Наближай ПЕРЕМОГУ!

Долучайся до збору на авто для виконання бойових завдань!

Звернення та звітність

 

Наказ МВС України від 11.07.2018 № 597 "Про затвердження Інструкції з організації діяльності кінологічних підрозділів ДСНС". 2018

Інформація актуальна на 19.11.2018
завантажити документ, актуальний на поточний час

МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ

НАКАЗ

11.07.2018  № 597

Зареєстровано в Міністерстві

юстиції України

01 серпня 2018 р.

за № 896/32348

Про затвердження Інструкції з організації діяльності кінологічних підрозділів ДСНС

Відповідно до статті 24 Кодексу цивільного захисту України, з метою організації діяльності кінологічних підрозділів ДСНС, визначення порядку їх комплектування та підготовки і утримання службових собак у системі ДСНС НАКАЗУЮ:

1.

Затвердити Інструкцію з організації діяльності кінологічних підрозділів ДСНС, що додається

2.

Управлінню взаємодії з Державною службою України з надзвичайних ситуацій МВС (Скакун В.О.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.

3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Голову Державної служби України з надзвичайних ситуацій Чечоткіна М.О.

Міністр

А.Б. Аваков

ПОГОДЖЕНО:

Міністр освіти і науки України

Голова Державної служби України

з питань безпечності харчових продуктів

та захисту споживачів

Голова Державної служби України

з надзвичайних ситуацій

Перший заступник Міністра аграрної політики

та продовольства України

Л. Гриневич

В. Лапа

М. Чечоткін

М. Мартинюк


ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ Міністерства

внутрішніх справ України

11 липня 2018 року № 597

Зареєстровано в Міністерстві

юстиції України

01 серпня 2018 р.

за № 896/32348

ІНСТРУКЦІЯ

з організації діяльності кінологічних підрозділів ДСНС

I.

Загальні положення

1. Ця Інструкція визначає основи організації діяльності кінологічних підрозділів ДСНС, порядок відбору і підготовки службових собак, правила їх утримання, ветеринарного забезпечення та вибракування.

2. До кінологічних підрозділів належать кінологічний центр (навчальний) Міжрегіонального центру швидкого реагування ДСНС (далі - Кінологічний центр), пошуково-рятувальні кінологічні підрозділи та окремі посади кінологів аварійно-рятувальних формувань центрального підпорядкування та спеціального призначення територіальних органів ДСНС (далі - аварійно-рятувальні формування).

3. На кінологічні підрозділи покладаються завдання з:

пошуку і рятування постраждалих за допомогою пошуково-рятувальних собак у завалах зруйнованих будинків та споруд;

пошуку і рятування постраждалих за допомогою пошуково-рятувальних собак у природному середовищі (у лісовій, гірській місцевостях та на відкритих територіях);

пошуку і виявлення на імовірно небезпечній (підтвердженій небезпечній) території точного місцезнаходження мін та інших вибухонебезпечних предметів із використанням мінно-пошукових собак;

здійснення комплексу заходів з дресирування, постійного тренування та утримання службових собак, а також їх розведення і вирощування.

4. Кінологічні підрозділи в межах компетенції взаємодіють із відповідними підрозділами інших органів державної влади, підприємств, установ та організацій.

5. Службові собаки поділяються на:

спеціальних (пошуково-рятувальних, мінно-пошукових);

племінних;

вартових;

резервних;

цуценят.

6.

У цій Інструкції терміни вживаються в таких значеннях:

вартові собаки - службові собаки, підготовлені для охорони окремих ділянок місцевості та об'єктів ДСНС;

дресирування службових собак - вироблення в службових собак необхідних навиків для виконання завдань за призначенням;

кінологічний розрахунок - кінолог із спеціально навченим службовим собакою, здатний за призначенням виконувати завдання з пошуку постраждалих унаслідок надзвичайних ситуацій, небезпечних подій; пошуку, виявлення мін та інших вибухонебезпечних предметів (боєприпасів і підривних засобів, крім вибухових пристроїв, що використовуються в терористичних цілях);

мінно-пошукові собаки - службові собаки, підготовлені за програмою мінно-пошукової підготовки і застосовуються для пошуку, виявлення мін, інших вибухонебезпечних предметів на об'єктах та територіях;

містечко для утримання службових собак - комплекс об'єктів, призначених для розміщення, приготування корму, догляду та дресирування службових собак;

племінні собаки - службові собаки, які мають високі робочі та екстер'єрні якості, відповідають вимогам племінного добору і використовуються для поповнення поголів'я службових собак;

пошуково-рятувальні собаки - службові собаки, підготовлені для пошуку та виявлення постраждалих унаслідок надзвичайних ситуацій або небезпечних подій;

резервні собаки - службові собаки, які пройшли відповідний курс дресирування, тимчасово утримуються в Кінологічному центрі з метою створення резерву поголів'я службових собак для передачі до кінологічних підрозділів на заміну списаним або вибракуваним;

розплідник службових собак - комплекс об'єктів, призначених для розміщення, приготування корму, розведення, вирощування, дресирування, лікування племінних, резервних собак та цуценят;

тренування кінологів із службовими собаками - це система практичних занять, які проводяться з метою закріплення та подальшого вдосконалення навиків, раніше набутих кінологами та закріпленими за ними службовими собаками;

цуценята - молоді собаки віком до 6 місяців.

7. Кінологи залучаються виключно для виконання обов'язків, пов'язаних із застосуванням, вирощуванням, утриманням та дресируванням (тренуванням) службових собак.

8. За кожним кінологом закріплюється один службовий собака. У разі службової необхідності додатково може бути закріплений резервний собака, якщо закріплений за кінологом службовий собака підлягає вибракуванню.

9. У разі тривалої відсутності кінолога (хвороба, відпустка тощо) його службовий собака тимчасово закріплюється за іншим кінологом.

10. Службові собаки, непридатні до подальшого використання за віком та/або станом здоров'я, підлягають вибракуванню. Використання за призначенням непідготовлених або хворих службових собак забороняється.

II. Комплектування кінологічних підрозділів та підготовка кінологів

1. Комплектування посад кінологічних підрозділів здійснюється відповідно до чинного законодавства України.

2. Працівники, особи рядового, начальницького складу, яких уперше прийнято на посади кінологів без відповідної кінологічної освіти, проходять первинну підготовку в Кінологічному центрі.

3. Кінологи, які пройшли підготовку з кінології у навчальних закладах міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, клубах службового собаківництва, проходять перепідготовку на базі Кінологічного центру.

4. Організація первинної підготовки, підвищення кваліфікації і перепідготовки кінологів проводиться відповідно до вимог чинного законодавства України.

5. Кінологи вдосконалюють свою професійну майстерність і підвищують натренованість закріплених за ними службових собак на навчальних зборах, семінарах та заняттях із службової підготовки.

III. Відбір службових собак для комплектування кінологічних підрозділів

1. Кінологічні підрозділи комплектуються службовими собаками, вирощеними в розпліднику, придбаними, безкоштовно переданими до кінологічних підрозділів, а також прийнятими на баланс від кінологів, які бажають працювати з власними собаками. Чисельність службових собак у кінологічних підрозділах установлюється штатом.

2. Приймання собак незалежно від породи оформлюється актом обстеження та приймання службового собаки (додаток 1), що складається у двох примірниках.

3. Придатність собаки для служби визначається за такими показниками: порода, зріст, екстер'єр і конституція, особливості поведінки і переважні реакції, гострота слуху, зору і нюху, загальний стан здоров'я.

4. Тип поведінки, переважна реакція і стан органів чуття встановлюються спеціальними випробуваннями:

нюх - шляхом перевірки здатності собаки самостійно виявити ласощі, завчасно розкидані в різних місцях на площі 25 х 25 метрів. Перевірка здійснюється до годування або через 4 години після годування, при цьому не має бути подразників, що можуть відвернути увагу собаки. Собаку пускають проти вітру - чим більша відстань, з якої вона почує запах ласощів, тим гостріший у неї нюх;

слух - шляхом вимовляння пошепки клички собаки в 5-6 метрах від нього за відсутності подразників, що можуть відвернути його увагу;

зір - шляхом огляду очей і спостереження за його реагуванням на піднесену руку, появу кінолога.

5. Стан здоров'я, загальний розвиток, угодованість визначаються зовнішнім оглядом, зважуванням, а також спостереженням за поведінкою собаки.

6. Відібрані для службового використання собаки не повинні мати вад, хвороб та недоліків, що унеможливлюють їх службове використання. Вік собак на час відбору не має перевищувати 2 років.

7. Службовий собака закріплюється за кінологом наказом начальника аварійно-рятувального формування.

IV. Підготовка службових собак

1. Підготовка службових собак для використання в проведенні пошуково-рятувальних, мінно-пошукових робіт проводиться в Кінологічному центрі відповідно до затверджених навчальних планів та програм, а також під час службової підготовки в кінологічних підрозділах аварійно-рятувальних формувань.

2. Підготовка спеціальних собак включає загальний і спеціальний курси дресирування та подальше тренування. Підготовка вартових собак включає загальне та подальше тренування.

3. Для дресирування, тренування та утримання службових собак кінологи забезпечуються спеціальним одягом та спорядженням відповідно до вимог законодавства.

4. Курс загального дресирування (загальна керованість, слухняність) передбачає: привчання службового собаки до кінолога, клички, спеціального спорядження; вироблення в службового собаки понять вільного стану, підходу до кінолога, ходіння поруч, виконання команд "Сидіти", "Лежати", "Стояти", "Уперед", "Бар'єр", "Голос", апортування предметів, припинення небажаних дій, привчання службового собаки до занять у групі; вироблення навичок спокійного ставлення до різких гучних звуків, групи людей, відмови від знайденої їжі або їжі, яку пропонують сторонні особи.

5. Курс спеціального дресирування передбачає:

для пошуково-рятувальних собак - привчання до роботи із запаховими слідами; пошук людини, яка знаходиться на відкритій, важкодоступній місцевості; під завалами в зруйнованій (пошкодженій) будівлі; оповіщення кінолога про знайдену людину; робота у складних умовах;

для мінно-пошукових собак - вироблення первинних навичок з ознайомлення і засвоєння службовим собакою запаху вибухових речовин; подання сигналу пасивним способом у разі виявлення джерела запаху вибухової речовини; привчання службового собаки до послідовного і ретельного пошуку джерела запаху; огляду відкритої місцевості, транспортних засобів, будівель, приміщень та прилеглих до них територій.

6. Прийоми загального і спеціального дресирування відпрацьовуються за принципом від простого до складного. З метою збереження зацікавленості службового собаки впродовж усіх занять необхідно на кожному занятті чергувати відпрацьовані прийоми.

7. Кінологи та їх керівники забезпечують готовність спеціальних собак працювати у складних умовах, підвищення ступеня їх натренованості, усунення недоліків, виявлених під час перевірок.

8. Для закріплення навиків, вироблених під час курсів загального та спеціального дресирування, двічі - тричі на тиждень проводяться тренування спеціальних собак, які тривають по 2-4 години в день і відбуваються в різних місцях, у різний час доби, за різних погодних умов.

9. Про результати роботи та особливості поведінки службового собаки кінологи роблять записи в журналі обліку тренувань службового собаки (додаток 2).

10. Для дресирування та тренування службових собак кінологічні підрозділи забезпечуються належною навчально-тренувальною базою, що включає майданчик для відпрацювання навичок слухняності та спритності, слідові поля, елементи зруйнованих будівель, які можуть знаходитися в декількох місцях.

11. З метою перевірки рівня підготовки спеціальних собак та присвоєння, підтвердження або підвищення їх рівня проводиться щорічна атестація (сертифікація) спеціальних собак.

Рівень підготовки спеціальних собак та їх готовності до виконання завдань за призначенням визначається дворівневою системою оцінювання (рівень "A", рівень "B").

V. Розміщення службових собак

1. В аварійно-рятувальних формуваннях службові собаки утримуються в містечках для утримання службових собак та розплідниках службових собак. Дозволяється тимчасове утримання службових собак за місцем проживання кінологів відповідно до законодавства.

2. Містечка для утримання службових собак та розплідники службових собак розміщуються на підвищених сухих місцях, віддалених від житлових і господарських будівель та повинні мати такі будівлі і споруди: павільйон, ізолятор, комору для зберігання кормів, приміщення для приготування їжі службовим собакам, зберігання спеціального одягу, спорядження та інвентарю для чищення службових собак.

3. Містечка для утримання службових собак та розплідники службових собак огороджуються глухим парканом заввишки не нижче 2 м, із зовнішньої та внутрішньої сторін огорожі мають бути зелені насадження. В огорожі обладнуються ворота та хвіртка, які повинні мати надійний засув і бути завжди зачиненими. Перед входами встановлюються дезінфікувальні килимки (мати).

4. Для утримання службових собак споруджуються спеціальні приміщення - павільйони, які складаються із суміжно розміщених вольєрів для утримання службових собак.

5. Вольєр для утримання службових собак (далі - вольєр) складається з кабіни та вигулу (зразок якого наведено у додатку 3 до цієї Інструкції).

6. Кабіна будується завдовжки 1,5 м, завширшки 2 м, передня стінка заввишки 2-2,5 м, задня - 1,5-2 м. Двері кабіни заввишки 1,7 м, завширшки 0,8 м. Двері мають відчинятися назовні. Над дверима встановлюється засклена рама для доступу до кабіни світла. У нижній частині дверей кабіни обладнується лаз розміром 0,5 х 0,5 м, який виходить у вигул. Улітку лаз кабіни тримається відкритим, узимку закривається занавіскою з брезенту або щільної тканини.

7. Стіни кабіни мають бути міцними, без щілин, кращим будівельним матеріалом для стін є цегла. Усередині кабіни ставиться розбірна будка (зразок якої наведено у додатку 4 до цієї Інструкції), в яку кладеться підстилка із сухої соломи або сіна в холодну пору року.

8. Підлога кабіни виготовляється з бетону товщиною 10-15 см із нахилом до передньої стінки для зливання брудної води під час прибирання кабіни. Зверху підлога покривається розбірними дерев'яними щитами, виготовленими із дощок, які добре підганяються між собою.

9. До кожної кабіни добудовується вигул завдовжки 3 м, завширшки 2 м, заввишки 2,2 м. Перегородки між вольєрами мають бути глухими, заввишки 2,0-2,2 м. Передні стінки і двері вольєрів обладнують з металевих прутів або металевої сітки. Двері у вигул мають відкриватися всередину і закриватися ззовні та зсередини надійним засувом. У передній стінці влаштовується висувний пристрій для годівниці з кормом, миски з водою.

10. У кожному вигулі обладнується дерев'яний щит (лежанка) розміром 1 х 1,6 м. Щит установлюється на двох дерев'яних брусках заввишки 5-10 см.

11. Перед вигулами (уздовж фасаду) споруджується зацементована канава діаметром 15-20 см для відведення дощової, талої води та рідин при дезінфекції та митті приміщень.

12. У вольєрах службові собаки утримуються без прив'язі та нашийників. Розміщаються службові собаки з урахуванням їх статі, віку та поведінки.

13. Дозволяється розміщення службових собак у вольєрах із загальним вигулом площею не менше 4,5 кв. м (1,5 х 3 м), без облаштування кабіни. Як покриття (підлоги) використовується шар щебеню (15-20 см), що накривається двома дерев'яними щитами (1,5 х 1,5 м) по периметру вольєра, у тильній частині якого розміщується розбірна будка.

14. Для розміщення хворих, новоприбулих або тих службових собак, що повертаються з тривалого відрядження, будується ізолятор місткістю на 20 % поголів'я службових собак. Ізолятор розташовується на відстані не ближче 25-50 м від вольєрів.

15. Цуценята розміщуються у вольєрах групами, а з шестимісячного віку їх утримують по одному і закріплюють за кожним предмети догляду і спорядження.

16. На кожних вхідних дверях вигулу, де розміщується службовий собака, посередині їх верхньої частини закріплюється табличка (додаток 5) розміром 20 х 30 см із зазначенням номера вольєра, породи, клички, виду підготовки, року народження цього службового собаки, прізвища та ініціалів закріпленого кінолога.

17. Переведення службових собак з одного вольєра в інший здійснюється лише у виняткових випадках з дозволу спеціаліста ветеринарної медицини і лише після дезінфекції вольєра.

18. Якщо службовий собака може перестрибувати в сусідній вольєр, то зверху встановлюється металева сітка.

19. У містечку для утримання службових собак та розпліднику службових собак визначається місце для вичісування службових собак та утримання їх під час прибирання вольєрів. Найбільш зручними є стовпчики заввишки 35-40 см з дерев'яними площадками на них розміром 40 х 20 см, щоб собака міг обпертися передніми лапами. Відстань між стовпчиками має бути не менше 3 м.

20. У містечку для утримання службових собак обладнуються місця для миття собак.

21. У польових умовах (під час навчань, рятувальних операцій тощо) спеціальні собаки утримуються в розбірних будках, контейнерах, що легко демонтуються. Розміщення спеціальних собак має забезпечити збереження їх високої працездатності на весь період перебування в районі проведення пошуково-рятувальних (мінно-пошукових) робіт.

22. Місце для розміщення спеціальних собак обладнується в районі розташування підрозділу, у його тилу. Ділянка має бути сухою і знаходитися не ближче 70 м від туалетів, вигрібних ям (сміттєзбірників), складів паливно-мастильних матеріалів, стоянки техніки.

23. У холодну пору року в разі тривалого перебування в районах проведення пошукових робіт спеціальних собак розміщують у невеликих опалюваних наметах. У теплу пору року (у разі відсутності запиленості) спеціальних собак розміщують на відкритому повітрі під навісом або тентом (для укриття від вітру, сонця, дощу). На час відпочинку спеціальні собаки мають бути захищеними від атмосферних опадів, пилу, сильного вітру, екстремальних температур.

VI. Утримання службових собак

1. Утримання службових собак у кінологічних підрозділах включає комплекс заходів, що спрямовані на забезпечення нормальних фізіологічних функцій організму, підтримання високої працездатності тварин та запобігання їх захворюванню.

2. У розпорядку дня кожного підрозділу, що використовує службових собак, передбачаються заходи із догляду, годівлі службових собак, прибирання приміщень і території та час їх проведення.

3. Догляд за службовими собаками включає такі заходи: щоденний огляд, вигулювання, чищення, миття, купання, захист собак від мух, кліщів, бліх тощо.

4. Спорядження для службових собак включає: нашийник; намордник; шлею стандартного зразка, шлею пізнавальну з написами "RESCUE DOG" (літери висотою 20 мм червоного кольору на білому фоні) з лівого та правого боку та світловідбивальними стрічками; повід короткий; повід довгий; попону; захисні бахіли; налобник. Спорядження закріплюється індивідуально за кожним службовим собакою, на нього фарбою наноситься номер вольєра, в якому розміщується службовий собака.

5. Інвентар для догляду за службовими собаками включає спеціальний одяг, інвентар для прибирання приміщень та чищення службових собак.

6. Спеціальний одяг для догляду та дресирування (тренування) службових собак включає спеціальні комбінезони (костюми) та розвантажувальні дресирувальні жилети, що закріплюються індивідуально за кожним кінологом.

7. Інвентар для чищення службових собак призначений для догляду за шкірним покривом службового собаки і закріплюється за кожним із них індивідуально. До нього входить: гребінь, щітка, скребок, сукнина, чиста біла ганчірка (серветка). Як сукнина використовується шматок грубого сукна розміром 30 х 30 см. Чиста ганчірка виготовляється з м'якої білої бавовняної тканини і використовується для протирання очей, вух, носа (як серветка може використовуватися бинт медичний).

Інвентар для чищення службового собаки зберігається в спеціальних шафах. Кожний предмет інвентарю позначається номером вольєра службового собаки, за яким він закріплений.

8. Щоденний огляд службових собак проводиться під час їх догляду, перед і після використання в роботі. При цьому оглядаються:

очі та їх слизова оболонка, за станом яких можна визначити загальний стан службового собаки;

вуха - на наявність кліщів, вушної сірки та невеликих чужорідних предметів;

ротова порожнина - для перевірки стану зубів та наявності сторонніх предметів між ними;

ніс - на наявність різних виділень та стан вологості мочки носа;

лапи - для перевірки стану подушечок (наявність ран, чужорідних тіл у них тощо) і кігтів;

шерстяний покрив - загальний стан, наявність блиску, випадіння шерсті, ураження шкірними паразитами тощо.

9. Вигулювання службових собак проводиться самостійно кожним кінологом двічі - тричі на добу в час, установлений розпорядком дня. Кожне вигулювання має тривати не менше 20 хвилин. Під час групового вигулювання службових собак кожному кінологу визначається окрема ділянка місцевості. Службові собаки вигулюються на довгому повідку або без повідка. Під час прогулянок кінолог має надати собаці можливість побігати, пострибати, пограти та стежити, щоб він не їв знайдений корм, харчові залишки інше.

10. Чищення службових собак проводиться для видалення зі шкірного покриву відмерлих клітин шкіри, вилиняної шерсті, пилу та бруду. Чищення проводиться двічі на добу (уранці та увечері) між вигулюванням та годівлею службових собак у визначених місцях.

11. Чищення службових собак проводиться в такій послідовності:

шерсть розчісують гребенем у напрямку росту шерсті, починаючи з голови, а потім послідовно переходячи на шию, тулуб, хвіст і кінцівки;

заплутану шерсть перед розчісуванням ретельно розбирають руками. У складних випадках ці місця шерсті промивають теплою водою з милом або обережно підстригають уздовж її росту;

чищення шерсті та шкіри щіткою і скребком здійснюється в напрямку росту шерсті та проти неї, починаючи з голови.

12. Після закінчення чищення службового собаки інвентар очищується від пилу та кладеться у шафу, місце чищення ретельно прибирається.

13. Купання службових собак у відкритих водоймах з проточною водою допускається лише влітку з дотриманням правил поведінки на воді - необхідно уникати крутих або багнистих берегів, швидкої течії, а також ділянок із масовим перебуванням людей на березі та на воді. Під час купання поводок і нашийник зі службового собаки знімають. У спеку службових собак дозволяється купати у водоймах щодня. Тривалість купання залежить від фізичного стану службового собаки.

14. Для очищення шкіри і шерсті службових собак від бруду, жиру та лупи необхідно їх мити з використанням мильного розчину або зоошампунів. Миття здійснюється в міру потреби, у зимовий час - лише в спеціально пристосованому для цього приміщенні, у якому службовий собака перебуває до повного просихання. Після миття службового собаку протирають чистою ганчіркою.

15. Забороняється купання і миття службових собак одразу після годування, роботи та/або тренування.

16. Прибирання розпочинається з вольєра, а потім території, що прилягає до нього. Сміття збирається і вивозиться в спеціально відведене для цього місце, інвентар очищається і ставиться на місце його зберігання.

17. Після прибирання вольєра проводиться його провітрювання та просушування, для чого повністю відкриваються двері в кабіну і вигул, піднімається кришка будки.

VII. Годування службових собак

1. Годування службових собак у кінологічних підрозділах ДСНС здійснюється згідно з нормами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2001 року № 1348 "Про норми годування штатних тварин військових частин, закладів, установ і організацій Збройних Сил, інших військових формувань, структурних підрозділів Державної спеціальної служби транспорту, органів і підрозділів Національної поліції, цивільного захисту та установ кримінально-виконавчої служби".

2. Розмір вартості норм годування службових собак визначається щороку станом на 1 квітня поточного року за результатами проведених згідно із законодавством процедур закупівель продовольства або сухого корму у межах бюджетних призначень.

3. Годування кожного службового собаки проводиться індивідуально, з урахуванням його особливостей: ваги, рухливості, фізіологічного стану, робочого навантаження.

4. Час годування визначається розпорядком дня, при цьому необхідно передбачити рівні проміжки між годуваннями. Під час годування прибирати у вольєрах забороняється.

5. Приготування їжі для службових собак здійснюється тільки з доброякісних продуктів, не уражених цвіллю, шкідниками, без різкого стороннього запаху. Зберігання на кухні продуктів, що швидко псуються, понад добову норму забороняється. Корм готується в чистих казанах або алюмінієвих каструлях.

6. Кухня для службових собак забезпечується необхідним посудом та інвентарем. На стіні кухні вивішується таблиця із зазначенням норм добового забезпечення службових собак, розкладкою продуктів на тиждень, розпорядком годування службових собак, описом майна.

7. Їжа для службових собак готується щодня. Для підвищення апетиту в службових собак та засвоєння їжі необхідно урізноманітнювати її чергуванням круп, їх сумішшю, овочами і зеленню. Залишати залишки їжі у службових собак або згодовувати їх іншим службовим собакам забороняється.

8. Годування службових собак здійснюється не менше ніж двічі на добу, за дві години до занять або після них. Годування та напування службових собак здійснюється тільки із закріпленого за ними посуду, що нумерується та зберігається у відсіках стелажа за тим же номером. У теплу пору року службові собаки повинні мати постійний доступ до свіжої питної води.

9. Після годування службових собак миски миють гарячою водою і ставлять на спеціально обладнані стелажі.

10. З метою запобігання захворюванню службових собак на розлад шлунково-кишкового тракту годування гарячою, холодною та мороженою їжею забороняється. До моменту роздачі їжа охолоджується до температури 25-30 °C.

11. Замість продуктів, що входять до норми годування службових собак, дозволяється використовувати концентровані сухі повноцінні корми із вмістом протеїну (білка) не менше 20 відсотків та м'ясні або м'ясо-рослинні консерви.

12. Зазначені корми (консерви) підбираються з урахуванням енергетичної цінності, навантаження на службового собаку, умов його служби та потреби організму в поживній речовині для покриття енергетичних затрат, а також на підставі акта зважування службових собак.

13. Зважування службових собак для визначення норм видачі сухого корму проводиться щомісяця і оформлюється актом зважування службових собак (додаток 6).

14. Видача сухого корму здійснюється згідно з нормами, рекомендованими виробником, відповідно до роздавальної відомості (додаток 7) на період до 30 діб, а в разі відрядження кінологічного розрахунку - на його термін.

15. Для підтримання нормальної температури тіла та фізичної активності службових собак у зимовий період з 01 грудня по 28 лютого норма сухого корму, рекомендована виробником, збільшується в півтора раза.

16. Контроль за організацією годування для службових собак здійснюють начальники аварійно-рятувальних формувань або їх заступники.

17. Під час проведення пошуково-рятувальних, мінно-пошукових робіт у районах надзвичайних ситуацій спеціальних собак годують двічі на добу після використання в роботі з наданням не менше 4 годин відпочинку після годування.

18. Забороняється напувати службових собак брудною водою. Для напування службових собак використовують бутильовану воду, воду з глибоких криниць або із водопровідної системи. Кінолог повинен мати додатковий запас води із розрахунку 3-5 л на добу.

VIII. Організація розведення та вирощування службових собак

1. Організація розведення

1. Розведення та вирощування службових собак здійснюються з метою поповнення їх поголів'я особинами із робочими та екстер'єрними якостями, необхідними для кінологічних підрозділів.

2. Розведення та вирощування службових собак здійснюються виключно Кінологічним центром.

3. Комплектування розплідника службових собак племінними собаками здійснюється за рахунок наявних кращих службових собак, придбаних собак, із подальшою їх підготовкою за загальним і спеціальним курсом дресирування.

4. З метою поліпшення робочих якостей племінних собак організовуються їх дресирування та постійне тренування.

5. Племінні собаки використовуються виключно для племінної роботи.

6. Для в'язок дозволяється використовувати собак-плідників, які належать іншим організаціям, відомствам або приватним особам.

У таких випадках собака-плідник повинен мати родовідну картку (свідоцтво), у якій нараховується не менше трьох рядів предків, а також дипломи про відзначення за робочі якості. За екстер'єром такий собака повинен мати оцінки не нижче "дуже добре".

2. Техніка розведення

1. Службові собаки, відібрані для племінної роботи, не повинні мати ознак хронічних або вроджених захворювань, слабкого нюху, слуху, зору, а також ознак переваги в їх поведінці орієнтувальної, орієнтувально-статевої або пасивно-захисної реакції.

2. Для племінного собаки обов'язковою є наявність документів (дипломи, сертифікати, родовідна картка), що свідчать про:

чистокровність його походження;

отримання (підтвердження) рівня підготовки "А" на щорічній атестації за пошуково-рятувальним напрямом або сертифікації мінно-пошукових собак за програмою мінно-пошукової підготовки;

проходження двох екстер'єрних виставок за підписом різних суддів з відповідною оцінкою екстер'єру (оцінка - не нижче "дуже добре").

3. Підбір пар племінних собак здійснюється з урахуванням їх екстер'єру, конституції, робочих якостей і якості потомства.

4. На всіх племінних собак заводиться облікова картка племінного собаки (додаток 8).

5. Собаки-плідники допускаються до першої в'язки у віці 2 років, суки - не молодші вісімнадцятимісячного віку. Тривалість племінної діяльності собак становить не більше 8 років.

6. Для самок у віці до 5 років рекомендується підбирати самців на півтора - два роки старших, а для самок від шести до восьми років - на два - три роки молодших.

7. З метою збереження племінних собак та отримання від них фізично здорових цуценят сук необхідно в'язати один раз протягом року, бажано під час зимової тічки. Одна племінна сука не повинна мати більше шести приплодів протягом життя.

8. З метою уникнення випадкової в'язки суки, у якої спостерігається тічка, необхідно утримувати її в ізоляції від собак-самців із початку тічки, а в разі, якщо проводилася в'язка, - то й протягом 11-13 днів після повторної (контрольної) в'язки.

9. Повторна (контрольна) в'язка здійснюється з тим же собакою-плідником через 1-2 доби після першої.

10. Факт в'язки реєструється керівником розплідника службових собак, відповідальною особою або спеціалістом ветеринарної медицини у журналі обліку племінної роботи кінологічного підрозділу (додаток 9).

3. Щеніння, утримання цуценят та сук, які годують

1. Вагітність у середньому триває від 58 до 65 днів. Від тренувань суки звільняються за чотири тижні до і на 50 - 60 днів після щеніння.

2. За два тижні до щеніння суку переводять в окреме приміщення (сухе, світле, тепле, з достатнім доступом свіжого повітря, без протягів), поруч з яким обладнуються майданчики для вигулу, огороджені сіткою, для утримання на них цуценят у теплу пору року. На майданчику споруджується невеликий навіс для захисту цуценят від сонця.

3. Цуценята мають бути з матір'ю до самого відлучення (через 30-45 днів), крім випадків здійснення їх короткочасного огляду, визначення маси та підгодовування.

4. На 3 - 5 добу після щеніння суку і новонароджених цуценят оглядає спеціаліст ветеринарної медицини разом із начальником розплідника службових собак, результати огляду цуценят фіксуються в акті первинного обстеження (додаток 10).

5. Повторний огляд проводиться на 30 добу після народження цуценят, при цьому складається акт огляду, оцінки та оприбуткування цуценят (додаток 11 до цієї Інструкції) у двох примірниках.

6. Під час повторного огляду визначаються цуценята, які підлягають подальшому вирощуванню або вибракуванню, із зазначенням причин. Результати огляду фіксуються в журналі обліку племінної роботи кінологічного підрозділу.

7. Один примірник акта огляду, оцінки та оприбуткування цуценят передається до фінансово-економічного підрозділу аварійно-рятувального формування і є підставою для поставлення цуценят на балансовий облік, інший зберігається в кінологічному підрозділі.

8. Починаючи із сорокап'ятиденного віку, цуценят обліковують за кличками в журналі обліку службових собак.

9. У теплу пору року і в суху погоду, починаючи з двадцятиденного віку, цуценят залишають разом із сукою на майданчику для вигулу на цілий день. У холодну пору року при температурі повітря нижче -10 °C цуценят випускають на майданчик для вигулу спочатку на 5 - 10 хвилин, а потім цей час поступово збільшують до декількох годин.

10. У теплу пору року цуценята разом із сукою, а після відлучення - без неї, утримуються на відкритих майданчиках, загороджених сіткою. На майданчику встановлюється будка та невеликий навіс від сонця.

11. До шестимісячного віку допускається групове утримання цуценят. Після шестимісячного віку цуценята утримуються в окремих вольєрах. На передній стінці вигулу вольєрів додатково встановлюється металева сітка.

4. Годування цуценят

1. Під час вирощування цуценят застосовується комбінований спосіб годування, при якому цуценята, починаючи з 3-4 дня після народження, годуються молоком суки і одночасно підгодовуються коров'ячим молоком.

2. У випадках, коли годування цуценят здійснюється за допомогою іншої суки, яка годує цуценят, підкладати цуценят до неї необхідно не пізніше ніж на 2-3 день життя і за умови, що така сука клінічно здорова, має цуценят не старше тижневого віку та достатню кількість молока.

3. Починаючи з п'ятнадцятиденного віку, цуценят підгодовують рідкими кашами і м'ясним супом.

4. Із двомісячного віку цуценята переводяться на індивідуальне годування із розрахунку норми добового забезпечення продуктами харчування для цуценят у віці до 4 місяців. За кожним із них закріплюється миска.

5. Відлучення цуценят від суки здійснюється на 45 добу від дня їх народження, а підготовка до відлучення починається на 38-40 добу. Протягом перших двох днів суку необхідно віддаляти від цуценят щодня тричі на три години, а в наступні два дні допускати її до цуценят один раз на день протягом 20-30 хвилин. Потім 2-3 дні вона допускається до цуценят тільки на ніч, після чого цуценята відбираються зовсім.

6. З чотиримісячного віку цуценята переводяться на годування за нормою добового харчування, установленою для дорослого собаки.

5. Виховання цуценят

1. З метою розвитку в цуценят необхідних для службових собак фізичних та типологічних навичок з ними регулярно проводяться заняття. З перших прогулянок цуценят поступово привчають до подразників, з якими вони не зустрічалися на території розплідника службових собак. Привчання до різноманітних подразників здійснюється від простого до складного.

2. До відлучення цуценята виводяться на прогулянки разом із сукою, яка їх годує. Тривалість та місце прогулянок установлюються начальником розплідника службових собак за рекомендацією спеціаліста ветеринарної медицини.

3. Прогулянки із цуценятами віком від 2 до 4 місяців поєднуються із привчанням їх до різноманітних подразників міста та сільської місцевості. У цей же період цуценят поступово привчають до клички, нашийника і повідка, пошуку предметів для апортування та кінолога, який сховався.

4. Прогулянки із цуценятами старше 2 місяців здійснюються на відкритій місцевості, у лісі, уздовж берегів річки, а також у населених пунктах, поблизу шосейних та залізничних доріг (обов'язково на повідках).

5. Починаючи з чотири-, п'ятимісячного віку, рекомендується привчати цуценят до купання у водоймах. Тривалість купання залежить від фізичного розвитку цуценяти. Повідки під час купання знімають.

6. З метою фізичного загартовування цуценят привчають до подолання невеликих перешкод, ходьбі по драбинах і дошках, через канави тощо.

7. Починаючи з п'ятимісячного віку, цуценят вигулюють у темну пору доби, викликаючи в них збудження і настороженість на різноманітні шуми та інші подразники.

8. Із шестимісячного віку цуценята переходять у розряд спеціальних собак та проходять підготовку за загальним та спеціальним курсом дресирування відповідно до їх цільового призначення.

9. Після завершення курсу спеціального дресирування спеціальні собаки передаються до аварійно-рятувальних формувань для вкомплектування кінологічних підрозділів та подальшого використання їх за призначенням.

10. Підставою для передачі службових собак до аварійно-рятувальних формувань є наказ ДСНС.

IX. Порядок проведення вибраковування та списання службових собак у кінологічних підрозділах

1. Службові собаки та цуценята, у яких у процесі вирощування (використання на службі) виявлено неусувні вади, хвороби та недоліки, що виключають використання службового собаки в службовій або племінній діяльності, підлягають вибракуванню та списанню.

2. Перелік вад, хвороб та недоліків, що виключають можливість використання службового собаки в службовій, племінній діяльності, а також подальшого вирощування цуценят (далі - Перелік), наведено в додатку 12 до цієї Інструкції.

3. Вибракування службових собак здійснюється комісією, яка створюється на підставі рішення начальника аварійно-рятувального формування. Про вибракування службового собаки складається акт за формою, наведеною в додатку 13 до цієї Інструкції, у двох примірниках. Один примірник акта передається до фінансово-економічного підрозділу аварійно-рятувального формування для списання службового собаки з балансового обліку, а інший зберігається в кінологічному підрозділі.

4. Цуценята, які нежиттєздатні або порівняно з іншими дуже слабкі, незалежно від їх кількості в приплоді не пізніше 5 дня вибраковуються із складанням акта про вибракування службового собаки.

5. Службові собаки, вибракувані на підставі вад, зазначених у пунктах 1, 2, 23, 24 Переліку, підлягають реалізації.

6. Реалізація вибракуваних службових собак здійснюється відповідно до законодавства України.

7. Спеціальні та племінні собаки, які досягли восьмирічного віку, за умови збереження службових або племінних якостей, вибракуванню не підлягають.

X. Ветеринарне обслуговування службових собак та профілактика захворювань

1. Організація проведення профілактичної та лікувальної роботи, безпосередній контроль за дотриманням правил утримання, годування службових собак і виконання інших ветеринарно-санітарних заходів покладається на начальників кінологічних підрозділів та спеціалістів ветеринарної медицини, а загальний контроль - на начальників аварійно-рятувальних формувань.

2. За відсутності в підрозділі посади спеціаліста ветеринарної медицини до ветеринарного обслуговування службових собак залучаються в установленому законодавством порядку спеціалісти ветеринарних установ (на договірних засадах).

3. Профілактичні і протиепізоотичні заходи:

щоденний огляд службових собак, що знаходяться в кінологічному підрозділі;

профілактичне щеплення службових собак;

карантинні заходи;

дезінфекція;

дегельмінтизація;

дезінсекція, дезакаризація;

дератизація;

виявлення клінічно хворих службових собак;

проведення виведення службових собак.

4. Карантинні заходи проводяться протягом 21 доби стосовно службових собак, які прибули до підрозділу або повернулися з кінологом після тривалого відрядження, та передбачають ізольоване утримання і щоденний ветеринарний огляд службових собак із термометрією. У цей період із дозволу спеціаліста ветеринарної медицини допускається контактування з іншими службовими собаками та проведення з ними занять.

5. Службовий собака, у якого виявили ознаки захворювання, негайно переводиться в ізолятор, а місце утримання піддається дезінфекції. Про захворювання службового собаки доповідається начальнику аварійно-рятувального формування, а хворий собака направляється на ветеринарний огляд.

6. Профілактичне щеплення службових собак здійснюється з метою утворення в них імунітету до основних інфекційних захворювань.

7. Службові собаки кінологічних підрозділів мають бути щеплені один раз на рік проти сказу, чуми м'ясоїдних, паровірусного гастроентериту, інфекційного гепатиту, аденовірусу та лептоспірозу собак, а за необхідності та залежно від епізоотичної обстановки службових собак додатково щеплюють від інших інфекційних хвороб.

8. Щепленню підлягають лише клінічно здорові тварини. Щеплення цуценят проводять із двомісячного віку з ревакцинацією на 21-28 день.

9. За результатами щеплень складається акт проведення профілактичних щеплень службовим собакам (додаток 14).

10. Дезінфекція - знищення збудників заразних захворювань. Проводиться з метою запобігання виникненню та поширенню інфекційних захворювань двічі на рік (навесні і восени). При цьому проводиться профілактична дезінфекція місць розміщення службових собак, прилеглої території та інвентарю, який використовується для її прибирання. Дезінфекційні заходи додатково проводяться перед розміщенням новоприбулих службових собак, після їх вибуття і в разі появи інфекційно хворих тварин.

Для дезінфекції взуття працівників біля входу до розплідника службових собак установлюється на всю ширину входу дезбар'єр (дезмати, дезкилимки), які за необхідності змочуються 2 % розчином їдкого натрію (каустичної соди).

11. Дегельмінтизація - знищення гельмінтів (глистів). Здійснюється не менше чотирьох разів на рік (раз у квартал), індивідуально - за потреби, за наявності клінічних ознак ураження гельмінтами (виснаження, кострубата і тьмяна шерсть, глисти в калі), а також за два тижні до планового щеплення.

12. Дезінсекція (знищення шкідливих комах (блохи, воші, мухи, комарі тощо)) і дезакаризація (боротьба з кліщами) є обов'язковими ветеринарно-санітарними заходами.

13. Дератизація - боротьба з гризунами (миші, щури) з метою запобігання різним заразним захворюванням, псуванню приміщень, інвентарю, а також продуктів харчування. Дератизація здійснюється лише спеціалістами ветеринарної медицини.

14. Про проведення профілактичних заходів (дезінфекція, дезінсекція, дезакаризація, дегельмінтизація, дератизація, щеплення собак) робиться запис у журналі обліку проведення ветеринарно-санітарних заходів (додаток 15).

15. У кінологічних підрозділах один раз на півроку проводиться виводка службових собак з метою їх огляду і визначення стану здоров'я, утримання та годівлі. Організація виводки службових собак у кінологічних підрозділах ДСНС наведено в додатку 16 до цієї Інструкції.

16. За результатами проведення виводки складається відомість виводки службових собак (додаток 17).

17. З метою надання першої ветеринарної допомоги хворим службовим собакам, а також з метою уникнення зараження людини кінолог повинен знати основні хвороби службових собак та правила надання першої ветеринарної допомоги (додаток 18).

18. У разі перебування службового собаки поза пунктом постійної дислокації більше однієї доби для надання першої ветеринарної допомоги кожний кінолог повинен мати ветеринарну аптечку.

19. Ветеринарна аптечка комплектується перев'язувальними матеріалами та медикаментами, які застосовуються з певною метою:

1) гумовий джгут - для зупинки кровотечі;

2) вата - для обробки відкритих ушкоджень (ран);

3) бинт - для перев'язування при ушкодженні тканин та для фіксації при накладанні шин;

4) термометр - для термометрії службового собаки. Норма - 37,5-39,0 °C. У цуценят допускається 39,3 °C;

5) перекис водню 3 % - для дезінфекції та очищення забруднених ран;

6) гентоміцинова або левоміцетинова мазь - при запаленні очей;

7) атоксил у пакетах по 2 г - при отруєннях та захворюваннях шлунково-кишкового тракту;

8) мазь цинкова - як в'яжучий, підсушувальний та дезінфекційний засіб (зовнішньо);

9) фармасепт 96 % - спиртовий розчин для антисептичного застосування;

10) амоксицилін 15 % - антибіотик широкого спектра дії, який використовується при запальних хворобах;

11) но-шпа - знеболювальний препарат, який знімає больові спазми гладеньких м'язових волокон та покращує стан службового собаки;

12) метоклопрамід - протиблювотний препарат.

XI. Правила перевезення службових собак

1. Службові собаки можуть перевозитись поодинці або групами в супроводі кінологів, за якими вони закріплені.

2. Для доставки кінологічних розрахунків до місць проведення пошуково-рятувальних, мінно-пошукових робіт, навчально-тренувальних заходів використовують штатні спеціалізовані автомобілі, причепи, обладнані окремими відсіками для перевезення службових собак.

3. Примірні технічні вимоги до спеціалізованого автомобіля для оснащення кінологічних підрозділів ДСНС наведено в додатку 19 до цієї Інструкції.

4. Забороняється розміщувати службових собак у необладнаних для цього багажниках автомобілів і багажних відсіках автобусів, а також залишати службових собак у салонах із закритими вікнами.

5. Перевезення службових собак залізничним та авіаційним транспортом здійснюється відповідно до чинного законодавства України.

6. Перевозити дозволяється лише клінічно здорових службових собак, які щеплені проти сказу не раніше ніж за 12 місяців і не пізніше ніж за 30 днів до виїзду. Один кінолог може перевозити одного або двох службових собак (якщо собаки не проявляють агресію до нього або один до одного).

7. У всіх випадках перевезення службових собак будь-яким видом транспорту за межі району, області необхідно мати ветеринарне свідоцтво, наведене в додатку 2 до Правил заповнення, зберігання, списання ветеринарних документів та вимог до їх обліку, затверджених наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 01 серпня 2014 року № 288, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 03 жовтня 2014 року за № 1202/25979 (форма № 1).

8. Годують службових собак не пізніше ніж за 2 години до виїзду, а перед самим виїздом вигулюють. У тривалих відрядженнях (понад 12 годин) службових собак годують сухими кормами за встановленими нормами 1-2 рази на добу, а напувають за потреби. Проміжок часу між попереднім годуванням службових собак не повинен перевищувати 12 годин.

9. Під час перевезення кінолог повинен мати при собі посуд для годування і напування службового собаки, питну воду (бутильовану), необхідну кількість корму, а також інвентар для прибирання за службовим собакою.

10. При тривалих перевезеннях автотранспортом через кожні 3-4 години необхідно робити зупинки і вигулювати службових собак не менше 10 хвилин.

XII. Правила особистої гігієни та заходи безпеки під час поводження із службовими собаками

1. Під час поводження зі службовими собаками працівники кінологічних підрозділів повинні бути обережними та дотримуватися таких правил особистої гігієни:

1) завжди бути в спеціальному одязі, який необхідно ретельно чистити, прати та зберігати у визначеному місці;

2) не дозволяти собаці лизати руки та обличчя;

3) не давати корм і воду собаці з особистого посуду;

4) не використовувати предмети свого побуту (гребінець, носова хустка тощо) для догляду за службовим собакою;

5) не їсти, не пити і не курити під час роботи зі службовим собакою;

6) щоразу після закінчення догляду, підготовки та використання службового собаки обов'язково мити руки з милом;

7) чищення службового собаки проводити в спеціально відведеному для цього місці;

8) не допускати контакту службових собак з іншими тваринами;

9) спеціальне спорядження, інвентар і предмети догляду за службовими собаками тримати в чистоті, регулярно піддавати механічному очищенню, обмиванню та дезінфекції;

10) щодня ретельно оглядати службових собак. У разі виявлення в них ознак захворювання негайно доповідати про це безпосередньому начальнику, інформувати спеціаліста ветеринарної медицини та діяти за його рекомендаціями;

11) своєчасно виконувати визначені службою ветеринарної медицини профілактичні заходи (щорічні щеплення від сказу, дегельмінтизація тощо) та заходи запобігання інфекційним та інвазійним захворюванням, які можуть передаватися від тварин людині;

12) у разі укусів службовим собакою людини рану необхідно промити перекисом водню, обробити йодом, накласти пов'язку та звернутися до закладу охорони здоров'я.

2. Під час утримання, догляду, годівлі та вигулювання службових собак кінологи повинні дотримуватися таких правил:

1) заборонити стороннім особам заходити та перебувати на території містечка для утримання службових собак та в розплідниках;

2) не розміщувати в містечках для утримання службових собак сторонніх собак;

3) ворота та хвіртки містечка для утримання службових собак, двері вольєрів мають бути постійно зачиненими на засув, у тому числі під час роботи кінолога у вольєрі;

4) під час чищення, годівлі службових собак, прибирання приміщень (місць), у яких вони розміщуються, використовувати тільки закріплений та справний інвентар;

5) під час руху за межами містечка для утримання службових собак собака повинен бути поруч із кінологом на короткому повідку або без нього (якщо службовий собака до цього підготовлений);

6) вигулювання службових собак проводити тільки у відведених для цього місцях, не допускати контакту з іншими собаками;

7) не дражнити службових собак під час їх догляду, годівлі та вигулювання.

3. Під час підготовки за загальним та спеціальним курсами дресирування та використання в роботі службових собак необхідно дотримуватися таких вимог:

1) кожне заняття з дресирування або тренування службових собак розпочинати лише після необхідної підготовки та інструктажу всіх осіб, які залучаються до занять, щодо дій та правил поводження зі службовими собаками;

2) рух зі службовим собакою здійснювати на короткому повідку або без повідка (якщо до такого використання службовий собака підготовлений);

3) своєчасно гальмувати агресивну реакцію службового собаки стосовно людей і тварин, постійно спостерігати за поведінкою службового собаки і своєчасно запобігати його небажаним діям;

4) перед пуском службового собаки на перешкоди, навчальні снаряди необхідно переконатися в їх справності і відсутності на землі гострих предметів;

5) заохочуючи ласощами, необхідно тримати їх на долоні, а не пальцями;

6) з метою запобігання тепловому або сонячному удару не тримати службових собак тривалий час на відкритому сонці та надівати налобники;

7) на заняттях та під час виконання завдань за призначенням використовувати тільки справне і підігнане за розміром спеціальне спорядження для службових собак;

8) у разі виникнення бійки між службовими собаками кінологи повинні взяти собак за нашийники і скручувати їх так, щоб удушливим прийомом примусити собак розійтися. Забороняється бити службових собак, розтягувати їх у різні сторони, брати за горло;

9) не дозволяти службовим собакам з'їдати знайдений на землі корм, пити з випадкових джерел;

10) не допускати контакту службових собак з іншими собаками;

11) не розміщувати службових собак у місцях інтенсивного руху транспортних засобів та людей, не захищених у холодну пору від опадів і вітру, а влітку від прямих сонячних променів.

XIII. Організація обліку службових собак і ведення службової документації в кінологічних підрозділах

1. Для організації обліку службових собак проводиться електронна ідентифікація службових собак (чипування).

2. Електронна ідентифікація службових собак (чипування) здійснюється у ветеринарних закладах, що мають ліцензію на надання такої послуги відповідно до законодавства України.

3. Електронна ідентифікація службових собак (чипування) проводиться:

цуценят - на 40-45 день із дня народження, після їх оприбуткування;

собак, отриманих від інших організацій, приватних осіб, у тому числі власних собак кінологів, - після видання наказу про зарахування до кінологічного підрозділу та поставлення на балансовий облік.

4. Документами обліку та звітності роботи кінологічних підрозділів є:

журнал обліку службових собак (додаток 20);

облікова картка службового собаки (додаток 21);

справа на службового собаку (додаток 22);

звіт про стан укомплектованості особовим складом та технікою і звіт про стан укомплектованості службовими собаками (додаток 23);

оперативне донесення про залучення кінологічного підрозділу (додаток 24);

щоквартальний звіт про залучення кінологічного підрозділу до виконання завдань за призначенням (додаток 25).

5. Перевірка наявності службових собак у підрозділах і їх робочих якостей проводиться начальником аварійно-рятувального формування не рідше одного разу на квартал.

6. На кожного службового собаку з моменту зарахування до кінологічного підрозділу та поставлення на балансовий облік заводиться справа, яка ведеться протягом його використання. При всіх переміщеннях службового собаки справа передається разом із службовим собакою і зберігається в підрозділі, в якому він перебуває. Відповідальним за збереження справи, своєчасність і правильність занесення відомостей у справу є керівник кінологічного підрозділу, у якому службовий собака проходить дресирування або використовується за призначенням.

Начальник

Управління взаємодії

з Державною службою України

з надзвичайних ситуацій МВС

В.О. Скакун

Додаток 1

до Інструкції з організації діяльності

кінологічних підрозділів ДСНС

(пункт 2 розділу III)

АКТ

обстеження та приймання службового собаки

Додаток 2

до Інструкції з організації діяльності

кінологічних підрозділів ДСНС

(пункт 9 розділу IV)

ЖУРНАЛ

обліку тренувань службового собаки


Додаток 3

до Інструкції з організації діяльності

кінологічних підрозділів ДСНС

(пункт 5 розділу V)

(зразок)

ВОЛЬЄР

для утримання службових собак

(вид збоку)

Вигляд вольєра спереду


Додаток 4

до Інструкції з організації діяльності

кінологічних підрозділів ДСНС

(пункт 7 розділу V)

(зразок)

РОЗБІРНА БУДКА


Додаток 5

до Інструкції з організації діяльності

кінологічних підрозділів ДСНС

(пункт 16 розділу V)

(зразок)

ТАБЛИЧКА

__________

Примітка.

Інформація друкується на білому фоні чорними літерами, шрифт Times New Roman, кегель 60.

Додаток 6

до Інструкції з організації діяльності

кінологічних підрозділів ДСНС

(пункт 13 розділу VII)

АКТ

зважування службових собак

Додаток 7

до Інструкції з організації діяльності

кінологічних підрозділів ДСНС

(пункт 14 розділу VII)

РОЗДАВАЛЬНА ВІДОМІСТЬ

Додаток 8

до Інструкції з організації діяльності

кінологічних підрозділів ДСНС

(пункт 4 підрозділу 2 розділу VIII)

ОБЛІКОВА КАРТКА

племінного собаки

Додаток 9

до Інструкції з організації діяльності

кінологічних підрозділів ДСНС

(пункт 10 підрозділу 2 розділу VIII)

ЖУРНАЛ

обліку племінної роботи кінологічного підрозділу

Додаток 10

до Інструкції з організації діяльності

кінологічних підрозділів ДСНС

(пункт 4 підрозділу 3 розділу VIII)

АКТ

первинного обстеження

Додаток 11

до Інструкції з організації діяльності

кінологічних підрозділів ДСНС

(пункт 5 підрозділу 3 розділу VIII)

АКТ

огляду, оцінки та оприбуткування цуценят


Додаток 12

до Інструкції з організації діяльності

кінологічних підрозділів ДСНС

(пункт 2 розділу IX)

ПЕРЕЛІК

вад, хвороб та недоліків, що виключають можливість використання собаки (цуценяти) у службовій, племінній діяльності, а також подальшого вирощування цуценят

1. Загальна фізична недорозвиненість кістяка і мускулатури, украй сира або полегшена конституція.

2. Основні, різко виражені вади в екстер'єрі:

1) зуби із сильно зруйнованою емаллю, відсутність іклів на одній або обох щелепах;

2) тонка, зі слабкою мускулатурою шия або шия з відвислою складчастою шкірою;

3) надмірно провисла або горбата спина;

4) провислий або горбатий, вузький, з недорозвиненою мускулатурою поперек;

5) сильно скошений круп;

6) кругла, з опуклими вигнутими ребрами, непропорційно широка спереду та надмірно вузька або мала грудна клітка;

7) опущений або надмірно підтягнутий живіт;

8) вузька постава передніх кінцівок, вивернуті назовні або всередину лікті, різко виражений розмір або клишоногість, шаблиста постава задніх кінцівок, плоскі, розпущені лапи.

3. Порушення і ураження центральної нервової системи (мозку і його оболонок) за наявності розладів руху.

4. Захворювання периферійних нервів, що спричинили невиліковний функціональний розлад тих чи інших органів.

5. Кульгавість, спричинена атрофією м'язів плеча, стегна. Хронічне запалення сухожиль, зв'язок і суглобів.

6. Тривалий, різко виражений, що не піддається лікуванню, розлад травлення на ґрунті перенесених гострих захворювань, хронічне протікання хвороб, отруєнь та інтоксикацій.

7. Хронічні хвороби дихальних шляхів, легенів, плеври з явно вираженими симптомами (задишка, кашель, хрипи, ціаноз слизових оболонок). Порушення дихання внаслідок зміни, переродження слизової оболонки носа або новоутворення.

8. Хронічні хвороби серця і великих кровоносних судин.

9. Хронічний ревматизм мускулатури і суглобів, що супроводжується хворобливістю, кульгавістю та втратою руху.

10. Деформація суглобів, сухожиль та м'яких тканин, що перешкоджає нормальному руху.

11. Хронічне ураження лімфатичних залоз із нагноєнням, утворенням наривів.

12. Неправильно зрослі переломи, що спричинили ускладнення руху.

13. Пухлини або хронічні процеси, що ускладнюють надягання нашийника, шлеї.

14. Злоякісні новоутворення.

15. Грижі з випадінням кишечника та сальника.

16. Невиліковні захворювання лап і пазурів, що заважають рухам.

17. Хронічне гнійне запалення вуха зі зміною функцій лабіринту, барабанної перетинки, що супроводжується частковою втратою слуху.

18. Слабко розвинений нюх.

19. Хронічні запалення сльозового мішка, кон'юнктиви, сльозовий свищ, стійка хронічна сльозотеча, часткова втрата зору.

20. Старість (за рішенням комісії).

21. Кастрати.

22. Хронічні, що не піддаються лікуванню, паразитарні хвороби (стригучий лишай, парша, демодекоз), екземи при значному поширенні по тілу.

23. Травматичні пошкодження (рани, гематоми тощо), хвороби (не зазначені в цьому переліку), що призводять до незворотної втрати працездатності і не виправдовують витрат на лікування.

24. Переважання в поведінці собаки орієнтовної, орієнтовно-статевої та пасивно-оборонної реакцій.

25. Недоліки основних типологічних властивостей нервової діяльності (надвисока або вкрай низька збудливість).


Додаток 13

до Інструкції з організації діяльності

кінологічних підрозділів ДСНС

(пункт 3, 4 розділу IX)

АКТ

вибракування службового собаки

Додаток 14

до Інструкції з організації діяльності

кінологічних підрозділів ДСНС

(пункт 9 розділу X)

АКТ

проведення профілактичних щеплень службовим собакам


Додаток 15

до Інструкції з організації діяльності

кінологічних підрозділів ДСНС

(пункт 14 розділу X)

ЖУРНАЛ

обліку проведення ветеринарно-санітарних заходів

Розпочато ___ ____________ 20__

Закінчено ___ ____________ 20__

Розділи журналу

Дата

Найменування підрозділу, у якому проводилися ветеринарні заходи

Вид заходу, що проведено

Кількість щеплених собак

Кількість оброблених собак, вольєрів

Підписи

усього

усього ускладнень

загинуло, вибракувано

1

2

3

4

5

6

7

8

Додаток 16

до Інструкції з організації діяльності

кінологічних підрозділів ДСНС

(пункт 15 розділу X)

ОРГАНІЗАЦІЯ

виводки службових собак у кінологічних підрозділах ДСНС

1. Виводка службових собак у кінологічних підрозділах ДСНС проводиться один раз на півріччя за розпорядженням керівника аварійно-рятувального формування з метою:

1) перевірки зовнішнього вигляду працівників кінологічного підрозділу, їх забезпеченості і стану форменого одягу, взуття і спорядження;

2) ветеринарного огляду, оцінки стану чистоти і вгодованості службових собак, виявлення в них ознак захворювань;

3) перевірки забезпеченості підрозділу спорядженням і предметами, необхідними для утримання, збереження, підготовки і застосування службових собак, а також їх стану;

4) вивчення ветеринарно-санітарного стану території кінологічного підрозділу і місць утримання службових собак;

5) перевірки забезпеченості підрозділу ветеринарним і господарським майном, а також його стану;

6) контролю за виконанням заходів з усунення недоліків, виявлених під час попередньої виводки.

2. Виводці підлягають усі службові собаки, крім хворих. Суки, що пустують, виводяться на лівий фланг.

3. Керівник кінологічного підрозділу повинен мати список та дані про службових собак (кличка, порода, масть тощо), який подається посадовій особі, призначеній для проведення виводки.

4. Для виводки кінологи зі службовими собаками шикуються в одну шеренгу з інтервалом у два кроки. Службові собаки утримуються на коротких повідках, без намордників у положенні "Поруч".

5. Виводка починається з перевірки зовнішнього вигляду працівників кінологічного підрозділу, стану форменого одягу, взуття і спорядження, а потім проводиться огляд закріплених за ними службових собак.

6. Після огляду службових собак перевірці підлягають спеціальне спорядження для собак, інвентар, навчально-матеріальна база, які розміщують у визначених місцях. Виводка закінчується перевіркою всіх приміщень містечка для утримання службових собак та розплідника службових собак.

Оцінювання результатів:

1. Під час виводки службових собак перевіряється їх угодованість, чищення, стан місць розміщення, інвентарю для утримання, годування, збереження, підготовки та використання.

Оцінки перевірки за розділами проставляються у відомості виводки службових собак.

2. Угодованість собак оцінюється наступним чином:

1) відмінно - якщо м'язи міцні, добре розвинуті та рельєфно виражені, жировий прошарок достатній, ребра непомітні, волосяний покрив блискучий, стан здоров'я добрий, тварина має жвавий вигляд;

2) добре - якщо ребра злегка помітні, а інші показники такі, як і для відмінної оцінки;

3) задовільно - якщо м'язи міцні, жировий прошарок недостатній, ребра видно, виступають хребці, волосяний покрив тьмяний, ламкий. Оцінка "задовільно" виставляється також собакам занадто вгодованим (округла, широка спина, провислий живіт, жировий прошарок надмірний, в'ялий вигляд тощо);

4) незадовільно - якщо м'язи недостатньо розвинуті, загальна слабкість, жировий прошарок відсутній, ребра та кістки плечей виділяються, хребці різко виступають, волосяний покрив матовий, має місце випадіння шерсті, собака став малорухливим і в'ялим.

3. Чищення собак оцінюється так:

1) відмінно - якщо на тулубі, шиї, голові, а також хвості та кінцівках немає бруду та лупи, у вухах чисто, волосяний покрив пригладжений та розчесаний, відсутні ознаки ураження нашкірними та волосяними паразитами;

2) добре - якщо на нижніх частинах кінцівок злегка помітні сліди лупи, а інші показники такі, як для відмінної оцінки;

3) задовільно - якщо є в незначній кількості лупа, усе тіло собаки без бруду, але не вичищена відмерла в період линяння шерсть або занадто виражені ознаки перенесених уражень нашкірними паразитами;

4) незадовільно - якщо на тулубі, шиї, голові та хвості є лупа, шерсть жирна, липка та брудна або собака уражений нашкірними паразитами.

4. У разі незадовільної оцінки собаки щодо вгодованості або чищення з причин, що не залежать від кінолога (тривале за часом захворювання, перебої з годуванням тощо), оцінка з розділу кінологу не виставляється.

У цьому разі під час виставлення загальної оцінки кінологічному підрозділу за вгодованість та чищення отримані індивідуальні незадовільні оцінки з цих розділів не враховуються.

5. Оцінка стану місця розміщення службових собак:

відмінно - якщо вольєр (місце), у якому розміщується закріплений за ним службовий собака, перебуває в гарному стані, утримується в чистоті (у кабіні й вигулі вольєра (будці та поблизу неї) немає нечистот, пилу, бруду, павутини, сміття, фекалій, сечі), у вигулі вольєра (поблизу будки) є поїлка з водою, яка двічі - тричі на добу міняється, суха підстилка в холодну пору або за високої вологості повітря;

добре - якщо вольєр (місце), у якому розміщується закріплений за ним службовий собака, утримується з незначними недоліками без порушень ветеринарних та санітарно-зоотехнічних вимог;

задовільно - якщо утримання вольєра (місця), у якому розміщується закріплений за ним службовий собака, має недоліки, що призводять до незначного порушення основних ветеринарних та санітарно-зоотехнічних вимог;

незадовільно - якщо стан розміщення собак не відповідає вимогам оцінки "задовільно".

6. Оцінка стану спеціального інвентарю для догляду за службовими собаками:

1) відмінно - якщо спеціальний інвентар для утримання, годування, збереження, підготовки та використання службового собаки, закріплений за кінологом, є в наявності, використовується за призначенням, справний, утримується в доброму стані;

2) добре - якщо спеціальний інвентар для утримання, годування, збереження, підготовки та використання службових собак, закріплений за кінологом, є в наявності, використовується за призначенням, справний і утримується з незначними недоліками;

3) задовільно - якщо спеціальний інвентар для утримання, годування, збереження, підготовки та використання службових собак, закріплений за кінологом, є в наявності, але не завжди використовується за призначенням або утримується зі значними недоліками (своєчасно не ремонтується, не очищується від бруду тощо);

4) незадовільно - якщо стан збереження, використання й утримання спеціального інвентарю не відповідає вимогам оцінки "задовільно".

7. Загальна оцінка за виводку службових собак кінологу, кінологічному підрозділу виставляється:

1) відмінно - якщо службовий собака (службові собаки) за вгодованість і чищення оцінений на "відмінно", стан місць розміщення службових собак і стан спеціального інвентарю для утримання, годування, збереження, підготовки й використання оцінені не нижче "добре";

2) добре - якщо за всіма показниками отримано оцінки не нижче "добре";

3) задовільно - якщо за всіма показниками отримано оцінки не нижче "задовільно";

4) незадовільно - якщо хоча б один з показників не відповідає вимогам оцінки "задовільно".


Додаток 17

до Інструкції з організації діяльності

кінологічних підрозділів ДСНС

(пункт 16 розділу X)

ВІДОМІСТЬ

виводки службових собак


Додаток 18

до Інструкції з організації діяльності

кінологічних підрозділів ДСНС

(пункт 17 розділу X)

ОСНОВНІ ХВОРОБИ

службових собак та правила надання першої ветеринарної допомоги

Рани

Рана - пошкодження тканин, що супроводжується порушенням шкіри або слизової оболонки, кровотечею і болем. За характером пошкодження розрізняють рани: різані, рублені, рвані, колоті тощо.

При будь-якому пораненні необхідно зупинити кровотечу, очистити рану від сторонніх предметів, промити чистою водою, обробити йодом, перев'язати бинтом або чистою ганчіркою. При невеликих пораненнях після зупинення кровотечі накладати пов'язку не рекомендується.

Забиття

Забиття - механічне пошкодження підшкірних тканин, без видимого порушення цілісності шкірного покриву. Забиття м'яких тканин характеризуються болем, почервонінням, припухлістю, підвищенням температури тіла в місці забиття.

Місце забиття оброблюється йодом і протягом двох діб до нього прикладається щось холодне (лід або сніг у мішечку, тканина, змочена холодною водою), що змінюється через 3-4 години.

Вивих суглобів

Вивих - зміщення суглобових кінців кісток суглоба. При вивихах рухливість у суглобі порушена, різко виражений біль і припухлість.

Необхідно якомога швидше вправити суглоб і накласти нерухому пов'язку, що знерухомлює суглоб. Хворій тварині надається повний спокій на 2 тижні.

Переломи

Перелом - порушення цілісності кісткової тканини. Найчастіше у собак спостерігають переломи довгих кісток кінцівок і ребер. Основні ознаки перелому кісток: зміщення кінців кісток при прощупуванні, біль, припухлість тканин і кровотеча, хрустіння кісток при їх переміщенні. При відкритих переломах - розриви м'яких тканин і шкіри, вихід одного з кінців кістки в м'які тканини або назовні.

При переломах з'єднуються кінці зламаної кістки і їй надається правильне положення. На місце перелому накладається шина, щоб знерухомити зламану кістку. Після цього направляють до ветеринарної установи.

Гастроентерит

Гастроентерит - запалення шлунка та кишківника. Із цим захворюванням собака стає нерухливим, сонним, інколи тремтить. На другий або третій день захворювання в нього з'являються пригнічений стан, відсутність апетиту, сильна блювота, пронос і підвищення температури тіла до 40-41 °С.

Собаці необхідно очистити шлунок від харчової маси, для чого їй дають півсклянки розчину кухонної солі (чайну ложку солі розчиняють у склянці води). У перші 2-3 дні встановлюється дієта. Поступово додається свіжа чиста вода, а краще міцний чай; на третій день можна давати вівсяний кисіль, приправлений молоком.

При важких симптомах захворювання необхідно звертатися за допомогою до ветеринарного спеціаліста.

Сказ

Сказ - заразна хвороба всіх тварин і людей. Збудником сказу є вірус, який міститься в слині хворої тварини. Вірус поширюється бродячими собаками, лисицями, вовками, котами. Зараження відбувається через укус, разом зі слиною вірус потрапляє в рану. Можливе зараження при потраплянні зараженої слини на шкіру і слизові оболонки, якщо на них є подряпини.

Захворівши на сказ, собака стає недовірливим, тікає від людей, на оклик господаря не реагує. Собаці важко пити воду, спостерігається виділення слюни, зміна голосу. Після нападу собака намагається втекти. При виявленні в собаки ознак, які викликають підозру, що собака захворів на сказ, потрібно повідомити ветеринарну службу. Собаки, які покусали людей або тварин, негайно підлягають огляду ветеринарним лікарем і утримуються під наглядом протягом 10-15 діб. Людей, покусаних собакою, негайно направляють до найближчих медичних установ.

Чума собак

Чума собак - гострозаразна хвороба, яка, насамперед, уражає молодих собак. На чуму можуть захворіти собаки й старшого віку, а також коти й дикі тварини.

Збудник хвороби - вірус. Зараження чумою відбувається частіше через дихальні шляхи та органи травлення.

Головне джерело зараження - хворі тварини, предмети догляду, годівниці, приміщення і підстилки, де утримуються хворі собаки, а також опосередковано - людина, транспортні засоби.

При чумі спостерігається зменшення апетиту, почервоніння слизових оболонок очей, носа і підвищення температури тіла до 40 °C. Із ніздрів і очей виділяється спочатку прозора, а потім гнійна речовина. Собака ледь рухається, лягає із стогоном. Може бути кашель, параліч кінцівок.

У разі виявлення ознак чуми хворі і ті, що підозрюються на захворювання чумою собаки, негайно відділяються від здорових і поміщуються в ізолятор. За іншими собаками встановлюється нагляд і проводиться їх термометрія вранці і ввечері. Лікування хворих собак має бути суворо індивідуальним і проводитися під керівництвом ветеринарного спеціаліста.

Гельмінтоз

Гельмінтоз - глистна хвороба собак, збудниками якої є паразитичні глисти (гельмінти). Більшість глистних хвороб хронічні, вони виснажують собак і знижують їх працездатність через отруєння організму продуктами життєдіяльності гельмінтів. Деякі глистні хвороби собак небезпечні для людини.

У собак, які захворіли на гельмінтоз, погіршується або псується апетит, вони худнуть, стають в'ялими, з калом виділяються глисти або їх личинки.

У разі виявлення ознак захворювання негайно повідомляється ветеринарний лікар для проведення лікування. Хворий собака утримується окремо, її кал старанно прибирається і засипається хлорним вапном. Підлога в будці, кабіні, предмети догляду щодня ошпарюються гарячою водою.


Додаток 19

до Інструкції з організації діяльності

кінологічних підрозділів ДСНС

(пункт 3 розділу XI)

ПРИМІРНІ ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ

до спеціалізованого автомобіля для оснащення кінологічних підрозділів ДСНС

1. Загальне визначення

Спеціалізована Кінологічна машина (СКМ) - це транспортний засіб, призначений для оперативної доставки кінологічних підрозділів (від 5 до 8 осіб та від 2 до 6 службових собак) до місця виникнення надзвичайної ситуації, події, забезпечення заходів пошуку постраждалих та надання їм домедичної допомоги, зв'язку та оповіщення під час проведення пошуково-рятувальних робіт, а також для забезпечення навчально-тренувального процесу кінологічних розрахунків.

2. Типи СКМ:

1) Спеціалізована Кінологічна машина легкого типу (СКМ-Л) конструюється на базі легкових автомобілів підвищеної прохідності типу пікап з колісною формулою 4х2, 4х4 для забезпечення перевезення кінологічних підрозділів у кількості 4 - 5 осіб та двох службових собак.

Салон автомобіля розділяється перегородкою на два відсіки: пасажирський салон для особового складу кінологічного відділення і відсік (багажне відділення) для розміщення службових собак, спорядження та майна кінологів.

Відсік для перевезення службових собак розділяється перегородкою по горизонталі на дві частини. У нижній частині відсіку обладнуються два стаціонарні або розбірні контейнери для розміщення службових собак. У верхній частині обладнується стелаж для розміщення спорядження, майна кінологів та службових собак.

Система вентиляції відсіку для перевезення службових собак має забезпечувати циркуляцію повітря (приток та витяжку) при відключеному кондиціонері або двигуні.

2) Спеціалізована Кінологічна машина середнього типу (СКМ-С) конструюється на базі вантажопасажирських автомобілів із колісною формулою 4х2, 4х4 для перевезення кінологічних підрозділів у кількості до 8 осіб та 4 - 6 службових собак залежно від штату підрозділу.

Салон автомобіля розділяється герметичною перегородкою на два відсіки: пасажирський салон для особового складу кінологічного відділення і майна кінологів та відсік (вантажне відділення) для розміщення службових собак, спорядження та шанцевого інструменту.

Пасажирський салон суміщений із кабіною водія. Перший ряд сидінь - водійське і два пасажирські, другий і третій ряди розраховані на 5 - 6 пасажирів. Вхідні двері в пасажирський відсік рекомендовано мати з обох бортів автомобіля.

Позаду сидінь обладнуються стелажі, висувні ящики для розміщення спорядження, майна кінологів, запасу води та сухого корму для службових собак.

Залежно від типу мікроавтобуса, глибини вантажного відсіку та штату кінологічного підрозділу можливе таке розміщення стаціонарних стелажів (контейнерів) для службових собак, майна і спорядження:

стелажі поздовж лівого і правого бортів автомобіля по 2-3 клітки (контейнери) на першому ярусі та стелажі і ящики для спорядження, майна на другому ярусі із забезпеченням достатньої відстані для проходу між стелажами. Дверцята кліток обладнують із металевих прутів, монтуються за системою купе, з відкриванням (закриванням) убік по роликових направляючих поздовж стелажів. Перегородки між клітками для службових собак мають бути глухими, а дверцята закриватися надійним засувом із фіксаторами, що виключають їх самовідкривання;

стелажі в задній частині вантажного відсіку із двоярусним розміщенням по 2-3 клітки (контейнери) в кожному ярусі. Дверцята кліток обладнують із металевих прутів, окантованих по периметру кутиками, що відкриваються назовні та мають надійний засув із фіксаторами. Між клітками для собак обладнуються глухі перегородки.

Днище по периметру клітки покривається перфорованим килимком із міцної гуми низької теплопровідності. Матеріал килимка має бути гіпоалергенним, без різкого власного запаху та стійким при контакті з екскрементами собаки.

Можливе розміщення спорядження та інвентарю для службових собак у висувних ящиках (наприклад, під підлогою відсіку для перевезення собак).

Система вентиляції відсіку для перевезення службових собак має забезпечувати циркуляцію повітря (приток та витяжку) при відключеному кондиціонері або двигуні.

3. Функціональні можливості СКМ

1) Оперативна та мобільна доставка дорогами всіх категорій із максимальною швидкістю кінологічних підрозділів (розрахунків) та оснащення до місць проведення пошуково-рятувальних робіт.

2) Організація радіозв'язку в УКХ (КХ) діапазоні з використанням базової радіостанції на дальність не менше 20 км та переносних - на дальність не менше 3 км.

3) Освітлення місць проведення пошуково-, аварійно-рятувальних робіт за допомогою ручних акумуляторних ліхтарів і фар прожекторів.

4) Надання домедичної допомоги постраждалим та за можливості їх транспортування.

4. Обладнання СКМ:

базова радіостанція - 1 шт.;

переносні радіостанції - на особовий склад кінологічного підрозділу;

GPS-навігатор - 1 шт.;

індивідуальні засоби захисту органів дихання і шкіри - на особовий склад кінологічного підрозділу;

кондиціонер пасажирського салону - 1 к-т;

кондиціонер відсіку для службових собак - 1 к-т;

засоби домедичної допомоги - 1 к-т;

ноші спеціальні - 1 к-т;

ветеринарна аптечка - 1 к-т;

мегафон - 1 шт.;

шанцевий інструмент - 1 к-т;

контейнер для перевезення службових собак - відповідно до кількості собак;

каністра для питної води 20 (10) л - 2-3 шт.;

огороджувальна стрічка (рулон 100 м) - 2-3 рулони;

стійка для огороджувальної стрічки - 6 шт.

прапорці для позначення місць знаходження постраждалих - 10 шт.


Додаток 20

до Інструкції з організації діяльності

кінологічних підрозділів ДСНС

(пункт 8 підрозділу 3 розділу VIII,

пункт 4 розділу XIII)

ЖУРНАЛ

обліку службових собак

_____________________________________________________

(найменування підрозділу)

Розпочато ___ ____________ 20__

Закінчено ___ ____________ 20__

Розділи журналу

№ з/п

Номер клейма / чипа

Кличка

Порода

Стать

Дата народження

Масть та прикмети

Місце і терміни проходження дресирування

1

2

3

4

5

6

7

8

Вид служби

Звідки і коли прибув

Куди і коли вибув

Дата взяття на балансовий облік

Дата зняття з балансового обліку

Примітка

номер наказу

9

10

11

12

13

14


Додаток 21

до Інструкції з організації діяльності

кінологічних підрозділів ДСНС

(пункт 8 підрозділу 3 розділу VIII,

пункт 4 розділу XIII)

ОБЛІКОВА КАРТКА

службового собаки


Додаток 22

до Інструкції з організації діяльності

кінологічних підрозділів ДСНС

(пункт 8 підрозділу 3 розділу VIII,

пункт 4 розділу XIII)

СПРАВА № ___

на службового собаку _______________________________________

(порода, кличка)

___________________________________________________________

(найменування кінологічного підрозділу аварійно-рятувального формування)

Розділ I

Акт обстеження та приймання собаки.

Облікова картка службового собаки.

Акт випробування собаки (видається Кінологічним центром після проходження відповідного курсу дресирування).

Копія диплома (свідоцтва) кінолога, за яким закріплений службовий собака.

Розділ II

Ветеринарний паспорт з відмітками про проведені щеплення.

Родовід (за наявності).

Акт про вибракування службового собаки (копія).

Розділ III

Документи про результати перевірки службових якостей собаки, оцінки його роботи на випробуваннях, спеціальних навчаннях, у змаганнях, участь у пошуково-рятувальних, мінно-пошукових роботах.


Додаток 23

до Інструкції з організації діяльності

кінологічних підрозділів ДСНС

(пункт 8 підрозділу 3 розділу VIII,

пункт 4 розділу XIII)

ЗВІТ

про стан укомплектованості особовим складом та технікою

______________________________________________________

(найменування кінологічного підрозділу та аварійно-рятувального формування)

Штатна чисельність особового складу: ___, з них атестованого складу ____, працівників _____.

Фактична чисельність особового складу: ___, з них атестованого складу ____, працівників _____.

№ з/п

Посада, спеціальне звання

Прізвище, ім'я, по батькові

Номер мобільного телефону

Дата народження

Дата призначення на посаду

Досвід роботи кінологом, кількість років

Дата проходження первинної підготовки на базі Кінологічного центру

Закріплено службового собаку (порода, кличка)

Техніка: по штату - 1 од., у наявності - 1 од.; автомобіль "Газель 3221" (0025 Ч1), обладнаний для перевезення кінологічних розрахунків

ЗВІТ

про стан укомплектованості службовими собаками

______________________________________________________________

(назва кінологічного підрозділу та аварійно-рятувального формування)

Штатна чисельність службових собак ___

Фактична чисельність службових собак ___

№ з/п

Кличка службового собаки

Порода

Стать

Дата народження

Штатний або за договором

Рівень підготовки, вид пошуку (завал, природне середовище)

Дата отримання (підтвердження) відповідного рівня підготовки

За ким закріплений собака

посада

прізвище та ініціали

__________

Примітка.

Інформація про стан укомплектованості подається до Департаменту реагування на надзвичайні ситуації станом на 1 січня та 1 липня до 5 числа звітного місяця


Додаток 24

до Інструкції з організації діяльності

кінологічних підрозділів ДСНС

(пункт 8 підрозділу 3 розділу VIII,

пункт 4 розділу XIII)

ОПЕРАТИВНЕ ДОНЕСЕННЯ

Додаток 25

до Інструкції з організації діяльності

кінологічних підрозділів ДСНС

(пункт 8 підрозділу 3 розділу VIII,

пункт 4 розділу XIII)

ЩОКВАРТАЛЬНИЙ ЗВІТ

|
Законодавчий акт: Наказ МВС України від 11.07.2018 № 597 "Про затвердження Інструкції з організації діяльності кінологічних підрозділів ДСНС". МВС України. 2018

= завантажити законодавчий акт, актуальний на поточний час =

Наказ МВС України від 11.07.2018 № 597 "Про затвердження Інструкції з організації діяльності кінологічних підрозділів ДСНС". 2018

- Антимонопольний комітет - Верховний Суд України - Вищий адміністративний суд України - Вищий господарський суд - Вищий спеціалізований суд - Генеральна прокуратура України - ДА електронного урядування - Державіаслужба України - Державні утворення на території України (1917-1920) - Держатомрегулювання - Держаудитслужба України - Держкомтелерадіо України - Держкордонслужба України - Держнаглядохоронпраці України - Держспецзв’язок - Держспоживстандарт України - Держстат України - Держфінпослуг України - ДКА України - Закони України - Законодавство Української РСР - Кабінет Міністрів України - Кодекси України - Конституційний Суд України - МВС України - МЗС України - Міжнародні документи, ратифіковані Верховною Радою України - Міжнародні угоди України - Мін'юст України - Мінагрополітики України - Мінекономрозвитку України - Міненерговугілля України - Мінінфраструктури України - Мінкультури України - Мінмолодьспорт України - Міноборони України - Мінприроди України - Мінрегіон України - Мінсоцполітики України - Мінфін України - МІП - МНС України - МОЗ України - МОН України - МТОТ - Нацдержслужба України - Національне агентство з питань запобігання корупції - Національне антикорупційне бюро України - Національний банк України - Нацком.енергетики - Нацкомфінпослуг - Нацрада телерадіомовлення - НКРЗІ - НКЦПФР - Основний Закон України - Пенсійний фонд України - Постанови Верховної Ради України - Президент України - РНБО України - Розпорядження Голови ВР України - Розпорядження Кабінета Міністрів України - Служба безпеки України - Служба зовнішньої розвідки - Укрдержархів - Управління державної охорони - Фонд гарант.вкладів фізич.осіб - Фонд державного майна - Фонд соцстраху по безробіттю - Фундаментальне законодавство України - Центрвиборчком України -