<<
>>

ПОСТАНОВА від 24 березня 2021 року № 135 "Про окремі питання діяльності Слобідсько-Кульчієвецької сільської територіальної виборчої комісії Кам’янець-Подільського району Хмельницької області". Центрвиборчком України. 2021

Документ актуальний на 07.04.2021
завантажити документ, актуальний на поточний час

ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ

ПОСТАНОВА

від 24 березня 2021 року № 135

Про окремі питання діяльності Слобідсько-Кульчієвецької сільської територіальної виборчої комісії Кам’янець-Подільського району Хмельницької області

До Центральної виборчої комісії від Слобідсько-Кульчієвецької сільської територіальної виборчої комісії Кам’янець-Подільського району Хмельницької області (далі - Слобідсько-Кульчієвецька сільська територіальна виборча комісія) відповідно до положень Порядку інформування Центральної виборчої комісії про перебіг виборчого процесу місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 25 серпня 2020 року № 200, надійшли відомості за встановленими цим Порядком формами, а саме: відомості про зареєстрованих кандидатів у депутати Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Кам’янець-Подільського району Хмельницької області (далі - Слобідсько-Кульчієвецька сільська рада), включених до єдиних виборчих списків місцевих організацій політичних партій (далі - організації партій), та повідомлення про черговість кандидатів у депутати Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради, включених до територіальних виборчих списків від організацій партій, які отримали право на участь у розподілі депутатських мандатів (форми № 2 та № 5).

Унаслідок перевірки надісланих Слобідсько-Кульчієвецькою сільською територіальною виборчою комісією відомостей виникла необхідність у додатковому з’ясуванні обставин розподілу депутатських мандатів між організаціями партій, що отримали право на участь у такому розподілі за підсумками вказаних місцевих виборів, оскільки вбачалося ймовірне порушення порядку відповідного розподілу.

З метою з’ясування зазначених обставин, керуючись пунктом 1 частини третьої статті 29 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" (далі - Закон), член Центральної виборчої комісії звернулася до Слобідсько-Кульчієвецької сільської територіальної виборчої комісії з вимогою надати Комісії письмове пояснення по суті ймовірного порушення Слобідсько-Кульчієвецькою сільською територіальною виборчою комісією порядку розподілу депутатських мандатів між, зокрема, Хмельницькою обласною організацією політичної партії "ЗА МАЙБУТНЄ" та Хмельницькою регіональною організацією політичної партії "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ" і надіслати Комісії копію протоколу Слобідсько-Кульчієвецької сільської територіальної виборчої комісії про результати виборів Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі.

15 березня 2021 року (вх. № 21-33/1-4156) до Центральної виборчої комісії надійшли копія протоколу Слобідсько-Кульчієвецької сільської територіальної виборчої комісії про результати виборів депутатів Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі та пояснення секретаря цієї територіальної виборчої комісії С. Козлової, у яких зазначається, що, за словами попередньої голови Слобідсько-Кульчієвецької сільської територіальної виборчої комісії С. Морочковської, під час розподілу депутатських мандатів на виборах депутатів Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради виникли розбіжності у зв’язку з тим, що впродовж усього виборчого процесу та до самого кінця проводились заміни серед членів комісії, вносились зміни до Виборчого кодексу України (далі - Кодекс), члени комісії разом з керівним складом комісії постійно вивчали Кодекс та внесені до нього зміни, але, враховуючи стислі строки, були не обізнані повною мірою з новим Кодексом, не завжди могли бути присутні на навчаннях через захворювання на COVID-19 та карантинні обмеження.

Тому, як зазначається в поясненні, під час складання протоколу про результати виборів дробові залишки між Хмельницькою обласною організацією політичної партії "ЗА МАЙБУТНЄ" та Хмельницькою регіональною організацією політичної партії "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ" розподілено неправильно механічно.

За змістом частини другої статті 1, пунктів 3, 4 статті 17, пунктів 1, 2 статті 21 Закону на Центральну виборчу комісію покладено повноваження щодо контролю за діяльністю виборчих комісій, які утворюються для організації підготовки та проведення місцевих виборів, а також за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори на всій території України.

Відповідно до частини першої статті 16 Закону, якщо Комісії стане відомо про порушення законодавства України про вибори, виборчих прав громадян України з результатів проведених нею перевірок або із засобів масової інформації чи інших джерел, що не суперечать законодавству України, Комісія має право розглянути за власною ініціативою питання, що належать до її повноважень, та прийняти з цього приводу рішення в установленому Законом порядку.

У разі необхідності, з метою забезпечення дотримання законного перебігу виборчого процесу чи процесу референдуму, захисту виборчих прав громадян та поновлення порушених виборчих прав громадян Комісія може з власної ініціативи розглянути питання діяльності виборчих комісій нижчого рівня та за результатами розгляду прийняти передбачене частиною третьою статті 16 Закону рішення.

На виконання визначених такими нормами законодавства повноважень, з огляду на наявні матеріали Центральна виборча комісія вважає за необхідне розглянути питання діяльності Слобідсько-Кульчієвецької сільської територіальної виборчої комісії за власною ініціативою.

Так, проаналізувавши наявні в Центральній виборчій комісії інформацію та документи щодо визнання осіб обраними депутатами Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради, Комісія зазначає.

Пунктом 20 частини першої статті 92 Конституції України встановлено, що організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України. Спеціальним нормативно-правовим актом, за положеннями якого здійснювалися організація і проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року, є Кодекс.

Згідно з частиною першою статті 32 Кодексу в Україні утворюються і діють передбачені Кодексом виборчі комісії як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів.

Територіальні виборчі комісії та їх члени при виконанні своїх повноважень зобов’язані діяти відповідно до Конституції України, Кодексу та законів України (частина третя статті 32, частина четверта статті 38 Кодексу).

Порядок проведення голосування, визначення результатів місцевих виборів регламентовано розділом XXXX Кодексу.

Крім того, з метою забезпечення однакового застосування положень статей 256 - 260 Кодексу щодо порядку встановлення результатів місцевих виборів постановою Центральної виборчої комісії від 23 жовтня 2020 року № 419 затверджено Роз’яснення щодо встановлення результатів виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті ради, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) (далі - Роз’яснення).

Так, відповідно до частини першої статті 256 Кодексу, пункту 1 Роз’яснення сільська територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі протоколів про підсумки голосування в межах територіальних виборчих округів з відповідних місцевих виборів (у тому числі з позначкою "Уточнений") не пізніш як на дванадцятий день після дня голосування встановлює результати виборів депутатів у єдиному багатомандатному виборчому окрузі, про що складає протокол про результати виборів.

Територіальна виборча комісія на підставі відомостей щодо сумарної кількості голосів виборців, які підтримали всі територіальні виборчі списки кандидатів у депутати від кожної організації партії, в усіх територіальних виборчих округах у межах єдиного багатомандатного виборчого округу, визначає організації партій, які мають право на участь у розподілі депутатських мандатів. Право на участь у розподілі депутатських мандатів набувають організації партій, на підтримку територіальних виборчих списків від яких у межах єдиного багатомандатного виборчого округу подано 5 і більше відсотків загальної кількості голосів виборців, які підтримали територіальні виборчі списки від усіх організацій партій, у межах єдиного багатомандатного виборчого округу (пункт 12 частини першої, частина третя статті 256 Кодексу, пункт 5 Роз’яснення).

Організація партії, яка отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів на відповідних місцевих виборах, гарантовано отримує один депутатський мандат, який розподіляється в порядку черговості відповідно до затвердженого нею єдиного виборчого списку (абзац другий частини першої статті 260 Кодексу).

Так, за змістом протоколу Слобідсько-Кульчієвецької сільської територіальної виборчої комісії про результати виборів депутатів Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі, право на участь у розподілі депутатських мандатів отримали 7 організацій партій, а саме: Хмельницька обласна організація політичної партії "ЗА МАЙБУТНЄ", Хмельницька обласна організація політичної партії "СЛУГА НАРОДУ", Хмельницька обласна партійна організація Всеукраїнського об’єднання "Батьківщина", Хмельницька територіальна організація політичної партії "ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ", Хмельницька обласна організація політичної партії "ЗА КОНКРЕТНІ СПРАВИ", Хмельницька регіональна організація політичної партії "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ" та Хмельницька обласна організація політичної партії "Сила і Честь".

Тобто кожна із зазначених організацій партій повинна отримати по одному гарантованому депутатському мандату, який має розподілятися у порядку черговості відповідно до єдиних виборчих списків, затверджених цими організаціями партій.

Порядок встановлення кількості мандатів, отриманих територіальними виборчими списками кандидатів від організацій партій, визначено статтею 258 Кодексу.

Зокрема, у кожному територіальному виборчому окрузі депутатські мандати розподіляються між територіальними виборчими списками кандидатів у депутати від організацій партій, які мають право на участь у розподілі депутатських мандатів, пропорційно до кількості голосів виборців, поданих на підтримку відповідного територіального виборчого списку, у кількості, визначеній відповідно до частин другої - четвертої статті 258 Кодексу (частина перша статті 258 Кодексу).

Згідно з відомостями протоколу про результати виборів депутатів Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі в територіальних виборчих округах розподілено 9 депутатських мандатів таким чином: Хмельницька обласна партійна організація Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" отримала два депутатські мандати, Хмельницька обласна організація політичної партії "СЛУГА НАРОДУ" - 2 мандати, Хмельницька обласна організація політичної партії "ЗА МАЙБУТНЄ" - 4 мандати, Хмельницька територіальна організація політичної партії "ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ" - 1 мандат. Хмельницька обласна організація політичної партії "ЗА КОНКРЕТНІ СПРАВИ", Хмельницька регіональна організація політичної партії "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ" та Хмельницька обласна організація політичної партії "Сила і Честь" за результатами голосування не отримали жодного депутатського мандата в територіальних виборчих округах (пункт 18 протоколу).

За змістом частини першої статті 260 Кодексу та пункту 13 Роз’яснення територіальна виборча комісія встановлює кількість мандатів, які підлягають розподілу в єдиному багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів сільської ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше), шляхом віднімання від загальної кількості депутатських мандатів, що дорівнює кількісному складу сільської ради, кількості мандатів, розподілених у територіальних виборчих округах, та сумарної кількості мандатів, які гарантовано отримають організації партій, які мають право на участь у розподілі депутатських мандатів на відповідних місцевих виборах (по одному депутатському мандату).

Враховуючи, що кількісний склад Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради становить 26 депутатів, а також кількість депутатських мандатів, розподілених у територіальних виборчих округах (9 депутатських мандатів) та сумарну кількість мандатів, які гарантовано отримають організації партій (7 депутатських мандатів), кількість депутатських мандатів, які підлягають розподілу в єдиному багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради, становить 10 (26 - 9 - 7 = 10).

За змістом частин третьої, четвертої статті 260 Кодексу, пункту 15 Роз’яснення для визначення кількості мандатів, отриманих єдиним виборчим списком кандидатів у депутати від організації партії, загальна кількість невикористаних голосів виборців, поданих у єдиному багатомандатному виборчому окрузі на підтримку єдиного виборчого списку кандидатів у депутати від відповідної організації партії, ділиться на виборчу квоту. Ціла частина отриманої частки становить кількість депутатських мандатів, яку отримали кандидати в депутати, включені до відповідного єдиного виборчого списку від цієї організації партії. Дробові залишки до трьох знаків після коми враховуються під час розподілу решти депутатських мандатів.

Організації партій, єдині виборчі списки від яких мають більші порівняно з іншими дробові залишки, отримують по одному додатковому депутатському мандату, починаючи з єдиного виборчого списку кандидатів у депутати від організації партії, що має найбільший дробовий залишок. Якщо дробові залишки у двох чи більше виборчих списках кандидатів у депутати від організацій партій однакові, першим додатковий депутатський мандат отримує той виборчий список організації партії, за кандидатів у депутати від якої віддано більшу кількість голосів виборців у єдиному багатомандатному виборчому окрузі.

Розподіл додаткових депутатських мандатів закінчується після вичерпання загальної кількості депутатських мандатів, які підлягають розподілу в єдиному багатомандатному виборчому окрузі.

Так, за змістом протоколу Слобідсько-Кульчієвецької сільської територіальної виборчої комісії про результати виборів депутатів Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі загальна кількість невикористаних голосів виборців, поданих у єдиному багатомандатному виборчому окрузі на підтримку єдиного виборчого списку кандидатів у депутати від Хмельницької обласної організації політичної партії "ЗА МАЙБУТНЄ", становить 376 голосів (пункт 20 протоколу) і відповідно ціла частина отриманої частки від ділення на виборчу квоту становить 1 депутатський мандат, який отримали кандидати в депутати, включені до єдиного виборчого списку цієї організації партії (376 (кількість невикористаних голосів виборців) : 233 (виборча квота) = 1,613, де 1 - кількість депутатських мандатів, отриманих у єдиному багатомандатному виборчому окрузі за цілою частиною, а 0,613 - дробові залишки).

Водночас після перевірки загальної кількості невикористаних голосів виборців, поданих на підтримку єдиного виборчого списку Хмельницької обласної організації політичної партії "ЗА МАЙБУТНЄ", шляхом додавання невикористаних голосів виборців у територіальних виборчих округах, поданих на підтримку територіальних виборчих списків кандидатів у депутати від зазначеної організації партії (52 голоси виборців у територіальному виборчому окрузі № 1, 214 - в територіальному виборчому окрузі № 2, 50 - в територіальному виборчому окрузі № 3), Комісія встановила, що загальна кількість невикористаних голосів виборців, поданих у єдиному багатомандатному виборчому окрузі на підтримку єдиного виборчого списку кандидатів у депутати від Хмельницької обласної організації політичної партії "ЗА МАЙБУТНЄ", має становити 316 голосів (52 + 214 + 50), а отже, дробові залишки мають становити 0,356, а не 0,613 (316 : 233 = 1,356, де 1 - кількість депутатських мандатів, отриманих у єдиному багатомандатному виборчому окрузі за цілою частиною, а 0,356 - дробові залишки).

Загальна кількість невикористаних голосів виборців, поданих у єдиному багатомандатному виборчому окрузі на підтримку єдиного виборчого списку кандидатів у депутати від Хмельницької регіональної організації політичної партії "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ", становить 370 голосів і відповідно ціла частина отриманої частки від ділення на виборчу квоту становить 1 депутатський мандат, який отримали кандидати в депутати, включені до єдиного виборчого списку цієї організації партії (370 (кількість невикористаних голосів виборців) : 233 (виборча квота) = 1,587, де 1 - кількість депутатських мандатів, отриманих у єдиному багатомандатному виборчому окрузі за цілою частиною, а 0,587 - дробові залишки).

Відповідно до відомостей протоколу Слобідсько-Кульчієвецької сільської територіальної виборчої комісії про результати виборів депутатів Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі встановлено таку кількість мандатів, які підлягають розподілу в указаному виборчому окрузі:

1) Хмельницька обласна партійна організація Всеукраїнського об’єднання "Батьківщина" - 1 депутатський мандат, отриманий в єдиному багатомандатному виборчому окрузі за цілою частиною; 1 гарантований депутатський мандат; 0,261 дробовий залишок;

2) Хмельницька обласна організація політичної партії "ЗА КОНКРЕТНІ СПРАВИ" - 1 депутатський мандат, отриманий в єдиному багатомандатному виборчому окрузі за цілою частиною; 1 гарантований депутатський мандат; 0,103 дробові залишки;

3) Хмельницька обласна організація політичної партії "СЛУГА НАРОДУ" - 1 депутатський мандат, отриманий в єдиному багатомандатному виборчому окрузі за цілою частиною; 1 гарантований депутатський мандат; 0,712 дробових залишків;

4) Хмельницька регіональна організація політичної партії "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ" - 1 депутатський мандат, отриманий в єдиному багатомандатному виборчому окрузі за цілою частиною; 1 гарантований депутатський мандат; 0,587 дробових залишків;

5) Хмельницька обласна організація політичної партії "ЗА МАЙБУТНЄ" - 1 депутатський мандат, отриманий в єдиному багатомандатному виборчому окрузі за цілою частиною; 1 гарантований депутатський мандат; 0,356 дробових залишків;

6) Хмельницька територіальна організація політичної партії "ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ" - 1 депутатський мандат, отриманий в єдиному багатомандатному виборчому окрузі за цілою частиною; 1 гарантований депутатський мандат; 0,772 дробові залишки;

7) Хмельницька обласна організація політичної партії "Сила і Честь" - 1 депутатський мандат, отриманий в єдиному багатомандатному виборчому окрузі за цілою частиною; 1 гарантований депутатський мандат; 0,266 дробових залишків.

Тобто в єдиному багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Слобідсько-Кульчієвецькою сільською територіальною виборчою комісією розподілено 7 депутатських мандатів, отриманих у єдиному багатомандатному виборчому окрузі за цілою частиною отриманої частки від ділення на виборчу квоту, і для розподілу решти депутатських мандатів (трьох) територіальна виборча комісія повинна була враховувати дробові залишки (до трьох знаків після коми) відповідно до положень частин третьої, четвертої статті 260 Кодексу та пункту 15 Роз’яснень.

Отже, залежно від розміру дробових залишків організації партій повинні розташовуватись таким чином (від більшого до меншого):

1) Хмельницька територіальна організація політичної партії "ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ" (0,772 дробові залишки);

2) Хмельницька обласна організація політичної партії "СЛУГА НАРОДУ" (0,712 дробових залишків);

3) Хмельницька регіональна організація політичної партії "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ" (0,587 дробових залишків);

4) Хмельницька обласна організація політичної партії "ЗА МАЙБУТНЄ" (0,356 дробових залишків);

5) Хмельницька обласна організація політичної партії "Сила і Честь" (0,266 дробових залишків);

6) Хмельницька обласна партійна організація Всеукраїнського об’єднання "Батьківщина" (0,261 дробовий залишок);

7) Хмельницька обласна організація політичної партії "ЗА КОНКРЕТНІ СПРАВИ" (0,103 дробові залишки).

Тобто три додаткові депутатські мандати за найбільшими дробовими залишками мали б отримати Хмельницька територіальна організація політичної партії "ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ", Хмельницька обласна організація політичної партії "СЛУГА НАРОДУ" та Хмельницька регіональна організація політичної партії "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ".

Водночас за відомостями протоколу Слобідсько-Кульчієвецької сільської територіальної виборчої комісії про результати виборів депутатів Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі додаткові депутатські мандати отримали Хмельницька територіальна організація політичної партії "ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ", Хмельницька обласна організація політичної партії "СЛУГА НАРОДУ" та Хмельницька обласна організація політичної партії "ЗА МАЙБУТНЄ" (пункт 25 протоколу). Таким чином, унаслідок помилки у визначенні кількості невикористаних голосів виборців, поданих на підтримку єдиного виборчого списку Хмельницької обласної організації політичної партії "ЗА МАЙБУТНЄ" (пункт 24 протоколу), додатковий депутатський мандат отримала Хмельницька обласна організація політичної партії "ЗА МАЙБУТНЄ", а не Хмельницька регіональна організація політичної партії "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ".

За результатами виборів депутатів Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради 25 жовтня 2020 року Хмельницька регіональна організація політичної партії "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ" повинна була отримати 3 депутатські мандати (1 гарантований депутатський мандат в єдиному багатомандатному виборчому окрузі, 1 - в єдиному багатомандатному виборчому окрузі за цілою частиною і 1 за дробовими залишками), а Хмельницька обласна організація політичної партії "ЗА МАЙБУТНЄ" - 6 депутатських мандатів (тобто чотири депутатські мандати, розподілені в територіальних виборчих округах, 1 гарантований депутатський мандат в єдиному багатомандатному виборчому окрузі та 1 мандат, отриманий за цілою частиною), а не 2 і 7 депутатських мандати відповідно як фактично розподілила Слобідсько-Кульчієвецька сільська територіальна виборча комісія.

Таким чином, у єдиному багатомандатному виборчому окрузі повинен бути визнаний обраним депутатом Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Зіньковський В.В., включений до єдиного виборчого списку Хмельницької регіональної організації політичної партії "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ" під № 3, а не Кротік С.С., включена до єдиного виборчого списку Хмельницької обласної організації політичної партії "ЗА МАЙБУТНЄ" під № 4.

Викладене дає підстави для висновку, що рішення та дії Слобідсько-Кульчієвецької сільської територіальної виборчої комісії щодо встановлення результатів виборів Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради суперечать положенням статті 260 Кодексу.

Належне здійснення виборчих процедур і механізмів, передбачених Кодексом, дотримання основних засад виборчого права, точне і достовірне встановлення результатів виборів гарантуються частиною другою статті 19 Кодексу.

Слід зазначити, що наслідком неправомірних дій Слобідсько-Кульчієвецької сільської територіальної виборчої комісії щодо встановлення результатів виборів, які оформлені протоколом про результати виборів відповідної місцевої ради, а також офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів та надалі реєстрації обраних депутатів Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради стало порушення виборчих прав Зіньковського В.В. та набуття всупереч результатам місцевих виборів Кротік С.С. повноважень депутата Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради згідно із Законом України "Про статус депутатів місцевих рад".

Помилка територіальної виборчої комісії під час встановлення результатів виборів депутатів Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради обумовила помилки під час подальших заміщень депутатів цієї ради, повноваження яких достроково припинені, від організацій партій "ЗА МАЙБУТНЄ" та "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ", що дає підстави для висновку про допущення грубого порушення Слобідсько-Кульчієвецькою сільською територіальною виборчою комісією вимог виборчого законодавства України, що призвело до грубого порушення виборчих прав кандидатів, включених до єдиного виборчого списку Хмельницької регіональної організації політичної партії "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ", конституційне право яких бути обраними до органів місцевого самоврядування залишилося нереалізованим.

За змістом частини третьої статті 208 Кодексу повноваження усього складу територіальної виборчої комісії можуть бути достроково припинені в установленому законом порядку виборчою комісією, яка сформувала (утворила) відповідну територіальну виборчу комісію, рішенням виборчої комісії вищого рівня з відповідних місцевих виборів або рішенням суду в разі одноразового грубого порушення чи систематичного порушення комісією Конституції України, Кодексу та законів України, невиконання рішень виборчої комісії вищого рівня.

За таких обставин Комісія вважає за необхідне встановити факт одноразового грубого порушення Слобідсько-Кульчієвецькою сільською територіальною виборчою комісією Конституції України, Кодексу та законів України, у зв’язку з чим достроково припинити повноваження всього складу зазначеної виборчої комісії.

Комісія зауважує, що за змістом Закону України "Про статус депутатів місцевих рад":

повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано (частина друга статті 4);

повноваження депутата місцевої ради, обраного замість того депутата, який вибув, або на повторних виборах, починаються з дня заслуховування на черговому після виборів депутата місцевої ради пленарному засіданні відповідної місцевої ради повідомлення територіальної виборчої комісії про підсумки виборів (частина третя статті 4).

При цьому перелік підстав дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради, визначений статтею 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", є вичерпним і скасування незаконних (протиправних) рішень територіальної виборчої комісії щодо визнання особи обраною депутатом місцевої ради (оформлених протоколом про результати відповідних місцевих виборів) та про реєстрацію депутатом місцевої ради до нього не належить.

Таким чином, на сьогодні законодавством України не передбачено ефективного механізму поновлення порушених виборчих прав у разі визнання такими, що не відповідають вимогам законодавства про вибори, порушують права та законні інтереси суб’єктів виборчого процесу, рішень територіальної виборчої комісії щодо результатів виборів та скасування їх Центральною виборчою комісією під час виконання контрольних функцій за діяльністю територіальних виборчих комісій або судом.

У зв’язку з наведеним Комісія вважає за необхідне з власної ініціативи розглянути питання щодо звернення до відповідного комітету Верховної Ради України.

Згідно зі статтями 15, 16 Закону України "Про комітети Верховної Ради України" під час здійснення законопроєктної функції комітети Верховної Ради України мають право розробляти з власної ініціативи проєкти законів та інших актів Верховної Ради України з питань, що віднесені до предметів відання комітетів, а також зобов’язані вивчати громадську думку, розглядати звернення громадян, громадських об’єднань, будь-які пропозиції, що свідчать про потребу в прийнятті нових законодавчих актів або у внесенні змін до законодавчих актів, і в разі необхідності готувати відповідні проєкти актів та вносити їх на розгляд Верховної Ради України.

Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 29 серпня 2019 року № 19-IX "Про перелік, кількісний склад і предмети відання комітетів Верховної Ради України дев’ятого скликання" питання законодавчого забезпечення організації та порядку проведення виборів і референдумів; засади місцевого самоврядування та органів самоорганізації населення належать до предмета відання Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

Комісія вважає за потрібне звернутися до зазначеного Комітету з метою сприяння законодавчому врегулюванню указаної проблеми.

Враховуючи викладене, відповідно до статті 38 Конституції України, статей 6, 10, 12, 19, частини третьої статті 32, частин першої, другої, четвертої, шостої, дев’ятої статті 33, частини четвертої статті 38, частин першої, другої статті 202, статей 208, 256 - 260 Виборчого кодексу України, статей 4, 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", статей 15, 16 Закону України "Про комітети Верховної Ради України", керуючись частиною другою статті 1, частиною першою статті 2, частиною другою статті 3, статтями 11 - 13, 16, 17, 21 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:

1. Встановити факт одноразового грубого порушення Слобідсько-Кульчієвецькою сільською територіальною виборчою комісією Кам’янець-Подільського району Хмельницької області Конституції України, Виборчого кодексу України та законів України.

2. Достроково припинити повноваження всього складу Слобідсько-Кульчієвецької сільської територіальної виборчої комісії Кам’янець-Подільського району Хмельницької області у зв’язку з одноразовим грубим порушенням нею Конституції України, Виборчого кодексу України та законів України.

3. Зобов’язати Кам’янець-Подільську районну територіальну виборчу комісію Хмельницької області не пізніше 18 години 25 березня 2021 року повідомити місцеві організації політичних партій, за поданнями яких до складу Слобідсько-Кульчієвецької сільської територіальної виборчої комісії Кам’янець-Подільського району Хмельницької області було включено осіб, повноваження яких достроково припинено цією постановою, про можливість подання не пізніше 18 години 26 березня 2021 року до Кам’янець-Подільської районної територіальної виборчої комісії Хмельницької області нових кандидатур для включення до складу цієї територіальної виборчої комісії.

4. Зобов’язати Кам’янець-Подільську районну територіальну виборчу комісію Хмельницької області не пізніше 27 березня 2021 року сформувати новий склад Слобідсько-Кульчієвецької сільської територіальної виборчої комісії Кам’янець-Подільського району Хмельницької області та невідкладно поінформувати про прийняте рішення Центральну виборчу комісію.

5. Звернутися до Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування з проханням вжити заходів щодо законодавчого врегулювання питання дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради, передбачивши як додаткову підставу припинення таких повноважень скасування судом або Центральною виборчою комісією незаконних (протиправних) рішень територіальної виборчої комісії щодо встановлення результатів відповідних місцевих виборів, у тому числі про визнання особи обраною та про її реєстрацію депутатом місцевої ради.

6. Копію цієї постанови надіслати Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Кам’янець-Подільській районній територіальній виборчій комісії Хмельницької області, Слобідсько-Кульчієвецькій сільській територіальній виборчій комісії Кам’янець-Подільського району Хмельницької області.

7. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.

Голова

Центральної виборчої комісії

О.ДІДЕНКО

= завантажити законодавчий акт, актуальний на поточний час =
<< | >>

Центрвиборчком України:

 1. ПОСТАНОВА від 11 січня 2021 року № 9 "Про зміни в складі територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 2. ПОСТАНОВА від 11 січня 2021 року № 8 "Про затвердження Кошторису Центральної виборчої комісії за бюджетною програмою 6731050 "Функціонування Державного реєстру виборців"на 2021 рік". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 3. ПОСТАНОВА від 11 січня 2021 року № 7 "Про затвердження Кошторису Центральної виборчої комісії за бюджетною програмою 6731020 "Проведення виборів народних депутатів України"на 2021 рік". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 4. ПОСТАНОВА від 15 січня 2021 року № 10 "Про окремі питання діяльності Андрушівської міської територіальної виборчої комісії Бердичівського району Житомирської області". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 5. ПОСТАНОВА від 5 січня 2021 року № 6 "Про зміни в складі територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 6. ПОСТАНОВА від 5 січня 2021 року № 5 "Про розмір грошової застави на повторних виборах депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч), сільських, селищних, міських голів (міста з кількістю виборців до 75 тисяч), виборчий процес яких розпочинається у 2021 році". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 7. ПОСТАНОВА від 5 січня 2021 року № 4 "Про звернення до Донецької та Луганської обласних державних адміністрацій - обласних військово-цивільних адміністрацій стосовно надання висновку щодо можливості організації підготовки та проведення відповідно до Виборчого кодексу України перших місцевих виборів 28 березня 2021 року на окремих територіях Донецької та Луганської областей". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 8. ПОСТАНОВА від 3 січня 2021 року № 3 "Про визнання Городянко В.І. обраною Пришибським сільським головою Кременчуцького району Полтавської області". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 9. ПОСТАНОВА від 3 січня 2021 року № 2 "Про визнання Прилипка Ю.І. обраним Гостомельським селищним головою Бучанського району Київської області". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 10. ПОСТАНОВА від 3 січня 2021 року № 1 "Про скаргу Печеніна А.А. та Кучера І.Ю., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 31 грудня 2020 року за № 21-36/1-32381". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 11. ПОСТАНОВА від 16 січня 2021 року № 15 "Про зміни в складі Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 12. ПОСТАНОВА від 15 січня 2021 року № 14 "Про зміни в складі територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 13. ПОСТАНОВА від 15 січня 2021 року № 13 "Про скаргу кандидата на посаду Уланівського сільського голови Хмільницького району Вінницької області Загребельного О.Д., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 13 січня 2021 року за № 21-36/1-403". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 14. ПОСТАНОВА від 15 січня 2021 року № 12 "Про скаргу Чередниченка Ю.А., Кісенка В.П., Бачурського В.Б., Бєлграда С.М., Задир А.В., Громика О.О., Сирбула А.М., Кучера І.Ю., Діденко Н.Д., Печеніна А.А., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 12 січня 2021 року за № 21-36/1-400". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 15. ПОСТАНОВА від 15 січня 2021 року № 11 "Про внесення змін до постанови Центральної виборчої комісії від 28 жовтня 2020 року № 433". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 16. ПОСТАНОВА від 22 січня 2021 року № 19 "Про внесення змін до постанови Центральної виборчої комісії від 28 квітня 2012 року № 82". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 17. ПОСТАНОВА від 18 січня 2021 року № 17 "Про новий склад Андрушівської міської територіальної виборчої комісії Бердичівського району Житомирської області". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 18. ПОСТАНОВА від 18 січня 2021 року № 16 "Про скаргу Вітренка О.Г., довіреної особи кандидата на посаду Конотопського міського голови Конотопського району Сумської області Семеніхіна А.Ю., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 15 січня 2021 року за № 21-36/1-650". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 19. ПОСТАНОВА від 22 січня 2021 року № 21 "Про зміни в складі територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 20. ПОСТАНОВА від 22 січня 2021 року № 20 "Про внесення змін до постанови Центральної виборчої комісії від 19 грудня 2018 року № 246". Центрвиборчком України. 2021 рікк
- Антимонопольний комітет - Верховний Суд України - Вищий адміністративний суд України - Вищий господарський суд - Вищий спеціалізований суд - Генеральна прокуратура України - ДА електронного урядування - Державіаслужба України - Державні утворення на території України (1917-1920) - Держатомрегулювання - Держаудитслужба України - Держкомтелерадіо України - Держкордонслужба України - Держнаглядохоронпраці України - Держспецзв’язок - Держспоживстандарт України - Держстат України - Держфінпослуг України - ДКА України - Закони України - Законодавство Української РСР - Кабінет Міністрів України - Кодекси України - Конституційний Суд України - МВС України - МЗС України - Міжнародні документи, ратифіковані Верховною Радою України - Міжнародні угоди України - Мін'юст України - Мінагрополітики України - Мінекономрозвитку України - Міненерговугілля України - Мінінфраструктури України - Мінкультури України - Мінмолодьспорт України - Міноборони України - Мінприроди України - Мінрегіон України - Мінсоцполітики України - Мінфін України - МІП - МНС України - МОЗ України - МОН України - МТОТ - Нацдержслужба України - Національне агентство з питань запобігання корупції - Національне антикорупційне бюро України - Національний банк України - Нацком.енергетики - Нацкомфінпослуг - Нацрада телерадіомовлення - НКРЗІ - НКЦПФР - Основний Закон України - Пенсійний фонд України - Постанови Верховної Ради України - Президент України - РНБО України - Розпорядження Голови ВР України - Розпорядження Кабінета Міністрів України - Служба безпеки України - Служба зовнішньої розвідки - Укрдержархів - Управління державної охорони - Фонд гарант.вкладів фізич.осіб - Фонд державного майна - Фонд соцстраху по безробіттю - Фундаментальне законодавство України - Центрвиборчком України -