МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ

НАКАЗ

25.11.2016  № 1250


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
22 грудня 2016 р.
за № 1682/29812

Про затвердження Порядку взаємодії Міністерства внутрішніх справ України з центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України

{Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства внутрішніх справ
№ 42 від 24.01.2018
№ 148 від 27.02.2018
№ 333 від 20.04.2023}

Відповідно до статей 16, 18 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», пункту 11 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 878, з метою забезпечення спрямування та координації діяльності центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України, НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Порядок взаємодії Міністерства внутрішніх справ України з центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України, що додається.

2. Керівникам структурних підрозділів апарату Міністерства внутрішніх справ України, головам Національної поліції України, Державної міграційної служби України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної прикордонної служби України, командувачу Національної гвардії України довести цей наказ до відома підпорядкованих керівників структурних підрозділів.

3. Визнати таким, що втратив чинність, наказ МВС від 28 березня 2013 року № 304 «Про затвердження Порядку взаємодії Міністерства внутрішніх справ України з центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 18 квітня 2013 року за № 627/23159.

4. Департаменту формування політики щодо підконтрольних Міністрові органів виконавчої влади та моніторингу (Боднар В.Є.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.

5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Міністр

А.Б. Аваков

ПОГОДЖЕНО:

Голова Державної прикордонної служби України

Т. в. о. Голови Національної поліції України

Голова Державної служби України
з надзвичайних ситуацій

Голова Державної міграційної служби України

В. Назаренко

В.А. Троян


М. Чечоткін

М. Ю. Соколюк



ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
внутрішніх справ України
25 листопада 2016 року № 1250
(у редакції наказу
Міністерства внутрішніх
справ України
від 20 квітня 2023 року № 333)


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
22 грудня 2016 р.
за № 1682/29812

ПОРЯДОК
взаємодії Міністерства внутрішніх справ України з центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України

I. Загальні положення

1. Цей Порядок визначає організаційні та процедурні питання взаємодії Міністерства внутрішніх справ України з Національною поліцією України, Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Державною міграційною службою України (далі - Служби) у процесі формування та реалізації державної політики у відповідних сферах, обміну інформацією між Міністерством внутрішніх справ України та Службами, періодичність її подання.

2. Цей Порядок спрямований на забезпечення узгодженості, планомірності та цілісності формування державної політики, ефективності її реалізації у сферах забезпечення охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку, а також надання поліцейських послуг, захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні, цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності, міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.

3. Взаємодію зі Службами у МВС з урахуванням компетенції забезпечують структурні підрозділи апарату МВС, визначені Міністром внутрішніх справ України (далі - уповноважені підрозділи).

4. Організація опрацювання документів, які надсилаються Службою до МВС, відповідно до цього Порядку покладається на уповноважений підрозділ або на структурні підрозділи МВС у межах їх компетенції.

II. Підготовка проєктів законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України

1. Служба розробляє проєкти законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України (далі - проєкти актів), що стосуються регулювання сфери її діяльності, у порядку, установленому законодавством.

2. Розроблені Службою проєкти актів разом з обов’язковими додатками, передбаченими § 50 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року № 950 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09 листопада 2011 року № 1156) (далі - Регламент), із супровідним листом надсилаються до МВС в електронній формі із застосуванням засобів кваліфікованого електронного підпису керівника Служби, крім випадків наявності обґрунтованих підстав для їх підготовки в паперовій формі, а саме підготовки проєкту акта, який містить інформацію з обмеженим доступом, вимога щодо захисту якої встановлена законом, підготовки проєкту акта, вимога щодо розроблення якого в паперовій формі встановлена актами Кабінету Міністрів України.

Проєкт акта, який є регуляторним, надсилається разом з відповідними матеріалами, передбаченими Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

3. Уповноважені підрозділи відповідно до компетенції опрацьовують проєкти актів, розроблені Службою. До опрацювання проєктів актів, розроблених Службою, залучається юридична служба, а в разі необхідності - інші заінтересовані структурні підрозділи апарату МВС, Головний сервісний центр МВС, Головне управління Національної гвардії України, заклади, установи, підприємства, що належать до сфери управління МВС.

Опрацювання проєктів актів з питань стратегічного планування, європейської та євроатлантичної інтеграції, а також з питань деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій покладається на Директорат стратегічного планування та європейської інтеграції (далі - ДСПЄІ). До опрацювання зазначених проєктів актів залучаються уповноважені підрозділи відповідно до компетенції.

4. Позиція Міністра внутрішніх справ України (далі - Міністр) щодо проєкту акта, розробленого Службою, доводиться до відома Служби шляхом надсилання листа, до якого (у разі відсутності зауважень) додається завізований Міністром проєкт акта. Проєкти актів, розроблені з метою імплементації актів права ЄС, погоджуються з ДСПЄІ.

5. У разі висловлення МВС до проєкту акта, поданого Службою, зауважень та/або пропозицій проєкт акта повертається Службі для його доопрацювання.

6. Служба враховує зауваження та/або пропозиції МВС до проєкту акта та повторно надсилає доопрацьований проєкт акта до МВС для його погодження Міністром.

7. У разі виникнення розбіжностей у позиціях МВС та Служби щодо проєкту акта Служба ініціює проведення узгоджувальних нарад та консультацій з узгодження розбіжностей (проведення консультацій, нарад, робочих зустрічей).

8. Після погодження Міністром проєкту акта Служба в порядку та у випадках, визначених Регламентом, надсилає його на погодження до заінтересованих органів, а також до Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України та Міністерства цифрової трансформації України, до Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів для проведення експертизи на відповідність зобов’язанням України у сфері європейської інтеграції, у тому числі міжнародно-правовим, та праву Європейського Союзу (acquis ЄС), до Національного агентства з питань запобігання корупції для визначення необхідності проведення антикорупційної експертизи, а також до Міністерства юстиції України для проведення правової експертизи.

9. Якщо в позиціях Служби і заінтересованого органу щодо проєкту акта є розбіжності, які не можуть бути врегульовані на рівні фахівців таких органів, Служба зобов’язана провести із відповідним заінтересованим органом узгоджувальні процедури, передбачені Регламентом.

10. Після отримання погоджень заінтересованих органів та висновків Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України, Міністерства цифрової трансформації України, Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів, Національного агентства з питань запобігання корупції (у разі проведення антикорупційної експертизи), Міністерства юстиції України про проведення правової експертизи Служба надсилає проєкт акта разом з обов’язковими додатками, передбаченими § 50 Регламенту, до МВС для внесення його на розгляд Кабінету Міністрів України.

11. Проєкт акта, надісланий до МВС з порушенням вимог Регламенту та цього Порядку, повертається Службі з обґрунтуванням, викладеним у супровідному листі, для усунення виявлених недоліків та забезпечення повторного подання на розгляд МВС.

12. Служба забезпечує підготовку всіх необхідних матеріалів, у тому числі проєктів виступів до проєкту акта, та надсилає їх до МВС для його представлення Міністром на засіданні Кабінету Міністрів України та/або Верховної Ради України.

13. У разі втрати проєктом акта актуальності або з інших причин Служба невідкладно листом інформує Міністра про необхідність відкликання проєкту акта з наведенням обґрунтованих пропозицій щодо його відкликання.

14. У разі повернення Секретаріатом Кабінету Міністрів України проєкту акта у зв’язку із складенням повноважень або відставкою Кабінету Міністрів України Служба, яка розробляла проєкт акта, за потреби забезпечує його повторне погодження, крім проєктів актів Кабінету Міністрів України з питань забезпечення обороноздатності держави, з інших питань, пов’язаних із виникненням загрози життю та/або здоров’ю населення, підготовлені під час дії воєнного стану.

15. У разі повернення Верховною Радою України законопроєкту, внесеного Кабінетом Міністрів України на розгляд Верховної Ради України та не прийнятого в першому читанні за основу на дату припинення повноважень Верховної Ради України, Служба, яка розробляла проєкт акта, що не втратив актуальності, забезпечує його подання в місячний строк з дати набуття повноважень новосформованим Кабінетом Міністрів України з дотриманням процедури, визначеної главою 2 розділу 6 Регламенту.

III. Погодження проєктів актів, нормативно-правових актів, розроблених іншими органами державної влади

1. Служба опрацьовує проєкт акта або проєкт наказу нормативно-правового характеру (далі - проєкт наказу), розроблені органами державної влади, які надіслано до Служби як до заінтересованого органу, у частині, що стосується її компетенції, та в установленому порядку надсилає його разом з листом, у якому викладена позиція Служби, до МВС для опрацювання і погодження позиції Служби Міністром.

У разі погодження проєкту наказу Служба надсилає до МВС із супровідним листом аркуш погодження, а також проєкт наказу з додатками до нього. Служба листом інформує (без розкриття змісту позиції) розробника про надсилання проєкту акта або проєкту наказу на погодження позиції Міністром.

У разі якщо суб’єктом нормотворення спільного проєкту наказу є МВС, Служба викладає свої зауваження та пропозиції до нього в листі.

У разі відсутності зауважень до спільного проєкту наказу, одним із суб’єктів нормотворення якого є МВС, Служба надсилає до МВС із супровідним листом аркуш погодження.

2. Позиція Служби щодо проєкту акта (у разі висловлення зауважень до нього або його непідтримання), щодо проєкту наказу (у разі висловлення до нього зауважень) повинна бути обґрунтована з урахуванням вимог абзаців другого, третього пункту 3 § 37 Регламенту. Служба може також надати зауваження і пропозиції до поданих розробником прогнозів впливу, у тому числі до прогнозу впливу реалізації акта на ключові інтереси заінтересованих сторін у сферах, віднесених до його компетенції.

3. Позиція Служби щодо проєкту акта або щодо проєкту наказу опрацьовується з урахуванням вимог, визначених пунктом 3 розділу II цього Порядку.

4. Позицію Міністра щодо проєкту акта або проєкту наказу уповноважений підрозділ доводить до відома Служби шляхом надсилання листа за підписом Міністра для її доведення до відома розробника.

Позиція Міністра щодо погодження позиції Служби щодо проєкту акта або проєкту наказу доводиться МВС до відома головного розробника. До відома Служби надсилається копія відповідного листа про інформування головного розробника (без додатків).

5. У разі виникнення розбіжностей у позиціях МВС та Служби щодо проєкту акта або проєкту наказу Служба ініціює проведення узгоджувальних нарад та консультацій з узгодження розбіжностей (проведення консультацій, нарад, робочих зустрічей).

Якщо розбіжності не було врегульовано, Служба інформує розробника листом МВС.

6. Погодження Службою проєктів актів та проєктів наказів без урахування позиції Міністра не допускається, крім випадків, передбачених абзацом третім пункту 1 цього розділу.

7. Позиція Міністра щодо проєкту акта або проєкту наказу формується з урахуванням позиції Служби, яка є заінтересованим органом.

IV. Розроблення проєктів наказів МВС нормативно-правового характеру

1. Проєкт наказу МВС нормативно-правового характеру (далі - проєкт наказу МВС) розробляється Службою відповідно до компетенції та вноситься на розгляд Міністра. Разом із проєктом наказу МВС Служба надсилає пояснювальну записку, порівняльну таблицю (у разі розроблення проєкту наказу про внесення змін) та інші матеріали до нього (за потреби).

Подання Службою проєкту наказу МВС для його прийняття без попереднього розгляду та погодження юридичною службою МВС не допускається.

Опрацювання проєкту наказу МВС здійснюється з урахуванням вимог, визначених пунктом 3 розділу II цього Порядку. До опрацювання проєкту наказу МВС залучається структурний підрозділ, до повноважень якого віднесено запобігання корупції та виявлення фактів корупції.

Якщо проєкт наказу МВС регулює сферу діяльності кількох Служб, головним виконавцем в апараті МВС визначається уповноважений підрозділ, який взаємодіє зі Службою, яка розробила проєкт наказу МВС.

Строк опрацювання в МВС проєкту наказу МВС, розробленого Службою, визначається в межах строків, установлених законодавством, якщо Службою не запропоновано іншого обґрунтованого строку виконання, з урахуванням його складності та невідкладності прийняття.

2. У разі наявності обґрунтованих зауважень та/або пропозицій до поданого Службою проєкту наказу МВС (крім тих, що стосуються питань документування управлінської діяльності, зокрема правил нормопроєктувальної техніки) проєкт наказу МВС повертається Службі для доопрацювання.

У разі виникнення розбіжностей у позиціях МВС та Служби щодо проєкту наказу МВС Служба ініціює проведення узгоджувальних нарад та консультацій з узгодження розбіжностей (проведення консультацій, нарад, робочих зустрічей).

3. У разі якщо розбіжності не врегульовано, позиція Міністра щодо проєкту наказу, розробленого Службою, доводиться до відома керівника Служби шляхом надсилання листа із зазначенням обґрунтованих зауважень та/або пропозицій.

4. Після врахування зауважень та/або пропозицій Служба повторно надсилає проєкт наказу МВС на опрацювання.

5. Служба, яка є розробником проєкту наказу МВС, забезпечує погодження проєкту наказу МВС з відповідними суб’єктами нормотворення та/або іншими заінтересованими органами відповідно до законодавства в порядку та за формою, установленими законодавством з питань документування управлінської діяльності.

6. У разі відсутності зауважень та/або пропозицій уповноважений підрозділ відповідно до компетенції:

готує супровідні та інші документи до проєкту наказу МВС, необхідні для державної реєстрації нормативно-правового акта;

організовує його візування заінтересованими структурними підрозділами МВС;

подає в установленому порядку проєкт наказу МВС на підпис Міністру;

забезпечує його подання на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому законодавством порядку.

7. Супроводження в Міністерстві юстиції України наказу МВС здійснюється уповноваженим підрозділом спільно зі Службою, яка є його розробником.

8. У разі повернення Міністерством юстиції України наказу МВС без державної реєстрації для доопрацювання або із здійсненням державної реєстрації такого наказу МВС із наданням зауважень і пропозицій щодо приведення його положень у відповідність до законодавства з питань документування управлінської діяльності (зокрема правил нормопроєктувальної техніки), уповноважений підрозділ у взаємодії зі Службою, яка забезпечує його надсилання, повинен усунути виявлені порушення та в установлений строк повторно подати його на державну реєстрацію або надати Міністерству юстиції України копію документа про скасування такого наказу МВС.

9. Проєкт наказу МВС, який містить положення, норми та доручення, що поширюються на Службу, погоджується зі Службою в установленому порядку.

У разі виникнення в позиціях МВС та Служби розбіжностей щодо проєкту наказу МВС уповноважений підрозділ або структурний підрозділ апарату МВС, який є розробником проєкту наказу МВС, ініціює проведення узгоджувальних нарад та консультацій з узгодження розбіжностей (проведення консультацій, нарад, робочих зустрічей).

V. Підготовка Службою пропозицій до закону України, що надійшов на підпис Президентові України

1. Надіслані до Служби копії прийнятих Верховною Радою України законів України, які надійшли на підпис Президентові України безпосередньо із Секретаріату Кабінету Міністрів України, опрацьовуються Службою в порядку, установленому Регламентом.

2. У разі надходження до Служби з МВС копії прийнятого Верховною Радою України закону України, який надійшов на підпис Президентові України, Служба визначає, чи є прийнятий закон України економічно доцільним, проводить аналіз очікуваних соціально-економічних результатів його реалізації і перевірку відповідності положень закону України Конституції України та їх узгодженості з положеннями інших законів України.

3. За результатами аналізу прийнятого Верховною Радою України закону України Служба готує пропозиції щодо доцільності його підписання Президентом України або застосування Президентом України права вето щодо такого закону України і подає їх до МВС у 24-годинний строк із дати надходження копії такого закону або протягом першої половини строку, визначеного в супровідному листі Секретаріату Кабінету Міністрів України.

4. Зауваження і пропозиції Служби стосовно необхідності застосування Президентом України права вето щодо прийнятого Верховною Радою України закону України повинні бути вмотивовані та обґрунтовані з економічної, правової і соціально-політичної позицій, містити нову редакцію відповідних норм закону України або його нову редакцію в цілому, а за потреби - пропозицію щодо його відхилення.

VI. Експертиза законопроєктів

1. У разі надходження до Служби з МВС законопроєкту, ініційованого суб’єктами права законодавчої ініціативи та надісланого до Кабінету Міністрів України Верховною Радою України, Служба готує в межах компетенції проєкт пропозицій до експертного висновку.

2. Пропозиції до експертного висновку щодо законопроєкту, ініційованого суб’єктом права законодавчої ініціативи, звернення щодо подання якого адресоване безпосередньо Службі, готуються з урахуванням вимог, визначених законодавством.

3. Пропозиції до експертного висновку Служби надсилаються до МВС у строки, установлені МВС відповідно до законодавства, або протягом першої половини строку, визначеного в супровідному листі Секретаріату Кабінету Міністрів України.

VII. Скасування актів

1. У разі якщо акти Служби або її територіальних органів не відповідають Конституції і законам України, указам Президента України та постановам Верховної Ради України, прийнятим відповідно до Конституції та законів України, актам Кабінету Міністрів України, уповноважений підрозділ відповідно до компетенції за погодженням з юридичною службою МВС протягом трьох робочих днів з дня виявлення таких обставин готує відповідні матеріали Міністру з метою порушення перед керівником Служби питання скасування таких актів повністю чи в окремій частині.

2. Керівник Служби протягом трьох днів зобов’язаний скасувати акти, визначені в пункті 1 цього розділу, повністю чи в окремій частині й не пізніше ніж у п’ятиденний строк з дня їх скасування письмово поінформувати про це МВС.

3. У разі виникнення розбіжностей у позиціях МВС та Служби щодо скасування актів Служба ініціює проведення узгоджувальних нарад та консультацій з узгодження розбіжностей (проведення консультацій, нарад, робочих зустрічей тощо).

4. Уповноважений підрозділ доповідає Міністру про заходи, ужиті керівником Служби, його територіальними органами з метою приведення актів Служби у відповідність до Конституції і законів України, указів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України та інших актів законодавства.

5. У разі якщо акт територіального органу Служби, який не відповідає Конституції і законам України, указам Президента України та постановам Верховної Ради України, прийнятим відповідно до Конституції та законів України, актам Кабінету Міністрів України та іншим актам законодавства, не скасовано в установленому порядку керівником Служби, уповноважений підрозділ готує проєкт наказу МВС про скасування такого акта повністю чи в окремій частині.

VIII. Визначення пріоритетних напрямів роботи та планування діяльності Служб

1. Служби здійснюють планування діяльності за визначеними Міністром пріоритетними напрямами роботи, з урахуванням стратегічних документів органів державної влади вищого рівня, а також Програми діяльності Кабінету Міністрів України, Цілей сталого розвитку України на період до 2030 року та плану МВС на середньостроковий період, інших програмних документів та документів стратегічного планування.

2. Структурним підрозділом апарату МВС, на який покладається здійснення координації роботи із забезпечення формування державної політики у сферах компетенції МВС, є ДСПЄІ.

З метою забезпечення послідовної та узгодженої діяльності з формування та реалізації державної політики у відповідній сфері Служби надають ДСПЄІ пропозиції щодо пріоритетів своєї діяльності на наступний рік, які мають відповідати цілям і пріоритетам діяльності МВС, програмним документам Кабінету Міністрів України, планам пріоритетних дій Уряду, іншим документам державної політики, положенням Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони (далі - Угода про асоціацію), Хартії про особливе партнерство між Україною та Організацією Північно-Атлантичного договору та Декларації про її доповнення (далі - Хартія про партнерство), іншим міжнародним зобов’язанням держави у сфері європейської та євроатлантичної інтеграції. Уповноважені підрозділи відповідно до компетенції надають ДСПЄІ пропозиції щодо пріоритетних напрямів роботи Служби.

ДСПЄІ спільно з уповноваженим підрозділом опрацьовує пропозиції Служби та подає їх на затвердження Міністру.

3. Служби організовують свою роботу за річними планами.

Служби формують річні плани роботи та надають їх до ДСПЄІ, який спільно з уповноваженим підрозділом опрацьовує їх та повертає для затвердження в установленому порядку.

Річні плани роботи Служби затверджуються Міністром за поданням керівника Служби.

4. Річний план роботи Служби повинен передбачати:

заходи, спрямовані на реалізацію пріоритетних напрямів роботи Служби, її територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Служби, і шляхи виконання покладених на них завдань, у тому числі на виконання програмних документів середньо- та довгострокового планування у сфері євроатлантичної інтеграції, Угоди про асоціацію, програми діяльності Уряду, Цілей сталого розвитку;

заходи, спрямовані на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, наказів МВС, інших актів законодавства, доручень Прем’єр-міністра України та Міністра;

актуальні питання, пов’язані з реалізацією державної політики у відповідній сфері, у тому числі з реалізацією програми діяльності Кабінету Міністрів України, плану пріоритетних дій Уряду, інших документів державної політики, положень Угоди про асоціацію, Хартії про партнерство, інших міжнародних зобов’язань держави у сфері європейської та євроатлантичної інтеграції;

участь у конгресах, форумах, семінарах, нарадах, інших заходах (у тому числі міжнародних), проведення яких забезпечують Служби або в яких вони повинні брати участь;

питання організації діяльності структурних підрозділів Служби та її територіальних органів з виконання актів законодавства, актів Президента України, доручень Прем’єр-міністра України та Міністра;

заходи з інших питань, спрямованих на підвищення ефективності та покращення управлінської діяльності Служби.

У річному плані роботи Служби визначаються структурні підрозділи, територіальні органи Служби, підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління Служби, які є виконавцями запланованих заходів, а також строки їх виконання.

МВС у десятиденний строк опрацьовує проєкт річного плану роботи Служби та разом із пропозиціями і зауваженнями (за наявності) надсилає його Службі для їх урахування.

5. Унесення змін до погодженого річного плану роботи Служби, зокрема змін, які додають нові або виключають визначені заходи, істотно змінюють їх зміст та результати, яких заплановано досягти, можливе лише за рішенням Міністра. Разом з тим питання перенесення строків виконання заходів у зв’язку з об’єктивними факторами, зокрема недостатнім фінансуванням заходів, законодавчим забезпеченням тощо, може вирішуватися в оперативному порядку керівником Служби за обґрунтованими пропозиціями виконавця заходу.

6. Служби надають Міністру звіти про виконання річних планів роботи Служби та покладених на них завдань, які повинні містити чітку та достовірну інформацію щодо виконання покладених на Службу, її територіальні органи, підприємства, установи, організації, що належать до сфери управління Служби, завдань.

7. Контроль за виконанням річного плану роботи Служби та поданням пропозицій, визначених пунктом 2 цього розділу, здійснює ДСПЄІ.

IX. Контроль МВС за реалізацією Службою та її територіальними органами державної політики у відповідних сферах

1. МВС здійснює контроль за виконанням покладених на Служби, їх територіальні органи завдань і функцій, визначених у планах роботи, указах Президента України, законах України та постановах Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актах Кабінету Міністрів України, дорученнях Міністра, та додержанням цього Порядку.

2. Контроль за діяльністю Служб здійснюється, зокрема, шляхом проведення перевірок.

3. Рішення про проведення перевірки приймається Міністром шляхом видання наказу МВС та затвердження плану-завдання на перевірку.

4. У наказі МВС про призначення перевірки зазначаються підстави для її призначення, склад комісії та строк її проведення.

5. У разі необхідності надання консультативно-дорадчої допомоги комісія може залучати представників апарату Служби.

6. Строк проведення перевірки не повинен перевищувати 20 робочих днів.

7. Перевірка проводиться з урахуванням специфіки діяльності Служби, з додержанням вимог законодавства щодо збереження державної таємниці, іншої інформації з обмеженим доступом, захисту персональних даних, положень антикорупційного законодавства, недопущення розголошення таємної, конфіденційної та службової інформації, що стала відома під час її проведення.

Ознайомлення з документами без наявності на те законних повноважень забороняється.

8. Для виконання покладених завдань члени комісії МВС мають право:

вимагати припинення дій, які перешкоджають проведенню перевірки;

ознайомлюватися з необхідними документами та отримувати їх копії для долучення до матеріалів перевірки;

отримувати від посадових осіб та працівників Служби, їх територіальних органів усні та письмові пояснення;

перебувати безпосередньо на території Служби та її органів на місцях для здійснення перевірки;

перевіряти повноту усунення порушень, виявлених під час проведення попередніх перевірок.

9. За результатами перевірки члени комісії протягом п’яти робочих днів після її закінчення складають довідки, які подають голові комісії.

10. Голова комісії протягом п’яти робочих днів узагальнює довідки членів комісії та складає звіт, у якому фіксує факт проведення перевірки, її результати з викладеними висновками і пропозиціями щодо усунення виявлених порушень та зазначеними строками їх усунення.

11. Звіт про результати проведення перевірки підписується головою та членами комісії, які проводили перевірку, та надається для ознайомлення і підпису керівнику Служби (керівнику територіального органу), що перевірявся.

12. Керівник Служби (керівник територіального органу) зобов’язаний особисто ознайомитися з інформацією, викладеною у звіті, та засвідчити це своїм підписом. У разі наявності зауважень до звіту керівник Служби (керівник територіального органу) повинен протягом двох робочих днів надати їх голові комісії в письмовій формі з відповідним обґрунтуванням.

13. Голова комісії інформує в установленому порядку Міністра про результати проведення перевірки та подає йому на розгляд звіт разом із зауваженнями керівника Служби (керівника територіального органу), а також план заходів щодо усунення порушень, виявлених під час проведення перевірки.

14. Керівник Служби (керівник територіального органу) протягом двох робочих днів після затвердження Міністром плану заходів щодо усунення порушень, виявлених під час проведення перевірки, надає його копію голові комісії та в установлені строки інформує МВС про заходи, ужиті для усунення виявлених недоліків та порушень.

15. За наявності підстав для притягнення до дисциплінарної відповідальності керівників Служби, їх заступників, керівників структурних підрозділів апарату Служби, їх територіальних органів, а також керівників підприємств, установ, організацій, що належать до сфери її управління, Міністр приймає рішення про:

порушення перед Кабінетом Міністрів України питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності керівника Служби та/або його заступників (крім заступників керівника Національної поліції України);

ініціювання перед керівником Служби питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності керівників структурних підрозділів апарату Служби, її територіальних органів та їх заступників, а також керівників підприємств, установ, організацій, що належать до сфери її управління.

Матеріали щодо порушення перед Кабінетом Міністрів України питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності керівника Служби та ініціювання перед керівником Служби питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності керівників структурних підрозділів апарату Служби готує визначений Міністром структурний підрозділ апарату МВС.

16. Служби та їх територіальні органи подають до МВС у визначені строки звіти, які повинні містити інформацію про усунення порушень та недоліків, виявлених під час перевірок, проведених МВС та іншими уповноваженими на це Службами, а також інформацію про притягнення до дисциплінарної відповідальності посадових осіб, винних у допущених порушеннях.

X. Обмін інформацією між МВС та Службою

1. З метою забезпечення ефективної взаємодії Служби надають МВС:

пропозиції щодо пріоритетних напрямів роботи Служби на наступний рік - до 01 грудня року, що передує плановому;

проєкт річного плану роботи Служби з урахуванням пріоритетів роботи МВС на наступний рік - до 15 грудня року, що передує звітному;

звіт про виконання плану роботи Служби - до 25 січня поточного року;

пропозиції до документів коротко-, середньо- та довгострокового планування у сфері європейської та євроатлантичної інтеграції, Комплексного пакету допомоги НАТО для України та Цілей Партнерства в рамках Процесу планування та оцінки сил Програми НАТО «Партнерство заради миру», переліку першочергових законопроєктів та нормативно-правових актів у сфері європейської інтеграції, інших програмних документів у сфері європейської та євроатлантичної інтеграції, а також звіти про стан їх виконання разом з пропозиціями щодо розвитку і поглиблення співпраці з органами, інституціями та агенціями Європейського Союзу і НАТО - у визначені терміни;

інформацію про стан виконання актів законодавства, доручень Президента України, Прем’єр-міністра України, Кабінету Міністрів України, у яких МВС визначено головним виконавцем, а Служби є співвиконавцями,- невідкладно, якщо такі доручення надсилаються для виконання негайно, в інших випадках - протягом першої половини строку, відведеного на їх виконання;

інформацію за дорученням Міністра чи першого заступника Міністра, заступників Міністра - у визначений строк;

проєкти структури Служби, проєкти рішень про утворення, реорганізацію, ліквідацію територіальних органів Служби;

подання щодо призначення на посади та звільнення з посад керівників та заступників керівників самостійних структурних підрозділів апарату Служб для погодження Міністром - у встановленому порядку;

подання щодо призначення на посади та звільнення з посад керівників територіальних органів Служб для погодження Міністром;

подання щодо призначення на посади та звільнення з посад заступників керівників територіальних органів Служб для погодження Міністром, крім заступників керівників територіальних органів Національної поліції України;

пропозиції щодо преміювання керівників Служб та їх заступників, установлення їм надбавок та надання матеріальної (грошової) допомоги для погодження їх Міністром;

заяви (рапорти) щодо конкретного періоду надання відповідного виду відпусток керівникам Служб.

2. МВС надсилає Службам:

затверджені Міністром цілі і пріоритети роботи МВС та пріоритетні напрями роботи Служб;

затверджені Міністром річні плани роботи Служб;

погоджені Міністром структури апарату Служб та їх територіальних органів, рішення про погодження утворення, реорганізації, ліквідації територіальних органів Служб або вмотивовану відмову в погодженні - у встановленому порядку;

погоджені рішення щодо утворення, реорганізації, ліквідації територіальних органів Служби як структурних підрозділів апарату Служби або вмотивовану відмову в погодженні;

лист про погоджені Міністром подання щодо призначення на посади та звільнення з посад керівників та заступників керівників самостійних структурних підрозділів апарату Служби або вмотивовану відмову в погодженні призначення або звільнення;

лист про погоджені Міністром подання щодо призначення на посади та звільнення з посад керівників територіальних органів Служби або вмотивовану відмову в погодженні призначення або звільнення;

лист про погоджені Міністром подання щодо призначення на посади та звільнення з посад заступників керівників територіальних органів Служб (крім заступників керівників територіальних органів Національної поліції України) або вмотивовану відмову в погодженні призначення або звільнення;

погоджені заяви (рапорти) щодо конкретного періоду надання відповідного виду відпусток керівникам Служб або вмотивовану відмову в погодженні;

інші документи, які передбачені актами законодавства України.

Директор
Директорату стратегічного
планування та європейської
інтеграції Міністерства
внутрішніх справ України





І. Волошин

{Порядок в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 333 від 20.04.2023}


Про затвердження Порядку взаємодії Міністерства внутрішніх справ України з центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України
Наказ; МВС України від 25.11.2016 № 1250
Редакція від 31.05.2023, підстава — z0801-23
Постійна адреса:
https://zakon.rada.gov.ua/go/z1682-16
Законодавство України
станом на 29.03.2024
чинний



Публікації документа

Скачать Наказ МВС України від 25.11.2016 № 1250 Про затвердження Порядку взаємодії Міністерства внутрішніх справ України з центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України
Наближай ПЕРЕМОГУ!

Долучайся до збору на авто для виконання бойових завдань!

Звернення та звітність

Завантажити Наказ МВС України від 25.11.2016 № 1250 "Про затвердження Порядку взаємодії Міністерства внутрішніх справ України з центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України"

Завантажити Наказ МВС України від 25.11.2016 № 1250 "Про затвердження Порядку взаємодії Міністерства внутрішніх справ України з центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України" не вдалося!

Спробуйте перезавантажити сторінку!