти пам’яті.

Переконавшись у справності портативного відеореєстратора, відсутності зовнішніх пошкоджень відеореєстратора та карти пам’яті, що можуть перешкоджати їх використанню, персонал слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії здійснює запис у журналі обліку видачі, повернення портативних відеореєстраторів та карт пам’яті.

Персонал слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії, якому видано портативний відеореєстратор, забезпечує його збереження та належні умови експлуатації, не допускає його розряджання.

Після закінчення виконання посадових обов’язків персонал, якому було видано портативний відеореєстратор, у найкоротший строк передає його з картою пам’яті відповідальній особі, зазначеній у пункті 3 цього розділу, яка здійснює зовнішній огляд портативного відеореєстратора та перевіряє його справність.

За результатами огляду технічного стану портативного відеореєстратора вноситься відповідна інформація до журналу обліку видачі, повернення портативних відеореєстраторів та карт пам’яті, а також проводиться збереження інформації з карти пам’яті на жорсткий диск, який знаходиться у центрі спостереження слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії.

У разі виявлення пошкодження портативного відеореєстратора, його несправності, пошкодження карти пам’яті або відсутності на ній інформації, персонал, який здійснював експлуатацію відеореєстратора, зобов’язаний негайно повідомити про це відповідальній особі, зазначеній у пункті 3 цього розділу, та доповісти рапортом на ім’я начальника слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії, у якому зазначити, за яких умов відбулося пошкодження (несправність) та причини відсутності інформації.

За фактами втрати або пошкодження портативного відеореєстратора чи карти пам’яті призначається проведення службового розслідування відповідно до Порядку проведення службових розслідувань у Державній кримінально-виконавчій службі України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 березня 2015 року № 356/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 березня 2015 року за № 295/26740.

7. У разі виявлення непрацездатності стаціонарних СВС в центрі спостереження (на постах несення служби персоналом), приміщенні чергової варти та черговій частині слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії, персонал, який здійснює спостереження, зобов’язаний негайно повідомити про це відповідальній особі, зазначеній у пункті 2 цього розділу, та доповісти рапортом на ім’я начальника слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії, у якому вказати можливі причини непрацездатності та заходи, вжиті з метою їх усунення.

Про всі випадки виявлення непрацездатності стаціонарних СВС та заходи, вжиті з метою їх усунення, персонал міжрегіонального управління, (Департаменту щодо слідчих ізоляторів, виправних/виховних колоній південного та центрального регіонів) та Генеральної дирекції, який здійснює спостереження в центрі спостереження, щоденно повідомляє рапортом керівника міжрегіонального управління (Департаменту щодо слідчих ізоляторів, виправних/виховних колоній південного та центрального регіонів) та Генеральної дирекції.

8. При виникненні позаштатних ситуацій, які сталися під час експлуатації СВС (втручання сторонніх осіб у роботу таких систем, їх пошкодження, неможливість здійснення відеофіксації з технічних та інших причин, втрата збереженої інформації) начальник слідчого ізолятора, виправної/виховної колонії протягом доби інформує керівника міжрегіонального управління (Департаменту щодо слідчих ізоляторів, виправних/виховних колоній південного та центрального регіонів) та Генеральної дирекції із зазначенням заходів, вжитих для відновлення функціонування СВС, а також відновлення інформації.

{Порядок в редакції Наказу Міністерства юстиції № 3204/5 від 07.09.2023}

Директор Департаменту
публічного права


Л. Кравченко



Додаток 1
до Порядку використання технічних
засобів нагляду і контролю
у слідчих ізоляторах, виправних
та виховних колоніях Державної
кримінально-виконавчої служби України
(пункт 2 розділу VII)

АКТ
про встановлення технічних засобів нагляду і контролю

{Додаток 1 в редакції Наказу Міністерства юстиції № 3204/5 від 07.09.2023}



Додаток 2
до Порядку використання технічних
засобів нагляду і контролю
у слідчих ізоляторах, виправних
та виховних колоніях Державної
кримінально-виконавчої служби України
(пункт 13 розділу VII)

ПОВІДОМЛЕННЯ
про застосування технічних засобів нагляду і контролю

{Додаток 2 в редакції Наказу Міністерства юстиції № 3204/5 від 07.09.2023}



Додаток 3
до Порядку використання технічних
засобів нагляду і контролю
у слідчих ізоляторах, виправних
та виховних колоніях Державної
кримінально-виконавчої служби України
(пункт 13 розділу VII)

{Додаток 3 в редакції Наказу Міністерства юстиції № 3204/5 від 07.09.2023}



Додаток 4
до Порядку використання технічних
засобів нагляду і контролю
у виправних та виховних колоніях
Державної кримінально-виконавчої
служби України
(пункт 5 розділу VIII)

ЖУРНАЛ
обліку видачі, повернення портативних відеореєстраторів та карт пам’яті

{Порядок доповнено Додатком 4 згідно з Наказом Міністерства юстиції № 5880/5 від 28.12.2022; в редакції Наказу Міністерства юстиції № 3204/5 від 07.09.2023}


Порядок використання технічних засобів нагляду і контролю у виправних та виховних колоніях Державної кримінально-виконавчої служби України
Порядок; Мін'юст України від 26.06.2018 № 2025/5
Нова редакція від 02.11.2023, підстава — z1594-23
Постійна адреса:
https://zakon.rada.gov.ua/go/z0766-18
Законодавство України
станом на 29.03.2024
чинний



Документи та файли


Публікації документа

Скачать використання технічних засобів нагляду і контролю у виправних та виховних колоніях Державної кримінально-виконавчої служби України
Наближай ПЕРЕМОГУ!

Долучайся до збору на авто для виконання бойових завдань!

Звернення та звітність

Завантажити використання технічних засобів нагляду і контролю у виправних та виховних колоніях Державної кримінально-виконавчої служби України

Завантажити використання технічних засобів нагляду і контролю у виправних та виховних колоніях Державної кримінально-виконавчої служби України не вдалося!

Спробуйте перезавантажити сторінку!