Наказ МВС України від 13.01.2021 № 12 "Про затвердження Інструкції із застосування військовослужбовцями Національної гвардії України технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису". МВС України. 2021
Про затвердження Інструкції із застосування військовослужбовцями Національної гвардії України технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 13, абзаців першого, другого пункту 3-3 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну гвардію України», пункту 9 частини першої статті 31, статті 40 Закону України «Про Національну поліцію», з метою забезпечення організації застосування військовослужбовцями Національної гвардії України технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію із застосування військовослужбовцями Національної гвардії України технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, що додається.
2. Директорату публічної безпеки, протидії злочинності та забезпечення правопорядку Міністерства внутрішніх справ України (Лизогуб Б.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра Ярового С.
ПОГОДЖЕНО: Перший заступник Міністра цифрової трансформації України Голова Національної поліції України Заступник Генерального прокурора України Перший заступник Керівника Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Голова Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України |
О. Вискуб І. Клименко І. Мустеца І. Савицька Ю. Щиголь |
із застосування військовослужбовцями Національної гвардії України технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису
1. Ця Інструкція визначає порядок застосування, обліку, зберігання, видачі та приймання військовослужбовцями Національної гвардії України (далі - НГУ) технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису (далі - засоби фото- та відеозапису), доступу до відеозаписів військовослужбовців НГУ, а також порядок зберігання, обліку, використання та видалення інформації, отриманої із цих приладів.
2. Військовослужбовці НГУ застосовують засоби фото- та відеозапису в разі залучення до виконання завдань з охорони громадського порядку (далі - ОГП) та під час конвоювання осіб, узятих під варту та/або засуджених до позбавлення волі, у тому числі під час їх екстрадиції, а також забезпечення охорони осіб, які тримаються під вартою, під час судових засідань, а також у разі участі в розшуку, переслідуванні і затриманні таких осіб, що втекли з-під варти (далі - КЕОП).
3. Засоби фото- та відеозапису повинні забезпечувати захист інформації від несанкціонованих дій, які можуть привести до її випадкової або умисної модифікації чи знищення, що підтверджується позитивними експертними висновками за результатами державної експертизи у сфері технічного та/або криптографічного захисту інформації.
4. У цій Інструкції терміни вживаються в таких значеннях:
автомобільний відеореєстратор - пристрій, призначений для запису, зберігання та відтворення відеоінформації, що використовується під час виконання завдань з ОГП та КЕОП, технічні характеристики та особливості конструкції якого дають змогу встановити (закріпити) його у/на транспортних засобах НГУ;
безпілотний літальний апарат (далі - БпЛА) - повітряне судно, призначене для виконання польоту без пілота на борту, керування польотом якого і контроль за яким здійснюються відповідною програмою або за допомогою спеціальної станції керування, що знаходиться поза повітряним судном;
безпілотний авіаційний комплекс (безпілотна авіаційна система) (далі - БпАК) - безпілотне повітряне судно або декілька таких суден, пов’язані з ним (ними) пункти дистанційного пілотування (наземні станції керування), необхідні лінії керування і контролю та інші елементи, зазначені в затвердженому проєкті типу БпАК;
відеореєстратор - пристрій, призначений для запису, зберігання та відтворення відеоінформації;
карта пам’яті - компактний електронний носій інформації, що використовується для зберігання цифрової інформації;
портативний відеореєстратор - пристрій, призначений для запису, зберігання та відтворення відеоінформації, технічні характеристики та особливості конструкції якого дають змогу закріпити його на форменому одязі військовослужбовця НГУ;
станція для заряджання та зберігання відеозаписів портативних відеореєстраторів - програмно-апаратний комплекс, призначений для зберігання фото- і відеозаписів, а також автоматичного заряджання їх акумуляторних батарей (далі - док-станція);
транспортна система технічних приладів і технічних засобів фото- і кінозйомки, відео-, аудіозапису (далі - транспортна система) - технічний комплекс, що встановлюється на транспортних засобах НГУ, у спеціальних автомобілях та вагонах, якими здійснюється конвоювання (доставляння) осіб, узятих під варту та/або засуджених до позбавлення волі, у тому числі їх екстрадиція (далі - спеціальний транспорт).
II. Порядок застосування портативних відеореєстраторів
1. Під час виконання завдань з ОГП та КЕОП портативний відеореєстратор закріплюється на форменому одязі військовослужбовця на грудях так, щоб не створювати перешкод діям військовослужбовця. У випадках, пов’язаних з потребою якісної фіксації подій, військовослужбовці можуть тримати портативний відеореєстратор у руках. Дозволяється закріплення портативного відеореєстратора на екіпіруванні (шоломі) або зброї, якщо їх конструкцією передбачено відповідні кріплення.
2. Включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання завдань з ОГП та КЕОП, а відеозапис ведеться безперервно до його завершення, крім випадків, пов’язаних з виникненням у військовослужбовця особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо), а також у службових приміщеннях, у тому числі режимних, де здійснення фото-, кінозйомки та відеозапису заборонено. У процесі включення портативного відеореєстратора військовослужбовець переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.
3. Під час виконання службових обов’язків військовослужбовець забезпечує збереження та належні умови експлуатації виданого йому портативного відеореєстратора та не допускає його розряджання.
У разі пошкодження портативного відеореєстратора військовослужбовець доповідає про це безпосередньому командиру (начальнику).
Після прибуття до військової частини портативний відеореєстратор та/або карта пам’яті передається особі, відповідальній за облік, видачу та зберігання портативних відеореєстраторів, карт пам’яті до них.
4. За потреби портативний відеореєстратор може застосовуватися під час проведення з військовослужбовцями навчальних занять та навчальних зборів з метою здійснення аналізу дій військовослужбовців.
III. Порядок застосування автомобільних відеореєстраторів, установлених на транспортних засобах НГУ
1. Автомобільні відеореєстратори можуть бути встановлені усередині салону транспортного засобу НГУ та/або зовні для максимальної фіксації навколишньої обстановки та/або внутрішньої частини салону.
2. Включення автомобільних відеореєстраторів здійснюється з моменту початку виконання завдань з ОГП та КЕОП, а відеозапис ведеться безперервно до завершення виконання службових завдань, при цьому у процесі включення автомобільних відеореєстраторів військовослужбовці переконуються в точності встановлених на них дати та часу. Залежно від наявних режимів автомобільних відеореєстраторів та освітлення відеозапис здійснюється у відповідному режимі денної або нічної зйомки.
IV. Порядок застосування транспортних систем
1. Транспортні системи встановлюються на спеціальному транспорті.
2. У спеціальному транспорті кількість відеокамер транспортної системи визначається залежно від конструкції, технічних особливостей спеціального транспортного засобу та норм належності, затверджених у встановленому законодавством порядку.
3. Транспортні системи включаються під час виконання завдань з ОГП, здійснення конвоювання та поміщення осіб, узятих під варту та/або засуджених до позбавлення волі, в їх камери.
V. Порядок застосування засобів фото- та відеозапису на БпЛА, БпАК
1. Засоби фото- та відеозапису на БпЛА, БпАК застосовуються під час виконання службових завдань з ОГП та КЕОП.
2. Кількість засобів фото- та відеозапису та особливості їх використання на БпЛА, БпАК визначаються експлуатаційною документацією БпЛА, БпАК та/або інструкцією виробника.
VI. Обов’язки військовослужбовців НГУ, пов’язані із застосуванням засобів фото- та відеозапису
1. Під час виконання своїх повноважень військовослужбовцям забороняється:
1) самовільне видалення відеозаписів з їх носіїв, заміна цих носіїв, зміна їх дати та часу;
2) примусове виключення засобів фото- та відеозапису, у тому числі на вимогу сторонніх осіб, крім випадків, передбачених пунктом 2 розділу II цієї Інструкції;
3) перешкоджання здійсненню фото- і кінозйомки, відеозапису;
4) використання засобів фото- та відеозапису у випадках, не пов’язаних з виконанням завдань, покладених на НГУ;
5) копіювання, передавання інформації з засобів фото- та відеозапису стороннім особам.
2. За фактами втрати або пошкодження портативного відеореєстратора чи карти пам’яті, автомобільних відеореєстраторів, засобів фото- та відеозапису, установлених на БпЛА, БпАК та складових транспортних систем, призначається та проводиться службове розслідування в установленому законодавством порядку.
VII. Порядок обліку, видачі, приймання та зберігання засобів фото- та відеозапису і відеозаписів
1. Для обліку, видачі, приймання та зберігання портативних відеореєстраторів, карт пам’яті до них та інформації, отриманої із цих засобів, наказом командира військової частини призначаються відповідальні особи, які забезпечують:
1) видачу, приймання та зберігання портативних відеореєстраторів, карт пам’яті до них;
2) зміну дати та часу на портативних відеореєстраторах;
3) облік, видачу та зберігання інформації, отриманої з портативних відеореєстраторів;
4) належне ведення документації з питань обліку, видачі, приймання та зберігання портативних відеореєстраторів та отриманої з них інформації.
2. Портативні відеореєстратори та карти пам’яті зберігаються на вузлі зв’язку військової частини та видаються військовослужбовцю під підпис у журналі обліку видачі, повернення портативного відеореєстратора та карт пам’яті, копіювання та видалення цифрової інформації (далі - журнал обліку), форма якого наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.
У разі одночасного виходу на службу більше 30 військовослужбовців командир підрозділу оформляє та затверджує в командира військової частини відомість до журналу обліку видачі, повернення портативного відеореєстратора та карт пам’яті, копіювання та видалення цифрової інформації (далі - відомість), форму якої наведено в додатку 2 до цієї Інструкції.
Затверджену відомість командир підрозділу надає відповідальній особі, яка реєструє її в підрозділі документального забезпечення та контролю військової частини та забезпечує її зберігання до передавання в архів.
3. Під час приймання портативного відеореєстратора та/або карти пам’яті відповідальна особа проводить їх візуальний огляд та за відсутності видимих пошкоджень приймає зазначений портативний відеореєстратор та/або карту пам’яті.
4. Відповідальна особа забезпечує заряджання портативного відеореєстратора та експорт інформації під час під’єднання до док-станції в автоматичному режимі або в інший спосіб, визначений виробником такого відеореєстратора.
5. У разі виявлення механічних пошкоджень портативного відеореєстратора та/або карти пам’яті відповідальна особа здійснює відповідний запис у журналі обліку та письмово доповідає про цей факт командирові військової частини.
6. Облік засобів фото- та відеозапису, установлених на транспортних засобах НГУ, БпЛА та БпАК, здійснюється відповідно до законодавства.
Умови зберігання засобів фото- та відеозапису, установлених на транспортних засобах НГУ, БпЛА та БпАК, визначаються документацією заводів-виробників.
7. Перенесення відеозаписів з карт пам’яті засобів фото- та відеозапису на персональний комп’ютер для зберігання цифрової відеоінформації здійснюється шляхом приєднання карти пам’яті засобу фото- та відеозапису до спеціального обладнання в автоматичному режимі за допомогою спеціального програмного забезпечення або в інший спосіб, визначений виробником такого засобу.
Захист інформації на персональному комп’ютері здійснюється відповідно до вимог Закону України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах».
8. Відеозаписи засобів фото- та відеозапису, установлених на транспортних засобах НГУ, БпЛА та БпАК, зберігаються у встановлений виробником спосіб у визначеному командиром військової частини підрозділі на персональному комп’ютері особи, відповідальної за облік, видачу та зберігання інформації, отриманої із цих засобів.
9. Відеозаписи зберігаються 30 діб.
Під час проведення з військовослужбовцями навчальних занять та навчальних зборів строк зберігання відеозаписів установлюється керівником навчальних занять та/або зборів.
10. Строк зберігання відеозаписів за рішенням командира військової частини може бути збільшено в разі використання їх у кримінальному провадженні та/або у провадженні у справах про адміністративні правопорушення, у разі фіксації надзвичайних подій за участю особового складу НГУ, інших подій, якщо вони можуть бути використані у процесі службової діяльності НГУ, під час проведення службових розслідувань.
11. Інформація, отримана із засобів фото- та відеозапису, видаляється по завершенню встановленого строку зберігання відповідальною за облік, зберігання та видачу інформації особою за погодженням з командиром військової частини, про що в журналі обліку робиться відповідний запис.
12. Дозвіл на копіювання та видачу відеозаписів надається відповідальній особі виключно за письмовим розпорядженням командира військової частини або особи, яка виконує його обов’язки.
У разі копіювання та видачі відеозаписів робиться відмітка в журналі обліку копіювання та видачі відеозаписів з технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, форму якого наведено в додатку 3 до цієї Інструкції.
13. Відеозаписи або їх копії можуть бути надані за вмотивованими запитами органів державної влади, органів досудового розслідування, прокуратури, слідчого судді та суду, а також інших осіб у випадках, передбачених законодавством України.
14. Передавання відеозаписів для використання засобами масової інформації, а також поширення в Інтернеті здійснюється командиром військової частини з дотриманням Закону України «Про захист персональних даних».
15. Відеозаписи видаються в тому вигляді, в якому вони були збережені на док-станції. Перегляд, аналіз відеозапису здійснює військовослужбовець, якому він виданий у встановленому цією Інструкцією порядку, для виконання покладених на нього завдань.
16. Контроль за організацією обліку, видачі, приймання та зберігання засобів фото- та відеозапису, карт пам’яті до них та інформації, отриманої із цих засобів, здійснює командир військової частини.
Директор Директорату публічної безпеки, протидії злочинності та забезпечення правопорядку Міністерства внутрішніх справ України |
Б. Лизогуб |
Додаток 1 до Інструкції із застосування військовослужбовцями Національної гвардії України технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису (пункт 2 розділу VII) |
обліку видачі, повернення портативного відеореєстратора та карт пам’яті, копіювання та видалення цифрової інформації
Додаток 2 до Інструкції із застосування військовослужбовцями Національної гвардії України технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису (пункт 2 розділу VII) |
до журналу обліку видачі, повернення портативного відеореєстратора та карт пам’яті, копіювання та видалення цифрової інформації
Додаток 3 до Інструкції із застосування військовослужбовцями Національної гвардії України технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису (пункт 12 розділу VII) |
обліку копіювання та видачі відеозаписів з технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису
Документи та файли
Сигнальний документ — f504098n93.doc
Сигнальний документ — f504098n92.doc
Публікації документа
- Офіційний вісник України від 19.03.2021 — 2021 р., № 21, стор. 519, стаття 970, код акта 103391/2021
МВС України:
- Наказ МВС України від керуючись міжнародними зобов'язаннями та законодавством своїх держав у межах своєї компетенції, "ураховуючи багатосторонній досвід здійснення встановлених раніше контактів і зв'язків,". МВС України. 2021 рікк
- Наказ МВС України від 12.01.2021 № 5 "Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства внутрішніх справ України від 13 серпня 2013 року № 780". МВС України. 2021 рікк
- Наказ МВС України від 15.01.2021 № 18 "Про внесення змін до Тарифів на платні послуги, що надаються Державною установою «Територіальне медичне об’єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області»". МВС України. 2021 рікк
- Наказ МВС України від 15.01.2021 № 19 "Про затвердження Змін до Тарифів на платні послуги, що надаються Державною установою «Територіальне медичне об’єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області»". МВС України. 2021 рікк
- Наказ МВС України від 15.01.2021 № 20 "Про внесення змін до Тарифів на платні послуги, що надаються Державною установою «Територіальне медичне об’єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області»". МВС України. 2021 рікк
- Наказ МВС України від 21.01.2021 № 35 "Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 07 лютого 2017 року № 95". МВС України. 2021 рікк
- належності майна зв’язку установ, баз та закладів охорони здоров’я Національної гвардії України. МВС України. 2021 рікк
- Наказ МВС України від 21.01.2021 № 32 "Про затвердження Норм належності майна зв’язку Національної гвардії України". МВС України. 2021 рікк
- Наказ МВС України від 26.01.2021 № 50 "Про внесення змін до Правил з організації пропускного режиму на території та до адміністративних будівель підрозділів Експертної служби Міністерства внутрішніх справ України". МВС України. 2021 рікк
- Наказ МВС України від 26.01.2021 № 50 "Про внесення змін до Правил з організації пропускного режиму на території та до адміністративних будівель підрозділів Експертної служби Міністерства внутрішніх справ України". МВС України. 2021 рікк
- Наказ МВС України від 08.02.2021 № 97 "Про внесення зміни до Правил з організації пропускного режиму на території та до будівель закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що належать до сфери управління МВС". МВС України. 2021 рікк
- Наказ МВС України від 08.02.2021 № 97 "Про внесення зміни до Правил з організації пропускного режиму на території та до будівель закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що належать до сфери управління МВС". МВС України. 2021 рікк
- Наказ МВС України від 08.02.2021 № 96 "Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України з питань діяльності Національної гвардії України". МВС України. 2021 рікк
- Наказ МВС України від 08.02.2021 № 93 "Про внесення змін до Положення про організацію та несення служби з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні військовими частинами і підрозділами Національної гвардії України". МВС України. 2021 рікк
- Наказ МВС України від 08.02.2021 № 94 "Про внесення змін до Інструкції з організації службової кінології в Національній гвардії України". МВС України. 2021 рікк
- Наказ МВС України від 03.02.2021 № 85 "Про затвердження Змін до Норм забезпечення речовим майном військовослужбовців та працівників Державної прикордонної служби України в мирний час та особливий період". МВС України. 2021 рікк
- Наказ МВС України від 17.02.2021 № 129 "Про внесення зміни до Інструкції про розміри та умови виплати винагороди поліцейським за безпосередню участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях чи в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду". МВС України. 2021 рікк
- Наказ МВС України від 19.02.2021 № 138 "Про затвердження Змін до Порядку доступу до відомостей персонально-довідкового обліку єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України". МВС України. 2021 рікк
- Наказ МВС України від 02.03.2021 № 166 "Про деякі питання державних номерних знаків транспортних засобів". МВС України. 2021 рікк
- Наказ МВС України від 23.02.2021 № 147 "Про затвердження Змін до Правил пропускного режиму на території апарату Міністерства внутрішніх справ України". МВС України. 2021 рікк