<<
>>

НАКАЗ від 08.03.2022 № 428 "Про затвердження Порядку оснащення спеціальних груп під час збору тіл матеріалами та обладнанням". МОЗ України. 2022

Документ актуальний на 09.04.2022
завантажити документ, актуальний на поточний час

МIНIСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ

НАКАЗ

08.03.2022  № 428

Зареєстровано в Міністерстві

юстиції України

10 березня 2022 р.

за № 320/37656

Про затвердження Порядку оснащення спеціальних груп під час збору тіл матеріалами та обладнанням

Відповідно до Закону України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», пункту 4 Порядку забезпечення збору тіл (останків) загиблих військовослужбовців держави-агресора (Російської Федерації), а також незаконних збройних формувань, зокрема з тимчасово окупованих територій в окремих районах Донецької та Луганської областей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2022 року № 205, пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 267 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року № 90), з метою недопущення погіршення санітарно-епідемічної ситуації та виникнення небезпечних інфекційних захворювань на території України, НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Порядок оснащення спеціальних груп під час збору тіл матеріалами та обладнанням, що додається.

2. Директорату громадського здоров’я та профілактики захворюваності (Даниленко О.М.) забезпечити подання цього наказу в установленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра охорони здоров’я України - головного державного санітарного лікаря України Кузіна І.В.

4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Міністр

В.

Ляшко


ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ Міністерства

охорони здоров’я України

08 березня 2022 року № 428

Зареєстровано в Міністерстві

юстиції України

10 березня 2022 р.

за № 320/37656

ПОРЯДОК

оснащення спеціальних груп під час збору тіл матеріалами та обладнанням

1. Цей Порядок регламентує дії військових адміністрацій та спеціальних груп у складі представників сил територіальної оборони Збройних Сил України, Національної гвардії, Національної поліції, ДСНС, МВС, представників відповідних експертних (медичних) служб, заінтересованих органів та громадських організацій (об’єднань), та оснащення відповідних спеціальних груп матеріалами та обладнанням для забезпечення збору тіл (останків) загиблих військовослужбовців держави-агресора (Російської Федерації), а також незаконних збройних формувань, зокрема з тимчасово окупованих територій в окремих районах Донецької та Луганської областей (далі - тіл (останків) загиблих) з метою недопущення погіршення санітарно-епідемічної ситуації, виникнення небезпечних інфекційних захворювань на території України у зв’язку з наявністю на територіях ведення військових дій (збройного протистояння) непохованих тіл (останків) загиблих.

2. Військові адміністрації спільно з органами місцевого самоврядування забезпечують оснащення спеціальних груп під час збору тіл (останків) загиблих матеріалами та обладнанням згідно з рекомендованим переліком наведеним у додатку 1 до цього Порядку.

3. Інструктаж персоналу спеціальних груп про заходи безпеки під час збору тіл (останків) загиблих та особливості проведення такої роботи здійснюється відповідною військовою адміністрацією згідно з додатком 2 до цього Порядку.

4. Виїзд спеціальних груп для проведення збору тіл (останків) загиблих здійснюється відповідно до пункту 9 Порядку забезпечення збору тіл (останків) загиблих військовослужбовців держави-агресора (Російської Федерації), а також незаконних збройних формувань, зокрема з тимчасово окупованих територій в окремих районах Донецької та Луганської областей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2022 року № 205 (далі - Порядок забезпечення збору тіл).

5. Присвоєння унікального коду (номера) тілам (останкам) загиблих під час їх збору здійснюється відповідно до вимог наведених у додатку 3 до цього Порядку.

6. Фотофіксація під час збору тіл (останків) загиблих спеціальними групами здійснюється відповідно до додатку 4 до цього Порядку з урахуванням вимог пункту 10 Порядку забезпечення збору тіл.

7. Збір даних про тіла (останки) загиблих спеціальними групами здійснюється відповідно до додатку 5 до цього Порядку.

В.о. генерального директора

Директорату громадського

здоров’я та профілактики

захворюваності

О. Даниленко

Додаток 1

до Порядку оснащення

спеціальних груп під час збору тіл

матеріалами та обладнанням

(пункт 2)

РЕКОМЕНДОВАНИЙ ПЕРЕЛІК

оснащення спеціальних груп під час збору тіл (останків) загиблих матеріалами та обладнанням

I. Захисне спорядження

1. Непромокальні фартухи*.

2. Одноразові комбінезони, бажано розмірів XXL, XL та L.

3. Захисні окуляри.

4. Рукавички (міцні, придатні для використання в моргах, бажано розмірів XXL, XL та L)*.

5. Резинові чоботи*.

6. Маски (хірургічні, одноразові).

7. Маски протихімічні / для захисту від випаровування та змінні деталі (наприклад, фільтрувальні коробки).

8. Засоби від комах.

9. Дезінфікуючі засоби для рук та поверхонь, у тому числі мило*.

10. Вологі серветки.

11. Медична аптечка першої медичної допомоги*.

II. Обладнання для збору, транспортування та зберігання тіл (останків) загиблих

1. Мішки для тіл (останків) загиблих (мішки з ручками)*.

2. Носилки.

3. Білі простирадла.

4. Пластикові пакети, які застібаються на блискавку, з поверхнею, на якій можна писати (перевага надається пакетам для збору доказів) трьох розмірів*.

5. Ємності з кришками, які загвинчуються, для герметичного зберігання зразків.

6. Мішки для виробничого сміття.

7. Картонні коробки (для скелетованих останків).

8. Водостійка клейка стрічка.

9. Різаки або ножиці.

10. Пробірки для зразків (пластикові з поверхнею, на якій можна писати).

11. Набори для забору зразків ДНК (на основі паперових фільтрів FTA/Whatman) (лише за умови, що є інструктори, які можуть пояснити, як їх використовувати).

12. Брезент / пластикова плівка.

13. Мотузки (25 метрів).

14. Лопата/лопати.

15. Кирки-мотика.

16. Сітка (з комірками середнього розміру).

17. Совки.

18. Сокири/мачете.

19. Металічний щуп заземлення довжиною не менше 2 метрів.

20. Обладнання для зв’язку.

III. Обладнання для фіксації інформації

1. Кабельні стяжки розміром обхвату кісточок гомілки*.

2. Бірки для тіл (останків) загиблих (водостійкі з надрукованими унікальними кодами (номерами)) та/або бірки з поверхнею для написання унікального коду (номера) тіла (останків) загиблого (міцні бірки з пластику або металу з отворами для кабельних стяжок та з поверхнею для запису)*.

3. Незмивні фломастери*.

4. Ручки та олівці*.

5. Ліхтарі (світлодіод / налобний освітлювач).

6. Ноутбуки.

7. Фотокамера (бажано цифрова, щонайменше 7-8 мегапікселів), запасні батарейки та карти пам’яті, а також прилад для зчитування карт пам’яті для ноутбуку)*.

8. Лінійки (за можливості - лінійки для речових доказів).

9. Рулетка (металічна, 10 метрів).

10. Обмежувальна стрічка для огородження місця роботи (не менше 100 метрів).

11. Балончики з фарбою.

12. Бланки: Бланк для запису даних про останки.

13. Папір розміру А4, бажано водостійкий (у разі відсутності водостійкого паперу необхідно мати поліетиленові пакети для папки-планшету та папки для зберігання паперів).

__________

* Обов’язкові матеріали та обладнання.


Додаток 2

до Порядку оснащення

спеціальних груп під час збору тіл

матеріалами та обладнанням

(пункт 3)

ЗАХОДИ БЕЗПЕКИ

під час збору тіл (останків) загиблих та особливості проведення такої роботи

1. Заходи із забезпечення охорони здоров’я та техніки безпеки повинні враховувати шкідливі чинники навколишнього середовища.

2. Найпростіші гігієнічні заходи (використання засобів індивідуального захисту, миття/обробка рук, обробка одягу, транспорту) захищають працівників від хвороб, які передаються внаслідок контакту з кров’ю та іншими біологічними рідинами.

3. Інструктаж працівників щодо проведення роботи зі збору тіл (останків) загиблих проводиться до початку роботи, та включає наступну інформацію:

1) необхідно використовувати хоча б найпростіші засоби індивідуального захисту, зокрема водонепроникні рукавички, фартух та чоботи (див. фото);

2) не торкатися руками слизових оболонок, обличчя та рота;

3) захисні маски для обличчя носити не обов’язково;

4) мити руки водою з милом після роботи з останками та перед прийомом і?жі;

5) ретельно прати весь одяг та мити обладнання багаторазового використання;

6) очищувати та ретельно дезінфікувати транспортні засоби, які використовувались для перевезення тіл (останків) загиблих;

7) перед початком пошуку та збору тіл (останків) загиблих необхідно перевірити, наскільки безпечним є місце події;

8) про ризики, пов’язані із входом на потенційно небезпечну територію;

9) з тілами (останками) загиблих необхідно поводитись обережно та шанобливо;

10) необхідно ознайомити усіх членів спеціальної групи з основними вимогами практичного посібника «Робота з останками в період після лих та катастроф: практичний посібник для співробітників служб швидкого реагування. Друге (переглянуте) видання», ПАООЗ, 2016 рік.

4. Збір тіл (останків) загиблих із замкнених та невентильованих місць повинно проводитись із застосуванням запобіжних заходів. В результаті розкладання трупів протягом декількох днів в таких місцях можуть накопичуватись потенційно небезпечні токсичні гази (наприклад аміак). Необхідно забезпечити провітрювання таких місць протягом деякого часу. В деяких випадках, зокрема, якщо є токсичні гази, пил тощо з метою охорони здоров’я та безпеки повинні використовуватися маски протихімічні / для захисту від випаровування.

5. Необхідно забезпечити соціально-психологічну підтримку осіб, які працюють з тілами (останками) загиблих.


Додаток 3

до Порядку оснащення

спеціальних груп під час збору тіл

матеріалами та обладнанням

(пункт 5)

ВИМОГИ

щодо присвоєння унікального коду (номера) тілам (останкам) загиблих

1. Кожному тілу (останкам) загиблого необхідно присвоїти унікальний код (номер) з метою запобігання їх втрати, а також забезпечити правильне заповнення документів, можливість відслідковувати переміщення тіл (останків) загиблих та сприяти їх ідентифікації.

2. Унікальний код (номер) формується на основі всієї зібраної та записаної інформації про кожне тіло (останки) загиблого. Унікальний код (номер) складається з букв та цифр, які включають в себе літерний код області, номер спеціальної групи та порядковий номер тіла (останків) загиблого знайденого відповідною спеціальною групою. Всі позначки робляться без пробілів, злітно.

Область

Літерний код

Номер спеціальної групи

Порядковий номер

АР Крим

AK

Вінницька область

AB

Волинська область

AC

Дніпропетровська область

AE

Донецька область

AH

Житомирська область

AM

Закарпатська область

AO

Запорізька область

AP

Івано-Франківська область

AT

Київська область

AI

м. Київ

AA

Кіровоградська область

BA

Луганська область

BB

Львівська область

BC

Миколаївська область

BE

Одеська область

BH

Полтавська область

BI

Рівненська область

BK

Сумська область

BM

Тернопільська область

BO

Харківська область

AX

Херсонська область

BT

Хмельницька область

BX

Черкаська область

CA

Чернігівська область

CB

Чернівецька область

CE

м. Севастополь

CH

3. Унікальні коди (номери) не повинні повторюватись.

4. Унікальний код (номер) тіла (останків) загиблого необхідно зафіксувати в Бланку для запису даних про тіло (останки) загиблого наступного зразка:

5. Унікальний код (номер) тіла (останків) загиблого повинен бути наявний на всіх світлинах тіла (останків) загиблого та супутніх предметах знайдених разом з ним, а також зазначатися на інших бланках/документах щодо тіла (останків) загиблого.

6. Унікальний код (номер) тіла (останків) загиблого наноситься на дві водостійкі бирки на підставі даних зазначених у Бланку для запису даних про тіло (останки) загиблого, які міцно кріпляться до:

тіла (останків) загиблого (наприклад до зап’ястя або кісточки на нозі) або до частини тіла;

мішка для тіла (останків) загиблого (або до матеріалу, в який загорнуте тіло (останки) загиблого).

7. Всі особисті речі та інші предмети, які очевидно стосуються конкретного тіла (останків) загиблого, необхідно зберігати разом з тілом (останками) загиблого, помістивши їх в мішок для тіла (останків) загиблого або в контейнер та нанести унікальний код (номер) відповідного тіла (останків) загиблого. Завдяки цьому ризик втрати особистих речей зводиться до мінімуму.


Додаток 4

до Порядку оснащення

спеціальних груп під час збору тіл

матеріалами та обладнанням

(пункт 6)

ВИМОГИ

щодо фотографування тіл (останків) загиблого та фіксування інформації про кожне тіло (останки) загиблого

1. Щойно це стане можливим, потрібно сфотографувати тіло (останки) загиблого одразу після присвоєння йому унікального коду (номера).

2. Унікальний код (номер) тіла (останків) загиблого повинен бути наявним і чітко видимим на всіх світлинах. Якщо бирка, прикріплена до тіла (останків) загиблого, занадто мала або не може використовуватись для всіх світлин, то спеціально для фотографування, допускається виготовити ще одну бирку.

3. Застосування цифрових камер, якщо вони є, спрощує зберігання та передачу зображень.

4. За можливості на світлинах має бути чітко видно риси обличчя та одяг.

5. На окремих світлинах за можливості необхідно відобразити:

тіло в повний зріст;

все обличчя, вид спереду;

очевидні особливі прикмети;

всі предмети одягу та аксесуари, наприклад браслети та бажано лінійку для фіксації масштабу;

будь-які особисті речі.

6. Під час фотографування необхідно враховувати таке:

світлини з поганою різкістю непридатні;

фотознімки тіла (останків) загиблого слід робити з близької відстані;

під час фотографування обличчя воно повинно займати всю площу фотознімку;

для зменшення спотворення необхідно розташувати об’єкти в камері під прямим кутом до площини, яка фотографується: наприклад, під час фотографування всього тіла тримайте фотоапарат над його середньою частиною, а не над головою або ногами.


Додаток 5

до Порядку оснащення

спеціальних груп під час збору тіл

матеріалами та обладнанням

(пункт 7)

ЗБІР ДАНИХ

про тіла (останки) загиблих

1. Присвоєння кожному тілу (останкам) загиблого унікального коду (номера) та заповнення Бланку для запису даних про тіло (останки) загиблого. Бажано заповнити максимальну кількість інформації в рамках запропонованого бланку, але за браком часу та в залежності від оперативної ситуації, обсяг інформації може бути мінімальним.

2. Фотографування кожного тіла (останків) загиблого та фіксування інформації про нього.

3. Поміщення кожного тіла (останків) загиблого в спеціальний мішок.

4. Впорядковане тимчасове зберігання тіл (останків) загиблих.


Публікації документа

 • Офіційний вісник України від 11.03.2022 — 2022 р., № 20, стор. 30, стаття 1070, код акта 110378/2022

= завантажити законодавчий акт, актуальний на поточний час =
<< | >>

МОЗ України:

 1. НАКАЗ від 26.01.2022 № 171 "Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства охорони здоров'я України". МОЗ України. 2022 рікк
 2. НАКАЗ від 04.01.2022 № 4 "Про затвердження Порядку включення (виключення) лікарських засобів до (з) Національного переліку основних лікарських засобів та/або до (з) номенклатур лікарських засобів, що закуповуються за кошти державного бюджету для виконання програм та здійснення централізованих заходів з охорони здоров’я, із застосуванням державної оцінки медичних технологій". МОЗ України. 2022 рікк
 3. НАКАЗ від 04.02.2022 № 233 "Про особливості формування медичних висновків в окремих випадках". МОЗ України. 2022 рікк
 4. НАКАЗ від 09.03.2022 № 177/450/46 "Про затвердження Порядку взаємодії між органами та підрозділами Національної поліції України, закладами охорони здоров'я та органами прокуратури України при встановленні факту смерті людини під час воєнного стану на території України". МОЗ України. 2022 рікк
 5. НАКАЗ від 25.02.2022 № 380 "Про зупинення дії наказу Міністерства охорони здоров’я України від 04 жовтня 2021 року № 2153". МОЗ України. 2022 рікк
 6. НАКАЗ від 03.02.2022 № 218 "Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства охорони здоров’я України". МОЗ України. 2022 рікк
 7. НАКАЗ від 04.03.2022 № 407 "Про забезпечення реєстрації новонародженої дитини в умовах воєнного стану". МОЗ України. 2022 рікк
 8. НАКАЗ від 18.03.2022 № 500 "Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 19 липня 2005 року № 360". МОЗ України. 2022 рікк
 9. НАКАЗ від 25.01.2022 № 152 "Про затвердження Змін до Порядку проведення підтвердження відповідності умов виробництва лікарських засобів вимогам належної виробничої практики". МОЗ України. 2022 рікк
 10. НАКАЗ від 18.02.2022 № 341 "Про затвердження Змін до додатку 2 до Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною»". МОЗ України. 2022 рікк
 11. НАКАЗ від 13.03.2022 № 476 "Про внесення зміни до Порядку видачі медичної довідки для отримання дозволу (ліцензії) на об’єкт дозвільної системи". МОЗ України. 2022 рікк
 12. НАКАЗ від 26.01.2022 № 162 "Про внесення зміни до Порядку використання логотипа для ідентифікації ліцензіатів, що мають право на здійснення електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами". МОЗ України. 2022 рікк
 13. НАКАЗ від 04.02.2022 № 234 "Про затвердження Порядку внесення медичних записів стосовно пацієнтів, які вакцинувалися від COVID-19 за кордоном, до Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров’я". МОЗ України. 2022 рікк
 14. НАКАЗ від 13.03.2022 № 481 "Про зупинення дії наказу Міністерства охорони здоров’я України від 26 квітня 2011 року № 237". МОЗ України. 2022 рікк
 15. НАКАЗ від 27.03.2022 № 532 "Про внесення зміни до Положення про врегулювання діяльності трансплант-координаторів". МОЗ України. 2022 рікк
 16. НАКАЗ від 20.03.2022 № 508 "Про внесення зміни до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 05 лютого 2016 року № 69". МОЗ України. 2022 рікк
 17. НАКАЗ від 26.01.2022 № 164 "Про затвердження Змін до Порядку ведення Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров’я". МОЗ України. 2022 рікк
 18. НАКАЗ від 19.03.2022 № 505 "Про внесення змін до деяких наказів Міністерства охорони здоров’я України". МОЗ України. 2022 рікк
 19. НАКАЗ від 09.03.2022 № 441 "Про затвердження порядків надання домедичної допомоги особам при невідкладних станах". МОЗ України. 2022 рікк
 20. НАКАЗ від 25.03.2022 № 522 "Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 01 червня 2021 року № 1066". МОЗ України. 2022 рікк
- Антимонопольний комітет - Верховний Суд України - Вищий адміністративний суд України - Вищий господарський суд - Вищий спеціалізований суд - Генеральна прокуратура України - ДА електронного урядування - Державіаслужба України - Державні утворення на території України (1917-1920) - Держатомрегулювання - Держаудитслужба України - Держкомтелерадіо України - Держкордонслужба України - Держнаглядохоронпраці України - Держспецзв’язок - Держспоживстандарт України - Держстат України - Держфінпослуг України - ДКА України - Закони України - Законодавство Української РСР - Кабінет Міністрів України - Кодекси України - Конституційний Суд України - МВС України - МЗС України - Міжнародні документи, ратифіковані Верховною Радою України - Міжнародні угоди України - Мін'юст України - Мінагрополітики України - Мінекономрозвитку України - Міненерговугілля України - Мінінфраструктури України - Мінкультури України - Мінмолодьспорт України - Міноборони України - Мінприроди України - Мінрегіон України - Мінсоцполітики України - Мінфін України - МІП - МНС України - МОЗ України - МОН України - МТОТ - Нацдержслужба України - Національне агентство з питань запобігання корупції - Національне антикорупційне бюро України - Національний банк України - Нацком.енергетики - Нацкомфінпослуг - Нацрада телерадіомовлення - НКРЗІ - НКЦПФР - Основний Закон України - Пенсійний фонд України - Постанови Верховної Ради України - Президент України - РНБО України - Розпорядження Голови ВР України - Розпорядження Кабінета Міністрів України - Служба безпеки України - Служба зовнішньої розвідки - Укрдержархів - Управління державної охорони - Фонд гарант.вкладів фізич.осіб - Фонд державного майна - Фонд соцстраху по безробіттю - Фундаментальне законодавство України - Центрвиборчком України -