<<
>>

ПОСТАНОВА від 6 березня 2020 року № 73 "Про скасування постанови Ботіївської сільської виборчої комісії Приазовського району Запорізької області від 23 січня 2020 року № 6". Центрвиборчком України. 2020

Документ актуальний на 13.03.2020
завантажити документ, актуальний на поточний час

ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ

ПОСТАНОВА

від 6 березня 2020 року № 73

Про скасування постанови Ботіївської сільської виборчої комісії Приазовського району Запорізької області від 23 січня 2020 року № 6

До Центральної виборчої комісії 6 лютого 2020 року надійшла скарга Харченка В.П. з проханням, зокрема, скасувати рішення Ботіївської сільської виборчої комісії Приазовського району Запорізької області (далі - Ботіївська сільська виборча комісія) про "призначення депутатів" Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області (далі - Ботіївська сільська рада) в одномандатних виборчих округах № 3, 5, 9.

Враховуючи оформлення вказаної скарги без дотримання вимог, передбачених статтею 96 Закону України "Про місцеві вибори" (далі - Закон) та розділу 6 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 5 вересня 2015 року № 229, 7 лютого 2020 року її повернуто суб’єкту звернення із скаргою без розгляду відповідно до частини другої статті 97 Закону та пункту 6.7 цього Порядку.

Водночас Комісією надіслано лист Ботіївській сільській виборчій комісії з вимогою надати пояснення щодо порушених у скарзі Харченка В.П. питань та копії документів, що підтвердять викладені в поясненні обставини, зокрема, надати копії протоколів засідань Ботіївської сільської виборчої комісії від 22 та 23 січня 2020 року, постанов, прийнятих цією комісією на вказаних засіданнях, у тому числі щодо "призначення депутатів" Ботіївської сільської ради у виборчих округах № 3, 5 та 9, а також копії документів, що слугували підставою для прийняття таких рішень.

На вказану вимогу до Центральної виборчої комісії 20 лютого 2020 року надійшли пояснення Ботіївської сільської виборчої комісії, згідно з якими постановами від 22 січня 2020 року № 1 - 5 у зв’язку з достроковим припиненням повноважень депутатів Ботіївської сільської ради Шишмана М.В., Харченка В.П., Кільджиєва Г.М., Орманжи О.О., Колеснікова О.М., обраних в одномандатних виборчих округах № 1, 3, 4, 5, 9, цією комісією призначено проміжні вибори депутатів зазначеної ради у відповідних одномандатних виборчих округах на 22 березня 2020 року.

Разом з тим, як зазначено в поясненні, "Ботіївська територіальна комісія отримала звернення від ініціативної групи з вимогою призначити депутатами по округах № 3 - Волчанова Олександра Івановича, № 5 - Куімова Андрія Михайловича, № 9 - Перкову Ірину Іванівну, які хоч і не набрали на виборах 2016 року більшість голосів, але за яких голосували виборці і вони зайняли друге місце за підсумками голосування та об’явити проміжні вибори на округах № 1, № 3, № 4, № 5, № 9, бо це єдиний законний вихід з ситуації, яка склалась у нашій громаді.

Округи № 1 та № 4 залишити без депутатів до проміжних виборів, бо не було інших кандидатів під час виборів 2016 року".

За таких обставин Ботіївська сільська виборча комісія постановою від 23 січня 2020 року № 6 "Про призначення депутатами Ботіївської сільської ради по округам № 3, 5, 9" "призначила депутатами" Ботіївської сільської ради в одномандатному виборчому окрузі № 3 Волчанова О.І., № 5 - Куімова А.М., № 9 - Перкову І.І.

До вказаного пояснення додано копії протоколів засідань Ботіївської сільської виборчої комісії від 22 січня 2020 року № 1, від 23 січня 2020 року № 2, а також постанов цієї комісії від 22 січня 2020 року № 1 "Про відкликання місцевого депутата по округу № 1 Шишмана Миколи Васильовича", № 2 "Про відкликання місцевого депутата по округу № 3 Харченко Володимира Павловича", № 3 "Про відкликання місцевого депутата по округу № 4 Кільджиєва Геннадія Миколайовича", № 4 "Про відкликання місцевого депутата по округу № 5 Орманжи Олени Олександрівни", № 5 "Про відкликання місцевого депутата по округу № 9 Колеснікова Олега Миколайовича" та від 23 січня 2020 року № 6 "Про призначення депутатами Ботіївської сільської ради по округам № 3, 5, 9".

Відповідно до частини першої статті 16 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", якщо Комісії стане відомо про порушення законодавства України про вибори, виборчих прав громадян України з результатів проведених нею перевірок або із засобів масової інформації чи інших джерел, що не суперечать законодавству України, Комісія має право розглянути за власною ініціативою питання, що належать до її повноважень, та прийняти з цього приводу рішення в установленому цим Законом порядку.

Крім того, за змістом частини другої статті 1, пункту 3 частини першої статті 17, пунктів 1, 2 частини першої статті 21 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" на Центральну виборчу комісію покладено повноваження щодо контролю за діяльністю виборчих комісій, які утворюються для організації підготовки та проведення місцевих виборів, а також за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори на всій території України.

На виконання передбачених наведеними нормами законодавства повноважень Центральна виборча комісія, вивчивши вказані вище та беручи до уваги інші наявні в неї документи, зазначає.

Відповідно до частини першої статті 141 Конституції України до складу сільської, селищної, міської, районної, обласної ради входять депутати, які обираються жителями села, селища, міста, району, області на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

1 січня 2020 року набрав чинності Виборчий кодекс України (далі - Кодекс), підпунктом 3 пункту 2 розділу XXXXII "Прикінцеві та перехідні положення" якого визнано таким, що втратив чинність, Закон, крім його положень щодо організації та проведення повторних, проміжних, додаткових виборів і заміщення депутатів, обраних у багатомандатному виборчому окрузі, повноваження яких достроково припинені, що діють до наступних чергових або позачергових виборів депутатів місцевих рад.

Таким чином, на сьогодні питання організації підготовки та проведення місцевих виборів у відповідних частинах регулюють Кодекс та Закон.

Згідно зі статтею 2 Закону вибори є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

За змістом частини п’ятої статті 14 Закону в разі дострокового припинення повноважень депутата сільської ради, обраного в одномандатному виборчому окрузі, територіальною виборчою комісією в порядку, встановленому Законом, призначаються проміжні вибори депутата сільської ради у відповідному одномандатному виборчому окрузі.

Частиною другою статті 2 Закону передбачено, що вибори депутатів сільських рад проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах, на які поділяється територія відповідно села (кількох сіл, жителі яких добровільно об’єдналися у сільську громаду), територія утвореної відповідно до Закону України "Про добровільне об’єднання територіальних громад" об’єднаної сільської територіальної громади.

Згідно з частиною першою статті 85 Закону сільська виборча комісія на підставі протоколу про підсумки голосування у відповідному одномандатному виборчому окрузі по виборах депутатів сільської ради (у тому числі з позначкою "Уточнений") встановлює результати таких виборів у цьому окрузі, про що складає протокол.

Сільська виборча комісія на своєму засіданні на підставі складеного нею протоколу про результати виборів депутатів у одномандатному виборчому окрузі не пізніш як на п’ятий день з дня голосування приймає одне з рішень: 1) про визнання депутата обраним у відповідному одномандатному виборчому окрузі; 2) про проведення повторного голосування; 3) про визнання виборів у відповідному одномандатному виборчому окрузі такими, що не відбулися (частина четверта статті 85 Закону).

За змістом частин п’ятої, восьмої статті 85 Закону, якщо до виборчого бюлетеня для голосування у день виборів в одномандатному виборчому окрузі включено не менше двох кандидатів у депутати сільської ради, обраним вважається кандидат, за якого подано більше голосів виборців відносно інших кандидатів, які балотувалися у відповідному одномандатному виборчому окрузі. Якщо голосування проводилося по одному кандидату в депутати сільської ради, кандидат вважається обраним депутатом, якщо за нього подано більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні.

Порядок реєстрації обраних депутатів унормовує стаття 89 Закону.

Частиною першою статті 4 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" визначено, що депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до закону про місцеві вибори.

Таким чином, законами України в разі дострокового припинення повноважень депутата сільської ради, обраного в одномандатному виборчому окрузі, передбачено проведення проміжних виборів депутата цієї ради у відповідному окрузі, за результатами яких обраний в установленому порядку на таких виборах депутат може набути депутатських повноважень.

Натомість можливості призначення сільською виборчою комісією в одномандатному виборчому окрузі депутатів сільської ради, у тому числі з числа осіб, які брали участь у попередніх виборах депутатів такої ради, у разі дострокового припинення повноважень депутата сільської ради, обраного в такому окрузі, законами України не передбачено.

Згідно з частинами першою, четвертою, восьмою статті 33 Кодексу та частинами першою, третьою статті 20 Закону територіальні виборчі комісії є постійно діючими спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення місцевих виборів і забезпечувати реалізацію виборчих прав громадян України, додержання та однакове застосування виборчого законодавства.

За змістом статті 25 Закону та статті 206 Кодексу повноваження територіальних виборчих комісій визначено законами України.

Частиною третьою статті 19 Закону, частиною третьою статті 32 Кодексу встановлено, що виборчі комісії зобов’язані діяти відповідно до Конституції України та законів України.

Частиною першою статті 19 Закону, частиною другою статті 33, частиною першою статті 202 Кодексу визначено, що Центральна виборча комісія є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 24 Закону, пункту 5 частини першої статті 205 Кодексу Центральна виборча комісія може з власної ініціативи в разі прийняття територіальною виборчою комісією незаконного рішення або її бездіяльності скасувати таке рішення та/або прийняти відповідне рішення.

Рішення територіальної виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийнято з перевищенням її повноважень, може бути скасовано виборчою комісією вищого рівня або судом (частина дев’ятнадцята статті 27 Закону, частина п’ятнадцята статті 36 Кодексу).

З огляду на викладене Центральна виборча комісія вважає за необхідне скасувати постанову Ботіївської сільської виборчої комісії від 23 січня 2020 року № 6 "Про призначення депутатами Ботіївської сільської ради по округам № 3, 5, 9" як таку, що суперечить законодавству України та прийнята з перевищенням повноважень територіальної виборчої комісії.

Водночас Комісія вважає за доцільне звернути увагу Ботіївської сільської виборчої комісії на необхідність неухильного дотримання вимог законодавства України в ході реалізації повноважень щодо підготовки та проведення місцевих виборів та організації своєї роботи.

Враховуючи викладене, відповідно до пункту 1 частини першої, частини третьої статті 19, частин першої, третьої статті 20, статей 24, 25, частини дев’ятнадцятої статті 27 Закону України "Про місцеві вибори", частини третьої статті 32, частин першої, другої, четвертої, восьмої статті 33, частини п’ятнадцятої статті 36, статей 205, 206 Виборчого кодексу України, керуючись статтею 1, частиною першою статті 2, частиною другою статті 3, статтями 11 - 13, 17, 21 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:

1. Скасувати постанову Ботіївської сільської виборчої комісії Приазовського району Запорізької області від 23 січня 2020 року № 6 "Про призначення депутатами Ботіївської сільської ради по округам № 3, 5, 9".

2. Звернути увагу Ботіївської сільської виборчої комісії Приазовського району Запорізької області на необхідність неухильного дотримання вимог законодавства України в ході реалізації повноважень щодо підготовки та проведення місцевих виборів та  організації своєї роботи.

3. Копію цієї постанови надіслати Ботіївській сільській виборчій комісії Приазовського району Запорізької області та Ботіївській сільській раді Приазовського району Запорізької області.

4. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.

Заступник Голови
Центральної виборчої комісії


В.ПЛУКАР

= завантажити законодавчий акт, актуальний на поточний час =
<< | >>

Центрвиборчком України:

 1. ПОСТАНОВА від 16 січня 2020 року № 7 "Про реєстрацію народного депутата України Санченка О.В., обраного на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі". Центрвиборчком України. 2020 рікк
 2. ПОСТАНОВА від 3 січня 2020 року № 2 "Про затвердження Розподілів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на підготовку та проведення повторного голосування 12 та 19 січня 2020 року з перших та додаткових місцевих виборів 22 та 29 грудня 2019 року". Центрвиборчком України. 2020 рікк
 3. ПОСТАНОВА від 3 січня 2020 року № 1 "Про Календарний план основних організаційних заходів з підготовки та проведення проміжних виборів народного депутата України 15 березня 2020 року в одномандатному виборчому окрузі № 179 (Харківська область)". Центрвиборчком України. 2020 рікк
 4. ПОСТАНОВА від 16 січня 2020 року № 4 "Про Роз’яснення щодо застосування деяких положень Закону України "Про вибори народних депутатів України"стосовно декларування майнового стану, доходів, витрат і зобов’язань фінансового характеру під час реєстрації кандидатів у народні депутати України на проміжних виборах народних депутатів України". Центрвиборчком України. 2020 рікк
 5. ПОСТАНОВА від 16 січня 2020 року № 3 "Про Роз’яснення щодо застосування деяких положень Закону України "Про вибори народних депутатів України"під час реєстрації кандидатів у народні депутати України на проміжних виборах народних депутатів України". Центрвиборчком України. 2020 рікк
 6. ПОСТАНОВА від 16 січня 2020 року № 8 "Про стратегічне планування Центральної виборчої комісії". Центрвиборчком України. 2020 рікк
 7. ПОСТАНОВА від 16 січня 2020 року № 6 "Про визнання обраним народним депутатом України Санченка О.В. на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі". Центрвиборчком України. 2020 рікк
 8. ПОСТАНОВА від 16 січня 2020 року № 5 "Про форми виборчої документації, рекомендовані для використання під час організації підготовки та проведення проміжних виборів народних депутатів України". Центрвиборчком України. 2020 рікк
 9. ПОСТАНОВА від 24 січня 2020 року № 13 "Про подання Політичної партії "Єдина Країна"щодо кандидатури до складу окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 179 на проміжних виборах народного депутата України 15 березня 2020 року". Центрвиборчком України. 2020 рікк
 10. ПОСТАНОВА від 22 січня 2020 року № 12 "Про клопотання громадських організацій щодо надання дозволу мати офіційних спостерігачів під час проміжних виборів народного депутата України 15 березня 2020 року в одномандатному виборчому окрузі № 179 (Харківська область)". Центрвиборчком України. 2020 рікк
 11. ПОСТАНОВА від 20 січня 2020 року № 11 "Про зміни в складі територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів". Центрвиборчком України. 2020 рікк
 12. ПОСТАНОВА від 24 січня 2020 року № 16 "Про скаргу Сайчука А.О. та Ковальчука В.О., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 8 січня 2020 року за № 21-40-177". Центрвиборчком України. 2020 рікк
 13. ПОСТАНОВА від 24 січня 2020 року № 15 "Про Роз’яснення щодо розгляду звернень з питань внесення змін до постанов Центральної виборчої комісії про реєстрацію кандидатів у народні депутати України на проміжних виборах народного депутата України 15 березня 2020 року в одномандатному виборчому окрузі № 179 (Харківська область)". Центрвиборчком України. 2020 рікк
 14. ПОСТАНОВА від 24 січня 2020 року № 14 "Про утворення окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 15 березня 2020 року в одномандатному виборчому окрузі № 179". Центрвиборчком України. 2020 рікк
 15. ПОСТАНОВА від 20 січня 2020 року № 10 "Про затвердження Кошторису видатків Центральної виборчої комісії на підготовку і проведення проміжних виборів народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 179 (Харківська область), призначених на 15 березня 2020 року". Центрвиборчком України. 2020 рікк
 16. ПОСТАНОВА від 20 січня 2020 року № 9 "Про затвердження обсягу коштів Державного бюджету України за бюджетною програмою 6731020 "Проведення виборів народних депутатів України", необхідних на підготовку та проведення проміжних виборів народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 179 (Харківська область), призначених на 15 березня 2020 року ". Центрвиборчком України. 2020 рікк
 17. ПОСТАНОВА від 29 січня 2020 року № 18 "Про здійснення окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України попередньої оплати під час закупівлі послуг архівних установ, необхідних для підготовки та проведення проміжних виборів народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 179 (Харківська область), призначених на 15 березня 2020 року". Центрвиборчком України. 2020 рікк
 18. ПОСТАНОВА від 29 січня 2020 року № 17 "Про клопотання ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ "АСОЦІАЦІЯ ПОЛІТИЧНИХ ЮРИСТІВ"щодо надання дозволу мати офіційних спостерігачів під час проміжних виборів народного депутата України 15 березня 2020 року в одномандатному виборчому окрузі № 179 (Харківська область)". Центрвиборчком України. 2020 рікк
 19. ПОСТАНОВА від 29 січня 2020 року № 19 "Про штатний розпис Центральної виборчої комісії на 2020 рік". Центрвиборчком України. 2020 рікк
 20. ПОСТАНОВА від 6 лютого 2020 року № 22 "Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 179 на проміжних виборах народного депутата України 15 березня 2020 року". Центрвиборчком України. 2020 рікк
- Антимонопольний комітет - Верховний Суд України - Вищий адміністративний суд України - Вищий господарський суд - Вищий спеціалізований суд - Генеральна прокуратура України - ДА електронного урядування - Державіаслужба України - Державні утворення на території України (1917-1920) - Держатомрегулювання - Держаудитслужба України - Держкомтелерадіо України - Держкордонслужба України - Держнаглядохоронпраці України - Держспецзв’язок - Держспоживстандарт України - Держстат України - Держфінпослуг України - ДКА України - Закони України - Законодавство Української РСР - Кабінет Міністрів України - Кодекси України - Конституційний Суд України - МВС України - МЗС України - Міжнародні документи, ратифіковані Верховною Радою України - Міжнародні угоди України - Мін'юст України - Мінагрополітики України - Мінекономрозвитку України - Міненерговугілля України - Мінінфраструктури України - Мінкультури України - Мінмолодьспорт України - Міноборони України - Мінприроди України - Мінрегіон України - Мінсоцполітики України - Мінфін України - МІП - МНС України - МОЗ України - МОН України - МТОТ - Нацдержслужба України - Національне агентство з питань запобігання корупції - Національне антикорупційне бюро України - Національний банк України - Нацком.енергетики - Нацкомфінпослуг - Нацрада телерадіомовлення - НКРЗІ - НКЦПФР - Основний Закон України - Пенсійний фонд України - Постанови Верховної Ради України - Президент України - РНБО України - Розпорядження Голови ВР України - Розпорядження Кабінета Міністрів України - Служба безпеки України - Служба зовнішньої розвідки - Укрдержархів - Управління державної охорони - Фонд гарант.вкладів фізич.осіб - Фонд державного майна - Фонд соцстраху по безробіттю - Фундаментальне законодавство України - Центрвиборчком України -