<<
>>

НАКАЗ від 17.03.2021 № 79 "Про затвердження Правил носіння військової форми одягу та знаків розрізнення в Службі безпеки України". Служба безпеки України. 2021

Документ актуальний на 07.04.2021
завантажити документ, актуальний на поточний час

СЛУЖБА БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ

Центральне управління

НАКАЗ

17.03.2021  № 79

Зареєстровано в Міністерстві

юстиції України

22 березня 2021 р.

за № 354/35976

Про затвердження Правил носіння військової форми одягу та знаків розрізнення в Службі безпеки України

Відповідно до статей 10, 13, 20 Закону України «Про Службу безпеки України», статті 7 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», з метою вдосконалення процедури носіння військової форми одягу і знаків розрізнення в Службі безпеки України НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Правила носіння військової форми одягу та знаків розрізнення в Службі безпеки України, що додаються.

2. Начальникам Управління правового забезпечення і Департаменту господарського забезпечення Служби безпеки України забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому законодавством порядку.

3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Голова Служби

І. Баканов

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ Центрального управління

Служби безпеки України

17 березня 2021 року № 79

Зареєстровано в Міністерстві

юстиції України

22 березня 2021 р.

за № 354/35976

ПРАВИЛА

носіння військової форми одягу та знаків розрізнення в Службі безпеки України

I.

Загальні положення

1. Ці Правила визначають військову форму одягу та знаки розрізнення військових звань військовослужбовців Служби безпеки України (далі - СБУ), а також порядок їх носіння в СБУ.

2. Військовослужбовці СБУ використовують затверджену військову форму одягу для військовослужбовців Сухопутних військ Збройних Сил України. Військовослужбовці Центру спеціальних операцій боротьби з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів СБУ використовують затверджену військову форму одягу для військовослужбовців Сил спеціальних операцій Збройних Сил України з урахуванням особливостей, встановлених цими Правилами, за умови унеможливлення створення обставин, які б загрожували власній безпеці співробітників відповідно до вимог чинного законодавства України.

Предмети військової форми одягу повинні бути ретельно припасованими й утримуватися в чис-тому та охайному стані.

3. Право на носіння військової форми одягу, крім військовослужбовців СБУ, мають військовозобов’язані, призвані на навчальні та спеціальні збори, та громадяни, звільнені з військової служби з правом носіння військової форми одягу в запас або у відставку з наданням права носіння військової форми одягу, встановленої цими Правилами, або військової форми одягу, яка встановлена на дату звільнення (крім польового та спеціального форменого одягу).

4. Для військовослужбовців СБУ встановлюються такі види військової форми одягу:

парадна;

парадно-вихідна;

повсякденна;

польова.

5. Військова форма одягу за сезоном поділяється на:

літню - носиться з другої половини квітня до першої половини жовтня;

зимову - носиться з другої половини жовтня до першої половини квітня;

демісезонну - носиться з березня до травня та з вересня до листопада.

6. Перехід на літню або зимову форми одягу визначається відповідними наказами начальників гарнізонів.

При переході на літню або зимову форму одягу начальники підрозділів Центрального управління, регіональних органів, органів військової контррозвідки, закладів, установ у СБУ та Штабу Антитерористичного центру при СБУ (далі - підрозділи, органи, заклади СБУ) організовують проведення стройових оглядів, на яких перевіряється зовнішній вигляд військовослужбовців, стан предметів обмундирування та взуття.

Демісезонна військова форма одягу використовується військовослужбовцями у встановлені проміжки часу за рішенням начальника підрозділу, органу, закладу СБУ або за власним рішенням.

7. Військову форму одягу носять:

парадну - на парадах, у разі прийняття військової присяги, проведення ритуалу випуску з військового навчального закладу, у день річного свята підрозділу, органу, закладу СБУ, під час вручення підрозділам, органам, закладам СБУ державних нагород, бойових прапорів та інших відзнак;

парадно-вихідну - у святкові дні, на урочистих заходах, офіційних прийомах та на інших заходах за рішенням начальника підрозділу, органу, закладу СБУ;

повсякденну - у службовий та позаслужбовий час, коли не застосовується інша військова форма одягу;

польову - під час навчань (занять з мобілізаційної та бойової підготовки тощо), бойових чергувань, занять у навчальних центрах (тирах, полігонах), несення добових нарядів (чергувань), у період ліквідації аварій та катастроф, надзвичайних ситуацій та в особливий період.

8. Військовослужбовцям СБУ (крім курсантів) в службовий час дозволяється носити цивільний одяг.

Курсантам дозволяється носити цивільний одяг за межами навчального закладу СБУ.

9. Вид форми одягу оголошується на період конкретних заходів начальниками підрозділів, органів, закладів СБУ відповідно до вимог цих Правил із урахуванням особливостей щодо їх проведення.

10. Форма одягу для стройових оглядів, шикувань та службових нарад оголошується особами, які проводять ці заходи.

При оголошенні форми одягу зазначається її вид і за необхідності найменування додаткових або уточнюючих предметів, наприклад: «Літня повсякденна форма одягу в кітелях (куртках, сорочках)».

11. Військовослужбовцям СБУ та громадянам України, призваним на навчальні та спеціальні збори, забороняється:

носити предмети військової форми одягу, спорядження, знаки розрізнення невстановлених зразків;

носити одночасно предмети з різних видів форм одягу, якщо це не передбачено цими Правилами;

носити предмети військової форми одягу разом із цивільним одягом;

носити забруднені та невипрасувані предмети військової форми одягу;

носити деформовані та неправильно підібрані погони;

носити взуття з пошкодженим верхом, зношеною підошвою та каблуками.

12. Військовослужбовцями СБУ за штатними посадами, за якими передбачено виконання окремих завдань, робіт та тренувань, також використовується спеціальний одяг (спеціальний формений одяг, робочий одяг та спортивний одяг).

13. Військовослужбовці у разі службової необхідності за рішенням (вказівкою) начальника підрозділу, органу, закладу СБУ можуть використовувати військову форму одягу інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, з дотримання правил її носіння.

14. Зовнішній вигляд предметів військової форми одягу, погонів, емблем, знаків розрізнення та окремих видів спорядження до військової форми одягу зображено на малюнках військової форми одягу (додаток 1), малюнках знаків розрізнення до військової форми одягу (додаток 2), малюнках розташування на військовій формі одягу нагород і іншої символіки (додаток 3), розташуванні знаків розрізнення на погонах офіцерського складу (додаток 4) та розташуванні знаків розрізнення на погонах рядового та сержантського складу (додаток 5).

II. Застосування предметів військової форми одягу в СБУ

1. Парадна, парадно-вихідна та повсякденна форма одягу військовослужбовців СБУ

1. Літня парадна військова форма одягу військовослужбовців-чоловіків передбачає: кашкет (берет), кітель, штани, сорочку білого кольору, краватку захисного (темно-сірого) кольору, напівчеревики хромові, ремінь до штанів, пояс парадний з пряжкою, аксельбант, рукавички трикотажні білого кольору, білизну, шкарпетки.

2. Літня парадно-вихідна військова форма одягу військовослужбовців-чоловіків передбачає: кашкет (берет), кітель, штани, сорочку білого кольору, краватку захисного (темно-сірого) кольору, напівчеревики хромові, ремінь до штанів, білизну, шкарпетки.

3. Літня повсякденна військова форма одягу військовослужбовців-чоловіків передбачає: кашкет (берет), кітель або куртку, штани, сорочку повсякденну (встановленого кольору), краватку захисного (темно-сірого) кольору, напівчеревики хромові, ремінь до штанів, білизну, шкарпетки.

4. Зимова парадна та парадно-вихідна військова форма одягу військовослужбовців-чоловіків передбачає: шапку зимову повсякденну, пальто зимове, кашне білого кольору, кітель, штани, сорочку білого кольору, краватку захисного (темно-сірого) кольору, напівчоботи хромові утеплені, ремінь до штанів, рукавички, білизну, шкарпетки, пояс парадний з пряжкою.

5. Зимова повсякденна військова форма одягу військовослужбовців-чоловіків передбачає: шапку зимову повсякденну, куртку зимову або пальто зимове, кашне захисного (темно-сірого) кольору, кітель або куртку, штани, пуловер, сорочку повсякденну (встановленого кольору), краватку, ремінь до штанів, напівчоботи хромові утеплені, рукавички трикотажні, білизну, шкарпетки.

6. Особливості застосування окремих предметів військової форми одягу військовослужбовців-чоловіків:

літня парадна - пояс парадний з пряжкою, аксельбант, рукавички трикотажні білого кольору носяться у випадках, які визначені пунктом 7 розділу I цих Правил, за рішенням начальника підрозділу, органу, закладу СБУ;

літня повсякденна - сорочку-поло дозволяється носити замість сорочки повсякденної;

зимова парадна - пояс парадний з пряжкою одягають для участі на параді поверх пальто зимового;

зимова повсякденна - шапку зимову, берет або кашкет дозволяється носити з курткою зимовою замість шапки зимової повсякденної.

При опадах надівається плащ-накидка або може використовуватись парасолька темного кольору.

У міжсезонні періоди військовослужбовці-чоловіки при парадно-вихідній та повсякденній формі одягу можуть носити такі предмети військової форми одягу:

шапка зимова повсякденна або кашкет (берет);

плащ демісезонний або куртка зимова;

напівчоботи хромові утеплені або напівчеревики хромові;

пуловер;

білизна.

Військовослужбовцям-чоловікам дозволяється носити сумки однотонних темних кольорів (захисний, коричневий, чорний).

За рішенням начальника підрозділу, органу, закладу СБУ дозволяється носити замість парадної, парадно-вихідної, повсякденної військової форми одягу польову військову форму одягу.

7. Літня парадна військова форма одягу військовослужбовців-жінок передбачає: кашкет (берет), кітель, спідницю, сорочку білого кольору, краватку-стрічку (жіночу) захисного (темно-сірого) кольору, туфлі хромові, пояс парадний з пряжкою, аксельбант, рукавички трикотажні білого кольору, білизну, колготки.

8. Літня парадно-вихідна військова форма одягу військовослужбовців-жінок передбачає: кашкет (берет), кітель, спідницю, сорочку білого кольору, краватку-стрічку (жіночу) захисного (темно-сірого) кольору, туфлі хромові, білизну, колготки.

9. Літня повсякденна військова форма одягу військовослужбовців-жінок передбачає: кашкет (берет), кітель або куртку, спідницю, сорочку повсякденну (встановленого кольору), краватку-стрічку (жіночу) захисного (темно-сірого) кольору, туфлі хромові, білизну, колготки.

10. Зимова парадна та парадно-вихідна військова форма одягу військовослужбовців-жінок передбачає: шапку зимову повсякденну, пальто зимове, кітель, кашне білого кольору, спідницю, сорочку білого кольору, краватку-стрічку (жіночу) захисного (темно-сірого) кольору, чобітки хромові утеплені, рукавички, білизну, колготки, пояс парадний з пряжкою.

11. Зимова повсякденна військова форма одягу військовослужбовців-жінок передбачає: шапку зимову повсякденну, куртку зимову або пальто зимове, кашне захисного (темно-сірого) кольору, кітель або куртку, спідницю, пуловер, сорочку повсякденну (встановленого кольору), краватку-стрічку (жіночу) захисного (темно-сірого) кольору, чобітки хромові утеплені, рукавички трикотажні, білизну, колготки.

12. Особливості застосування окремих предметів військової форми одягу військовослужбовців-жінок:

літня парадна - пояс парадний з пряжкою, аксельбант, рукавички трикотажні білого кольору носяться у випадках, які визначені пунктом 7 розділу I цих Правил, за рішенням начальника підрозділу, органу, закладу СБУ;

літня повсякденна - сорочку-поло дозволяється носити замість сорочки повсякденної;

зимова парадна - пояс парадний з пряжкою одягають для участі на параді поверх пальто зимового;

зимова повсякденна - шапку зимову, берет або кашкет дозволяється носити з курткою зимовою замість шапки зимової повсякденної.

При опадах надівається плащ-накидка або може використовуватись парасолька темного кольору.

У міжсезонні періоди військовослужбовці-жінки при парадно-вихідній та повсякденній формі одягу можуть носити такі предмети військової форми одягу:

шапка зимова повсякденна або кашкет (берет);

плащ демісезонний або куртка зимова;

туфлі хромові або чобітки хромові утеплені;

пуловер;

білизна.

Військовослужбовцям-жінкам дозволяється носити:

замість спідниці штани жіночі з ременем до них;

замість колготок шкарпетки у разі носіння штанів;

замість краватки-стрічки (жіночої) краватку;

сумки однотонних темних кольорів (захисний, коричневий, чорний).

За рішенням начальника підрозділу, органу, закладу СБУ дозволяється носити замість парадної, парадно-вихідної, повсякденної військової форми одягу польову військову форму одягу.

2. Парадна, парадно-вихідна та повсякденна форма одягу курсантів

1. Літня парадна військова форма одягу курсантів-чоловіків передбачає: кашкет (берет), кітель, штани, сорочку білого кольору, краватку, черевики хромові, ремінь до штанів, пояс парадний з пряжкою, плечовий шнур, рукавички білого кольору, білизну, шкарпетки.

2. Літня парадно-вихідна військова форма одягу курсантів-чоловіків передбачає: кашкет (берет), кітель, штани, сорочку білого кольору, краватку, черевики хромові, ремінь до штанів, білизну, шкарпетки.

3. Літня повсякденна військова форма одягу курсантів-чоловіків передбачає: кашкет (берет), кітель, штани, сорочку повсякденну (встановленого кольору), краватку, черевики хромові, ремінь до штанів, білизну.

4. Зимова парадна та парадно-вихідна військова форма одягу курсантів-чоловіків передбачає: шапку зимову повсякденну, пальто зимове, куртку зимову, кашне білого кольору, кітель, штани, сорочку білого кольору, краватку, черевики хромові, ремінь до штанів, рукавички, пояс парадний з пряжкою (зі шкіри білого кольору), білизну, шкарпетки.

5. Зимова повсякденна військова форма одягу курсантів-чоловіків передбачає: шапку зимову повсякденну, пальто зимове, куртку зимову, кашне, кітель, штани, сорочку повсякденну (встановленого кольору), краватку, ремінь до штанів, черевики хромові, рукавички трикотажні, білизну, шкарпетки.

6. Особливості застосування окремих предметів військової форми одягу курсантів-чоловіків:

літня парадна - пояс парадний з пряжкою, плечовий шнур, рукавички трикотажні білого кольору носяться у випадках, які визначені пунктом 7 розділу I цих Правил, за рішенням начальника підрозділу, органу, закладу СБУ;

зимова парадна - пояс парадний з пряжкою одягають для участі на параді поверх пальто зимового;

зимова повсякденна - шапку зимову, берет або кашкет дозволяється носити з курткою зимовою замість шапки зимової повсякденної.

При опадах надівається плащ-накидка.

У міжсезонні періоди при парадно-вихідній та повсякденній військовій формі одягу курсанти-чоловіки можуть носити такі предмети військової форми одягу:

шапка зимова повсякденна або кашкет (берет);

білизна.

Курсантам-чоловікам дозволяється носити сумки однотонних темних кольорів (захисний, коричневий, чорний).

За рішенням начальника вищого військового навчального закладу СБУ або начальника військового навчального підрозділу закладу вищої освіти (далі - ВНЗ СБУ) дозволяється носити замість парадної, парадно-вихідної, повсякденної військової форми одягу польову військову форму одягу.

7. Літня парадна військова форма одягу курсантів-жінок передбачає: кашкет (берет), кітель, спідницю, сорочку білого кольору, краватку-стрічку (жіночу), туфлі хромові, пояс парадний з пряжкою, плечовий шнур, рукавички білого кольору, білизну, колготки.

8. Літня парадно-вихідна військова форма одягу курсантів-жінок передбачає: кашкет (берет), кітель, спідницю, сорочку білого кольору, краватку-стрічку (жіночу), туфлі хромові, білизну, колготки.

9. Літня повсякденна військова форма одягу курсантів-жінок передбачає: кашкет (берет), кітель, спідницю, сорочку повсякденну (встановленого кольору), краватку-стрічку (жіночу), туфлі хромові, білизну, колготки.

10. Зимова парадна та парадно-вихідна військова форма одягу курсантів-жінок передбачає: шапку зимову повсякденну, куртку зимову, кашне білого кольору, кітель, спідницю, сорочку білого кольору, краватку-стрічку (жіночу), чобітки хромові утеплені, рукавички, пояс парадний з пряжкою (зі шкіри білого кольору), білизну, колготки.

11. Зимова повсякденна військова форма одягу курсантів-жінок передбачає: шапку зимову повсякденну, куртку зимову, кашне, кітель, спідницю, сорочку повсякденну (встановленого кольору), краватку-стрічку (жіночу), чобітки хромові утеплені, рукавички трикотажні, білизну, колготки.

12. Особливості застосування окремих предметів військової форми одягу курсантів-жінок:

літня парадна - пояс парадний з пряжкою, плечовий шнур, рукавички трикотажні білого кольору носяться у випадках, які визначені пунктом 7 розділу I цих Правил, за рішенням начальника підрозділу, органу, закладу СБУ;

зимова парадна - пояс парадний з пряжкою одягають для участі на параді поверх пальто зимового;

зимова повсякденна - шапку зимову, берет або кашкет дозволяється носити з курткою зимовою замість шапки зимової повсякденної.

При опадах надівається плащ-накидка.

У міжсезонні періоди при парадно-вихідній та повсякденній військовій формі одягу курсанти-жін-ки можуть носити такі предмети військової форми одягу:

шапка зимова повсякденна або кашкет (берет);

туфлі хромові або чобітки хромові утеплені;

білизна.

Курсантам-жінкам дозволяється носити:

замість спідниці штани жіночі з ременем до них;

замість колготок шкарпетки у разі носіння штанів;

замість краватки-стрічки (жіночої) краватку;

сумки однотонних темних кольорів (захисний, коричневий, чорний).

За рішенням начальника ВНЗ СБУ дозволяється носити замість парадної, парадно-вихідної, повсякденної військової форми одягу польову військову форму одягу.

3. Польова форма одягу

1. Польовий формений одяг використовується військовослужбовцями в польових умовах, а також у випадках, передбачених пунктом 7 розділу I цих Правил. Комбінування польового форменого одягу залежить від погодних умов та завдань, що поставлені перед військовослужбовцями.

За рішенням начальника підрозділу, органу, закладу СБУ польовий формений одяг може використовуватися в пунктах постійної дислокації.

Для польової форми одягу військовослужбовців СБУ використовується маскувальний малюнок, аналогічний до маскувального малюнка військовослужбовців Сухопутних військ Збройних Сил України.

2. При температурі повітря від +15 °С і вище використовується: кепі бойове (кашкет польовий), костюм літній польовий, черевики з високими берцями, ремінь брючний, фуфайка (з короткими рукавами), труси, шкарпетки літні (трекінгові).

При опадах одягається костюм вітро-, вологозахисний демісезонний поверх костюма літнього польового.

При вітряній погоді дозволяється носити куртку костюма вітро-, вологозахисного демісезонного.

При температурі повітря вище +25 дозволяється носити сорочку бойову або сорочку-поло замість куртки костюма літнього польового та фуфайки (з короткими рукавами).

3. При температурі повітря від +10 до +15 °С використовується: кепі бойове (кашкет польовий), костюм літній польовий, черевики з високими берцями, ремінь брючний, фуфайка (з короткими рукавами) та труси або білизна демісезонна, шкарпетки літні (трекінгові).

При опадах одягається костюм вітро-, вологозахисний демісезонний поверх костюма літнього польового.

При вітряній погоді дозволяється носити куртку костюма вітро-, вологозахисного демісезонного.

4. При температурі повітря від +5 до +10 °С використовується: кепі бойове (кашкет польовий), костюм літній польовий або штани костюма літнього польового з курткою костюма-утеплювача або верх куртки та штанів вітро-вологозахисних зимових, черевики з високими берцями, ремінь брючний, білизна демісезонна, шкарпетки літні (трекінгові).

При опадах та вітряній погоді одягається костюм вітро-, вологозахисний демісезонний поверх костюма літнього польового або штанів костюма літнього польового з курткою костюма-утеплювача.

5. При температурі повітря від -5 до +5 °С використовується: шапка зимова, верх куртки та штанів вітро-, вологозахисних зимових, куртка та штани костюма-утеплювача, рукавички демісезонні, черевики з високими берцями, ремінь брючний, білизна демісезонна або білизна для холодної погоди (термобілизна), шкарпетки літні (трекінгові).

При вітряній погоді одягається шарф-труба зимовий та рукавички зимові.

При відлизі, що супроводжується сильними опадами, одягаються бахіли утеплені.

6. При температурі повітря від -5 до -15 °С використовується: шапка зимова, куртка та штани вітро-, вологозахисні зимові (з або без утеплювачів), куртка та штани костюма-утеплювача, рукавички демісезонні, черевики з високими берцями, ремінь брючний, білизна демісезонна або білизна для холодної погоди (термобілизна), шкарпетки зимові (трекінгові).

При вітряній погоді одягається шарф-труба зимовий та рукавички зимові.

При великій кількості снігу одягаються бахіли утеплені.

7. При температурі повітря від -15 °С і нижче використовується: шапка зимова, куртка та штани вітро-, вологозахисні зимові (з утеплювачем), шарф-труба зимовий, куртка та штани костюма-утеплювача, ремінь брючний, білизна демісезонна або білизна для холодної погоди (термобілизна), рукавички зимові, черевики з високими берцями, шкарпетки зимові (трекінгові), шкарпетки-вкладиші утеплювальні.

При температурі повітря нижче -20 °С рукавички зимові одягаються поверх рукавичок демісезонних.

При великій кількості снігу одягаються бахіли утеплені.

8. У польових умовах окремі предмети військової форми одягу використовуються з такими особливостями:

1) панама літня польова може використовуватися замість кашкета польового;

2) при температурі повітря вище +25 °С рукава куртки костюма літнього польового можуть підкочуватися на один або два відвороти;

3) при опадах можливе використання плащ-накидки замість костюма вітро-, вологозахисного демісезонного;

4) при вітряній погоді:

при температурі повітря від +5 °С одягається шарф-труба літній;

при температурі повітря до +5 °С одягається шарф-труба зимовий;

5) капюшон куртки вітро-, вологозахисної зимової одягається під час зниження температури або при інтенсивних опадах та вітряній погоді;

6) при застосуванні захисного шолома замість шапки зимової використовується, шапка-феска (шапка-підшоломник);

7) використання шапки-фески (шапки-підшоломника) у польових умовах як основного головного убору (без застосування захисного шолома) дозволяється лише при температурі до -10 °С за відсутні сильного вітру та опадів.

III. Особливості носіння окремих предметів військової форми одягу

1. Головні убори

1. Шапку зимову повсякденну, шапку зимову, шапку-феску (шапку-підшоломник), кашкет і кепі бойове (кашкет польовий), панаму літню польову носять прямо, без нахилу, так, щоб козирок кашкета, шапки зимової повсякденної та борта панами літньої польової знаходився на рівні брів, а нижній край шапки зимової, берета - на відстані 2-4 см над рівнем брів.

Берет носять з невеликим нахилом у правий бік.

Шапку зимову повсякденну з каракулем сірого кольору носять військовослужбовці в військовому званні від полковника і вище.

2. На шапці зимовій повсякденній та кашкеті спереду по центру розміщують кокарду.

Центр кокарди повинен знаходитися над переніссям в місці, передбаченому конструкцією головного убору. На шапці зимовій повсякденній знак знаходиться на відстані 15 мм від верхньої оздоблювальної строчки до початку знака.

3. Для військового звання генерал на козирку кашкета та шапки зимової повсякденної розміщується металевий або гаптований орнамент у вигляді чотирьох зустрічних гірлянд з дубового листя, зігнутих відповідно до форм краю козирка.

Для полковників і генералів на козирку кашкета та шапки зимової повсякденної розміщується металевий або гаптований орнамент у вигляді двох зустрічних гірлянд з дубового листя, зігнутих відповідно до форм краю козирка.

На кашкеті польовому спереду по центру розміщується нашивна кокарда захисного кольору.

На беретах спереду, лівіше від центру, розміщується беретний знак. Центр беретного знака повинен знаходитися над лівим оком.

4. Знятий головний убір слід тримати у лівій вільно опущеній руці кокардою вперед.

2. Верхній одяг

1. Пальто зимове носять застебнутим на всі ґудзики в правий бік (у військовослужбовців-жінок у лівий бік) з відігнутими у вигляді лацканів бортами.

2. Куртку зимову та плащ демісезонний носять застебнутими на всі ґудзики, а при сонячній та безвітряній погоді не нижче -10 °С, крім верхнього, із відігнутими у вигляді лацканів бортами.

3. Кітель при використанні всіх видів форм застібається на всі ґудзики в правий бік (у військовослужбовців-жінок у лівий бік).

Клапани кишень кітеля, куртки, сорочки і брюк (у тому числі польових) повинні бути назовні.

Куртка костюма літнього польового в штани костюма літнього польового не заправляється.

4. Штани всіх видів носять навипуск із повсякденним та польовим взуттям (крім бахіл утеплених, чобіт гумових та чобіт хромових).

Штани (крім польових) повинні мати поздовжні складки.

На решті предметів військової форми одягу запрасовувати складки не дозволяється.

3. Сорочки, краватки (краватки-стрічки (жіночі)), кашне, рукавички

1. Сорочки застібаються на всі ґудзики в правий бік (у військовослужбовців-жінок у лівий бік) і носяться з краваткою або краваткою-стрічкою (жіночою) (далі - краватка), із кітелем, курткою повсякденною, пуловером або без них.

Сорочка білого кольору та сорочка повсякденна носяться:

із довгими рукавами - із краваткою;

із короткими рукавами - із краваткою або без неї.

Сорочку з короткими рукавами носять при зовнішній температурі +20 °С градусів і вище. У разі носіння сорочки з коротким рукавом без краватки верхній ґудзик не застібається.

За умови наявності в сорочці по нижньому краю пояса на резинках така сорочка не заправляється.

Сорочка бойова заправляється в штани костюма літнього польового.

2. Краватку носять з сорочкою і прикріплюють до неї затискач між третім і четвертим ґудзиком зверху.

Зав’язана краватка повинна торкатися нижнім кінцем пряжки ременя.

Жінки носять краватку з застібкою на металевий гачок і петлю.

3. Кашне носять охайно заправленим під комір пальто, плаща демісезонного.

Верхній край кашне повинен рівномірно виступати над коміром на 1-2 см.

4. Рукавички носять при парадах та зимовій формі одягу. При використанні інших форм одягу (крім випадків, визначених для польової форми одягу) носити рукавички не обов’язково.

Під час військового вітання рукавички не знімають.

4. Взуття та шкарпетки

1. Взуття повинно бути охайним та своєчасно полагодженим і завжди начищеним (чистим). Взуття, яке має шнурки, повинно бути акуратно зашнуроване на всі блочки та петлі.

Дозволяється носити до парадно-вихідної та повсякденної форми одягу взуття чорного кольору з цільними союзками або відрізним носком.

Бахіли утеплені одягаються поверх черевиків з високими берцями.

Шкарпетки-вкладиші утеплювальні одягаються поверх шкарпеток літніх або зимових (трекінгових).

Капці казармені одягають на шкарпетки або без них та носять їх в казармах, приміщеннях для відпочинку, кімнатах побутового призначення тощо.

2. Шкарпетки літні (зимові) для парадної, парадно-вихідної та повсякденної форми одягу повинні бути чорного кольору, а для польової форми - кольору оливи або чорного кольору.

5. Спорядження

1. Пояс парадний з пряжкою носять на кітелі так, щоб він знаходився між третім та четвертим ґудзиком згори. Пряжка пояса повинна розташовуватись посередині між ґудзиками.

2. Аксельбант розміщують на правій частині грудей та закріплюють під лацканом кітеля за нитяну петлю таким чином, щоб вузол знаходився зліва на рівні з верхнім краєм кишені.

Із другої сторони аксельбанта двома строчками пришивається шльовка під правим погоном впритул до оздоблювальної строчки.

3. Плечовий шнур розміщують на правій частині грудей та двома строчками пришивають шльовку під правим погоном впритул до оздоблювальної строчки.

4. Польове спорядження військовослужбовець носить (розміщує) за рішенням начальника підрозділу, органу, закладу СБУ. Під час виконання індивідуальних завдань спорядження на військовослужбовці розміщується, враховуючи його особливості та особливості завдання.

5. При носінні військової форми дозволяється використовувати сумки (портфелі, теки) однотонних кольорів (захисний, коричневий, чорний). Носіння сітчастих сумок, сумок та пакетів із яскравим забарвленням забороняється.

IV. Носіння погонів, емблем, нарукавних та нагрудних знаків

1. Погони та емблеми

1. Погони носяться на всіх видах військової форми одягу і за призначенням поділяються на погони для парадної, парадно-вихідної, повсякденної та польової форми одягу, а за способом кріплення - на погон-муфту (з текстильною застібкою або без неї) та погон із текстильною застібкою.

Погон-муфту носять на пальто, куртці зимовій, плащі демісезонному, кітелі, куртці, полувері, сорочці.

Погони з текстильною застібкою носять на сорочках-поло, предметах польової форми одягу.

2. На погонах офіцерського складу відповідно до військового звання розміщується ромбічний знак «зірка» (далі - зірка) золотистого (бронзового) кольору для парадної, парадно-вихідної і повсякденної форми одягу і чорного кольору для польового обмундирування за визначеними розмірами.

Розташування зірок на погонах від молодшого лейтенанта до генерал-лейтенанта здійснюється по поздовжній осьовій лінії погона.

На погонах вищого офіцерського складу на відстані 5 мм від нижнього краю погона кріпиться знак «схрещені булави».

На погонах старшого офіцерського складу, крім парадних, на відстані 5 мм від нижнього краю погона кріпиться знак «плетінка».

Дозволяється використовувати «зірки», «плетінки», «схрещені булави» із металу, вишиті або гаптовані.

3. На погонах сержантського та старшинського складу відповідно до військового звання розміщуються шеврони та лички золотистого (бронзового) кольору для парадної, парадно-вихідної та повсякденної форми одягу і чорного кольору - для польового обмундирування.

Дозволяється використовувати шеврони та лички з металу, вишиті або гаптовані.

4. Лички та шеврони на погонах розміщуються на відстані 5 мм від нижнього краю погона до нижнього краю лички або шеврона, а наступні шеврони розміщуються вище першого шеврона з проміжками 2 мм.

5. На погонах до парадної, парадно-вихідної і повсякденної форми одягу курсантів ВНЗ СБУ на відстані 5 мм від нижнього краю погона розміщується «знак курсанта» золотистого кольору або чорного кольору (до польової форми одягу). Наступні шеврони розміщуються вище знака курсанта з проміжками 2 мм.

6. Емблеми на комірі кітеля розміщують біля оздоблювальної строчки, що проходить вздовж зовнішнього і нижнього країв коміра.

Осьова лінія емблеми повинна бути паралельною зовнішньому краю коміра.

2. Носіння нарукавних та нагрудних знаків на парадній, парадно-вихідній та повсякденній формі одягу

1. Колір основи нарукавних знаків до парадної (парадно-вихідної) та повсякденної форми одягу - малиновий, а нарукавного знака приналежності до Центру спеціальних операцій боротьби з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів СБУ - чорний.

Військовослужбовці СБУ нарукавні знаки носять на кітелях, сорочці-поло.

Курсанти ВНЗ СБУ нарукавні знаки розрізнення за курсами навчання носять на пальтах та кітелях.

2. Нагрудні знаки носять на польовій формі одягу, сорочці-поло.

3. Розміщення нарукавних знаків та нагрудних знаків на парадній, парадно-вихідній та повсякденній формі одягу:

нарукавний знак «Державний Прапор України» нашивається (кріпиться) на зовнішньому боці правого та лівого рукавів, що має форму прямокутника розміром 30 × 45 мм, на відстані 45 мм нижче плечового шва. Колір окантовки знака повинен відповідати кольору кітеля;

на зовнішньому боці правого рукава на відстані 105 мм нижче плечового шва нашивається нарукавний знак військовослужбовця СБУ, а для Голови СБУ - «Перехрещені булави»;

на зовнішньому боці лівого рукава на відстані 105 мм нижче плечового шва нашивається нарукавний знак приналежності військовослужбовців до підрозділу, органу, закладу СБУ, до вищого офіцерського складу, а для Голови СБУ - «Хрест Центрального управління».

4. Для курсантів ВНЗ СБУ нарукавні знаки розрізнення за курсами навчання у вигляді діагоналі з галуна золотистого кольору нашиваються (кріпляться) на зовнішньому боці лівого рукава кітеля та пальто на відстані 10 см вище початку рукава.

5. Табличка з прізвищем військовослужбовця розміщується на правій стороні кітеля або сорочки по центру клапана кармана від верхнього краю шва. Така табличка може одягатися під час урочис-тих засідань, офіційних прийомів з метою ідентифікації військовослужбовця.

3. Носіння погонів, емблем, нарукавних та нагрудних знаків на польовій формі одягу

1. На польовій формі одягу розміщується:

на лівій частині грудей - нагрудний знак приналежності до СБУ з написом «Служба безпеки України», а для Голови СБУ - «Голова СБ України»;

на правій частині грудей - за рішенням начальника підрозділу, органу, закладу СБУ - нагрудний знак із написом прізвища та ініціалів або групи крові військовослужбовця, або напис «військовослужбовець», «співробітник» чи «курсант».

по центру грудей розташовується погон, що відображає військове звання військовослужбовця;

на рукавах розміщуються нарукавні знаки «Державний Прапор України», нашиті на текстильну застібку «гачки», по одному на кожному рукаві;

на правому рукаві нижче нарукавного знака «Державний прапор України» розміщується нарукавний знак військовослужбовця СБУ, а у курсантів ВНЗ СБУ - нарукавні знаки за курсами навчання у вигляді діагоналі з галуна на сукні зеленого кольору, а для Голови СБУ - «Перехрещені булави»;

на лівому рукаві нижче нарукавного знака «Державний Прапор України» кріпиться нарукавний знак приналежності військовослужбовця до підрозділу, органу, закладу СБУ, до вищого офіцерського складу, а для Голови СБУ - «Хрест Центрального управління».

2. Знаки розрізнення на погонах та написи, які використовуються на нагрудних знаках, виконуються в чорному кольорі.

Носіння повнокольорових емблем (крім Державного Прапора України) на польовій формі одягу забороняється.

3. Під час виконання службових завдань для унеможливлення встановлення приналежності військовослужбовців до СБУ або для уникнення обставин, які б загрожували безпеці співробітників, відповідно до законодавства України, за рішенням (вказівкою) начальника підрозділу, органу, закладу СБУ дозволяється на польовій формі одягу використовувати нарукавні та нагрудні знаки військовослужбовців Збройних Сил України.

V. Носіння орденів, медалей, орденських стрічок і стрічок медалей на планках та інших знаків відзнаки на військовій формі одягу

1. Державні нагороди та відомчі заохочувальні відзнаки розміщуються у такій послідовності: державні нагороди, нагороди іноземних держав, відомчі заохочувальні відзнаки СБУ, нагороди та відзнаки міністерств та відомств України, нагороди колишнього Союзу Радянських Соціалістичних Республік, нагороди Організації Об’єднаних Націй, нагороди Організації Північноатлантичного договору.

2. Обов’язковими (за наявності) для носіння при парадній формі одягу є:

знаки ордена «Золота Зірка» та ордена Держави;

ордени та медалі України;

нагрудні знаки до почесних звань України;

нагрудні знаки до державних премій України;

президентські відзнаки;

відомчі заохочувальні відзнаки СБУ;

нагороди та відзнаки державних органів.

3. На кітелі носяться при парадній формі одягу - ордени, медалі та нагрудні знаки, при парадно-вихідній і повсякденній - орденські стрічки, стрічки медалей на планках і нагрудні знаки.

4. Нагороди, які носяться з правого боку грудей, розміщують горизонтальними рядами (не більше 3 нагород) від центру грудей до краю у порядку отримання (від старшої до молодшої). Нагороди вирівнюються по верхньому зрізу кишені. У верхньому ряду не може бути більше нагород, ніж у нижньому.

Відстань між рядами має становити 10 мм, а між нагородами - 3 мм.

За наявності двох і більше ступенів відомчих заохочувальних відзнак носиться тільки відомча заохочувальна відзнака, що має вищий ступінь.

5. Нагороди, які носяться з лівого боку грудей (крім ордена «Золота Зірка» та ордена Держави), розміщують горизонтальними рядами у порядку отримання (від старшої до молодшої). У верхньому ряду не може бути більше нагород, ніж у нижньому.

Нагороди у верхньому ряду вирівнюють за верхніми краями справа наліво. В одному ряду нагород може бути чотири або п’ять стрічок нагород при ширині стрічки 28 мм та не більше чотирьох при ширині стрічки 35 мм. Кількість рядів - не більше трьох.

При носінні двох і більше нагород вони закріплюються в один ряд на загальній планці від краю до центру грудей. Нагороди, які не вміщаються в одному ряду, переносяться в другий і прикріплюються вище першого.

У разі наявності заохочувальних відомчих відзнак двох і більше ступенів носиться тільки відзнаки вищого ступеня.

6. Знаки орденів України, які носяться на шийних стрічках, починають розміщувати на рівні вузла краватки. Стрічка повинна знаходитися під коміром сорочки. Одночасно дозволяється носити не більше двох знаків орденів на шийних стрічках, причому знак одного ордена може частково прикривати знак іншого. Зірка генерала армії України розміщується першою, а інші знаки орденів розміщуються нижче неї.

7. Знаки орденів України, медалі України, нагрудні знаки до почесних звань України, президентські відзнаки носяться відповідно до вимог законодавства України.

8. Відомчі заохочувальні відзнаки СБУ носяться:

нагрудні знаки «Відзнака Служби безпеки України»; «За доблесть», «За відвагу» - із правого боку грудей;

медалі та нагрудні знаки - із лівого боку грудей і розміщують у такій послідовності:

медаль «За мужність і відвагу»;

нагрудний знак «Хрест Доблесті» I ступеня;

нагрудний знак «Хрест Доблесті» II ступеня;

нагрудний знак «За особисті заслуги в оперативно-розшуковій діяльності»;

нагрудний знак «За заслуги в боротьбі з тероризмом»;

нагрудний знак «Хрест Пошани»;

медаль «Ветеран служби» («Ветеран органів безпеки»);

медаль «20 років сумлінної служби» («За відзнаку в службі» I ступеня);

медаль «15 років сумлінної служби» («За відзнаку в службі» II ступеня);

медаль «10 років сумлінної служби» («За відзнаку в службі» III ступеня);

ювілейна медаль «10 років СБ України»;

ювілейна медаль «15 років СБ України».

За наявності одночасно в особи медалей «Ветеран служби» («Ветеран органів безпеки»), «20 років сумлінної служби» («За відзнаку в службі» I ступеня), «15 років сумлінної служби» («За відзнаку в службі» II ступеня), «10 років сумлінної служби» («За відзнаку в службі» III ступеня) носиться лише та, що була вручена останньою.

9. При парадно-вихідній та повсякденній формі одягу на лівій стороні замість орденів та медалей носять орденські стрічки і стрічки медалей на планках.

Знаки відзнак і нагрудні знаки, які носяться з правої сторони, але мають стрічки, можуть носитися на планках на лівій стороні за таких умов:

на кітелі нижній край нижнього ряду стрічок розміщується впритул до верхнього краю клапана нагрудної кишені;

на кітелі військовослужбовців-жінок верхній край верхнього ряду стрічок знаходиться нижче рівня кута лацкана на 70 мм.

При носінні двох і більше орденських стрічок і стрічок медалей на планках вони закріплюються в один ряд на загальній планці від центру грудей до краю посередині. В одному ряду стрічок медалей на колодках може бути чотири чи п’ять стрічок. Стрічки, які не вміщаються на одній планці, переносяться на другу і прикріплюються по центру нижче першої.

10. Нагрудний знак про закінчення вищого навчального закладу носять на кітелі по центру на бантовій складі правої нагрудної кишені, а на жіночому кітелі на правому боці на відстані 70 мм від верхнього кута лацкана.

За наявності у військовослужбовця нагрудних знаків про закінчення двох і більше вищих навчальних закладів носять тільки один нагрудний знак про закінчення того вищого навчального закладу, у якого рівень акредитації вище.

11. Нагрудний знак про закінчення військового ліцею дозволяється носити на кишені зліва від нагрудного знака про закінчення вищого навчального закладу.

12. Нагрудний знак «парашутист» дозволяється носити по центру кишені справа від нагрудного знака про закінчення вищого навчального закладу, нагрудні знаки про спортивні звання дозволяється носити по центру кишені зліва від нагрудного знака про закінчення вищого навчального закладу.

13. Інші особисті відзнаки дозволяється носити на бантовій складі лівої кишені, а на жіночому кітелі - на лівому боці на відстані 70 мм від верхнього кута лацкана. У разі наявності декількох відзнак вони розміщуються з права на ліво, на лівій кишені.

14. Носіння нагород, не передбачених цим розділом, забороняється.

Начальник Департаменту

господарського забезпечення

О. Провоторов

Додаток 1

до Правил носіння військової

форми одягу та знаків розрізнення в

Службі безпеки України

(пункт 14 розділу I)

МАЛЮНКИ

військової форми одягу

Додаток 2

до Правил носіння військової

форми одягу та знаків розрізнення в

Службі безпеки України

(пункт 14 розділу I)

МАЛЮНКИ

знаків розрізнення до військової форми одягу

Додаток 3

до Правил носіння військової

форми одягу та знаків розрізнення в

Службі безпеки України

(пункт 14 розділу I)

МАЛЮНКИ

розташування на військовій формі одягу нагород та іншої символіки


Додаток 4

до Правил носіння військової

форми одягу та знаків розрізнення в

Службі безпеки України

(пункт 14 розділу I)

РОЗТАШУВАННЯ

знаків розрізнення на погонах офіцерського складу

Військове звання

Кількість зірок,

шт.

Відстань від центру «схрещених булав» до початку зірки,

мм

Відстань від верхньої точки «плетінки» до початку зірки,

мм

Відстань

від нижнього краю муфти до початку знака,

мм

Відстань

від нижнього краю парадного погона до початку знака,

мм

Відстань

між зірками,

мм

Генерал,

адмірал

4

5

-

5

5

3

Генерал-лейтенант,

віце-адмірал

3

13

-

5

5

3

Генерал-майор,

контр-адмірал

2

13

-

5

5

3

Бригадний генерал,

коммодор

1

13

-

5

5

-

Полковник,

капітан 1 рангу

3

-

5

5

10

3

Підполковник,

капітан 2 рангу

2

-

5

5

10

3

Майор,

капітан 3 рангу

1

-

5

5

10

-

Капітан,

капітан-лейтенант

4

-

-

10

10

3

Старший лейтенант

3

-

-

10

10

3

Лейтенант

2

-

-

10

10

3

Молодший лейтенант

1

-

-

10

10

-

Додаток 5

до Правил носіння військової

форми одягу та знаків розрізнення в

Службі безпеки України

(пункт 14 розділу I)

РОЗТАШУВАННЯ

знаків розрізнення на погонах рядового та сержантського складу

Військове звання

Кількість шевронів,

шт.

Ширина шеврона,

мм

1

2

3

Головний майстер-сержант,

головний майстер-старшина

3 вузьких

7

1 широкий,

18

1 дуговий

7

Старший майстер-сержант,

старший майстер-старшина

2 вузький,

7

1 широкий,

18

1 дуговий

7

Майстер-сержант,

майстер-старшина

1 вузький,

7

1 широкий,

18

1 дуговий

7

Штаб-сержант,

штаб-старшина

1 широкий,

18

1 дуговий

7

Головний сержант,

головний корабельний старшина

4 вузьких,

7

1 дуговий

7

Старший сержант,

головний старшина

4 вузьких

7

Сержант,

старшина 1 статті

3 вузьких

7

Молодший сержант,

старшина 2 статті

2 вузьких

7

Старший солдат,

старший матрос

1 вузький

7

Солдат,

матрос

-

-


Документи та файли

Сигнальний документ — f504463n315.doc / zip
Сигнальний документ — f504463n316.doc / zip
Сигнальний документ — f504463n317.doc

Публікації документа

 • Офіційний вісник України від 23.03.2021 — 2021 р., № 22, стор. 401, стаття 1028, код акта 103648/2021

= завантажити законодавчий акт, актуальний на поточний час =
<< | >>

Служба безпеки України:

 1. НАКАЗ від 27.01.2021 № 28 "Про внесення змін до Переліку військових посад Служби безпеки України, які в мирний час можуть заміщуватися цивільними особами (на умовах строкового трудового договору)". Служба безпеки України. 2021 рікк
 2. НАКАЗ від 27.01.2021 № 28 "Про внесення змін до Переліку військових посад Служби безпеки України, які в мирний час можуть заміщуватися цивільними особами (на умовах строкового трудового договору)". Служба безпеки України. 2021 рікк
 3. НАКАЗ від 03.03.2021 № 69 "Про розмір плати за харчування дітей у закладах дошкільної освіти Служби безпеки України на 2021 рік". Служба безпеки України. 2021 рікк
 4. НАКАЗ від 29.01.2021 № 31 "Про затвердження Інструкції про порядок прийняття Службою безпеки України рішень про заборону в’їзду в Україну іноземцям та особам без громадянства". Служба безпеки України. 2021 рікк
 5. НАКАЗ від 15.03.2021 № 76 "Про внесення зміни до Умов оплати праці працівників штабу Антитерористичного центру при Службі безпеки України, транспортних, соціально-побутових та експлуатаційно-ремонтних організацій, а також наукових, науково-дослідних та спеціалізованих установ Служби безпеки України". Служба безпеки України. 2021 рікк
 6. НАКАЗ від 29.03.2021 № 102 "Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Служби безпеки України від 16 жовтня 2006 року № 679/ДСК". Служба безпеки України. 2021 рікк
 7. МЕМОРАНДУМ від Дата підписання: "про взаєморозуміння щодо співробітництва у сфері розвитку туристичного сектору між державним агентством розвитку туризму України та Міністерством економіки Об’єднаних Арабських Еміратів". Служба безпеки України. 2021 рікк
 8. НАКАЗ від 14.01.2020 № 4 "Про Умови оплати праці працівників Служби безпеки України, які отримали кваліфікацію судового експерта". Служба безпеки України. 2020 рікк
 9. НАКАЗ від 22.01.2020 № 15 "Про внесення змін до Інструкції про порядок видачі у Службі безпеки України посвідчень учасників бойових дій, нагрудних знаків "Ветеран війни - учасник бойових дій"та листів талонів на право одержання проїзних квитків з 50-відсотковою знижкою їх вартості". Служба безпеки України. 2020 рікк
 10. ДОГОВІР від Дата вчинення: "про співробітництво між Службою безпеки України та Інститутом національної пам’яті Словацької Республіки". Служба безпеки України. 2020 рікк
 11. НАКАЗ від 21.02.2020 № 56 "Про затвердження Змін до Зводу відомостей, що становлять державну таємницю". Служба безпеки України. 2020 рікк
 12. НАКАЗ від 13.03.2020 № 80 "Про затвердження Змін до Положення про експертно-кваліфікаційну комісію Служби безпеки України та атестацію судових експертів". Служба безпеки України. 2020 рікк
 13. НАКАЗ від 20.02.2020 № 53 "Про затвердження Положення про робочу групу з питань проведення огляду загальнодержавної системи боротьби з тероризмом". Служба безпеки України. 2020 рікк
 14. НАКАЗ від 24.04.2020 № 109 "Про затвердження Змін до Зводу відомостей, що становлять державну таємницю". Служба безпеки України. 2020 рікк
 15. НАКАЗ від 24.04.2020 № 109 "Про затвердження Змін до Зводу відомостей, що становлять державну таємницю". Служба безпеки України. 2020 рікк
 16. НАКАЗ від 06.05.2020 № 120 "Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів". Служба безпеки України. 2020 рікк
 17. НАКАЗ від 12.05.2020 № 124 "Про затвердження Змін до Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Служби безпеки України та членам їх сімей житлових приміщень". Служба безпеки України. 2020 рікк
 18. НАКАЗ від 13.05.2020 № 127 "Про відомчу відзнаку Служби безпеки України «Вогнепальна зброя» та затвердження Положення про неї". Служба безпеки України. 2020 рікк
 19. НАКАЗ від 26.05.2020 № 140 "Про затвердження Положення про продовольче забезпечення в системі Служби безпеки України". Служба безпеки України. 2020 рікк
 20. НАКАЗ від 18.06.2020 № 166 "Про затвердження уніфікованих форм актів, що складаються за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю), та інших форм розпорядчих документів". Служба безпеки України. 2020 рікк
- Антимонопольний комітет - Верховний Суд України - Вищий адміністративний суд України - Вищий господарський суд - Вищий спеціалізований суд - Генеральна прокуратура України - ДА електронного урядування - Державіаслужба України - Державні утворення на території України (1917-1920) - Держатомрегулювання - Держаудитслужба України - Держкомтелерадіо України - Держкордонслужба України - Держнаглядохоронпраці України - Держспецзв’язок - Держспоживстандарт України - Держстат України - Держфінпослуг України - ДКА України - Закони України - Законодавство Української РСР - Кабінет Міністрів України - Кодекси України - Конституційний Суд України - МВС України - МЗС України - Міжнародні документи, ратифіковані Верховною Радою України - Міжнародні угоди України - Мін'юст України - Мінагрополітики України - Мінекономрозвитку України - Міненерговугілля України - Мінінфраструктури України - Мінкультури України - Мінмолодьспорт України - Міноборони України - Мінприроди України - Мінрегіон України - Мінсоцполітики України - Мінфін України - МІП - МНС України - МОЗ України - МОН України - МТОТ - Нацдержслужба України - Національне агентство з питань запобігання корупції - Національне антикорупційне бюро України - Національний банк України - Нацком.енергетики - Нацкомфінпослуг - Нацрада телерадіомовлення - НКРЗІ - НКЦПФР - Основний Закон України - Пенсійний фонд України - Постанови Верховної Ради України - Президент України - РНБО України - Розпорядження Голови ВР України - Розпорядження Кабінета Міністрів України - Служба безпеки України - Служба зовнішньої розвідки - Укрдержархів - Управління державної охорони - Фонд гарант.вкладів фізич.осіб - Фонд державного майна - Фонд соцстраху по безробіттю - Фундаментальне законодавство України - Центрвиборчком України -