<<
>>

ПОСТАНОВА від 3 січня 2021 року № 1 "Про скаргу Печеніна А.А. та Кучера І.Ю., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 31 грудня 2020 року за № 21-36/1-32381". Центрвиборчком України. 2021

Документ актуальний на 19.01.2021
завантажити документ, актуальний на поточний час

ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ

ПОСТАНОВА

від 3 січня 2021 року № 1

Про скаргу Печеніна А.А. та Кучера І.Ю., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 31 грудня 2020 року за № 21-36/1-32381

До Центральної виборчої комісії надійшла скарга Печеніна Анатолія Андрійовича та Кучера Ігоря Юрійовича, засвідчена кваліфікованим електронним підписом їх представника - адвоката Кравченка Ігоря Валентиновича (вх. № 21-36/1-32381 від 31 грудня 2020 року), суб’єктом оскарження в якій визначено Кароліно-Бугазьку сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області (далі - Кароліно-Бугазька сільська територіальна виборча комісія).

У скарзі суб’єкти звернення просять визнати протиправною бездіяльність Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії стосовно "невжиття заходів щодо належного проведення як попереднього виборчого процесу (в частині відкриття рахунку для внесення грошової застави кандидатами у депутати сільської ради та кандидатами на посаду сільського голови та розміщення його реквізитів у визначений законом спосіб), так і подальшого виборчого процесу (в частині відсутності організації прийняття та реєстрації заяв від осіб, які виявили бажання зареєструватися кандидатами у депутати сільської ради та кандидатами на посаду сільського голови)"; зобов’язати Кароліно-Бугазьку сільську територіальну виборчу комісію вчинити дії, необхідні для усунення вказаних порушень, зокрема, відкрити рахунок для внесення грошової застави кандидатами в депутати сільської ради та кандидатами на посаду сільського голови, розпочати прийняття та реєстрацію заяв громадян, які виявили бажання зареєструватися кандидатами в депутати сільської ради та кандидатами на посаду сільського голови; з урахуванням висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 12 листопада 2020 року у справі № 855/111/20, скасувати постанови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії від 27 жовтня 2020 року щодо визнання депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області (далі - Кароліно-Бугазька сільська рада) в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 та Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області (далі - Кароліно-Бугазький сільський голова) обраними, що сприятиме проведенню "реальних" повторних виборів.

Свої вимоги суб’єкти звернення зі скаргою обґрунтовують тим, що Кароліно-Бугазька сільська територіальна виборча комісія постановою від 9 грудня 2020 року № 273 "Про призначення повторних виборів" на 7 лютого 2021 року призначила повторні вибори депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 і повторні вибори Кароліно-Бугазького сільського голови та з 19 грудня 2020 року оголосила про початок виборчого процесу вказаних виборів.

Як зазначено у скарзі, керуючись приписами частини третьої статті 225 Виборчого кодексу України (далі - Кодекс), Кароліно-Бугазька сільська територіальна виборча комісія повинна була до 21 грудня 2020 року розмістити у визначений законом спосіб інформацію про реквізити рахунку для внесення, зокрема, кандидатами в депутати сільської ради грошової застави.

Проте всупереч указаному цього не зробила, що, на думку суб’єктів звернення зі скаргою, є протиправною бездіяльністю та порушенням початку виборчого процесу відповідних повторних виборів.

При цьому Печенін А.А. та Кучер І.Ю. повідомляють, що Кароліно-Бугазькою сільською територіальною виборчою комісією не виконано постанови Центральної виборчої комісії від 24 грудня 2020 року № 577 "Про скаргу Печеніна А.А. та Кучера І.Ю., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 22 грудня 2020 року за № 21-36/1-31864", якою відповідну територіальну виборчу комісію було зобов’язано невідкладно надати Центральній виборчій комісії інформацію про реквізити рахунку для внесення грошової застави кандидатами в депутати Кароліно-Бугазької сільської ради з метою її розміщення на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії, натомість рахунок для внесення грошової застави, що вказувався у поясненні Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії, поданому Комісії у зв’язку із зазначеною скаргою, закрито, що вказує на надання Центральній виборчій комісії цією сільською територіальною виборчою комісією неправдивих відомостей та сфальсифікованих доказів на їх підтвердження. Тим самим, як вважають суб’єкти звернення зі скаргою, Кароліно-Бугазька сільська територіальна виборча комісія продовжує вчиняти бездіяльність, яка полягає у нерозміщенні всупереч частині третій статті 225 Кодексу реквізитів рахунку для внесення кандидатами в депутати сільської ради грошової застави.

Як зазначають скаржники, така бездіяльність порушує виборчі права громадян, оскільки нерозміщення інформації про реквізити рахунку для сплати грошової застави кандидатами в депутати Кароліно-Бугазької сільської ради та подальша її відсутність унеможливлює сплату такої застави, що, як наслідок, може призвести до відмови в реєстрації осіб, у тому числі суб’єктів звернення зі скаргою, кандидатами в депутати сільської ради на відповідних виборах. Водночас зазначена обставина впливає як на активне виборче право громадян (право обирати, тобто віддати свій голос за конкретну особу, що має намір балотуватись), так і на пасивне виборче право (право бути обраним).

Крім того, Печенін А.А. та Кучер І.Ю. вказують, що Кароліно-Бугазькою сільською територіальною виборчою комісією не розпочато з 29 грудня 2020 року отримання та реєстрації заяв громадян, які виявили бажання балотуватися кандидатами в депутати сільської ради або на посаду сільського голови, що є порушенням частини першої статті 216 Кодексу.

На думку суб’єктів звернення зі скаргою, через невжиття Кароліно-Бугазькою сільською територіальною виборчою комісією заходів щодо прийняття та реєстрації заяв громадян, які виявили бажання балотуватися та стати кандидатами в депутати сільської ради або на посаду сільського голови, створюються перепони в реалізації громадянами, в тому числі скаржниками, виборчих прав у частині бути обраними, що також є протиправною бездіяльністю.

Також у скарзі вказано, що 28 грудня 2020 року на інформаційному стенді Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії розміщено повідомлення за підписом голови та секретаря цієї територіальної виборчої комісії від 23 грудня 2020 року під назвою "Щодо скасування Постанови про призначення повторних виборів" такого змісту: "Доводимо до Вашого відома, що виборчий процес 19 грудня 2020 року щодо проведення повторних виборів не розпочався у зв’язку з відсутністю фінансування відповідно до вимог Закону України "Про органи місцевого самоврядування".

На підтвердження викладеного до скарги додано копії виданої адвокату Мацко В.В. довідки від 28 грудня 2020 року за підписом голови та секретаря Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії про те, що банківський рахунок цієї комісії закрито, новий рахунок не відкривався, а також повідомлення за підписом тих самих осіб від 23 грудня 2020 року, в якому йдеться, що виборчий процес повторних виборів 19 грудня 2020 року не розпочався у зв’язку з відсутністю фінансування.

На виконання частини п’ятої статті 70 Кодексу та пункту 8.6 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 21 серпня 2020 року № 192 (далі - Порядок), копію скарги надіслано суб’єкту оскарження, якого повідомлено про можливість подання письмових пояснень по суті скарги.

В установлений Центральною виборчою комісією строк пояснення по суті скарги від Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії до Комісії не надійшло, а надійшло поза межами вказаного строку.

Згідно з частиною четвертою статті 14, частиною четвертою статті 15 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" скарги, що стосуються виборів чи референдумів, подаються до Комісії та розглядаються нею в порядку та строки, встановлені законом про вибори чи законом про референдуми.

Порядок і строки подання та розгляду скарг, що стосуються місцевих виборів, а також вимоги до їх форми і змісту визначено розділом XI Кодексу та Порядком.

Частиною другою статті 72 Кодексу, пунктом 10.3 Порядку передбачено, що перед розглядом скарги по суті виборча комісія вивчає скаргу для встановлення, чи подано її належним суб’єктом звернення зі скаргою, визначеним Кодексом; чи віднесено Кодексом розгляд скарги до повноважень виборчої комісії (належний суб’єкт розгляду скарги); чи дотримано суб’єктом звернення зі скаргою строки оскарження, встановлені Кодексом.

Так, у скарзі Печенін А.А. та Кучер І.Ю. заявляють вимогу про скасування постанов Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії від 27 жовтня 2020 року щодо визнання депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 та Кароліно-Бугазького сільського голови обраними.

У зв’язку з цим Комісія зазначає, що згідно з пунктом 2 частини третьої статті 65 Кодексу та підпунктом 1 пункту 3.1 Порядку до Центральної виборчої комісії може бути оскаржено лише бездіяльність територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів.

Водночас рішення чи дії територіальної виборчої комісії, крім установлених Кодексом випадків (а саме випадку оскарження до територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, рішень чи дій територіальної виборчої комісії нижчого рівня, яка встановлює підсумки голосування з відповідних місцевих виборів), оскаржуються виключно до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України, шляхом подання позовної заяви (пункт 1-1 частини другої статті 64, частина четверта статті 65 Кодексу, підпункт 3 пункту 3.1, підпункт 5 пункту 3.4 Порядку).

Крім того, згідно з частинами першою, шостою статті 66 Кодексу, пунктом 4.1, підпунктом 4 пункту 4.3 Порядку скарга до виборчої комісії може бути подана суб’єктом звернення зі скаргою протягом двох днів після прийняття рішення, вчинення дії чи бездіяльності суб’єктом оскарження, за винятком випадків, зазначених у частинах другій і третій статті 66 Кодексу. Строк подання скарги продовженню або поновленню не підлягає, крім випадку повторного подання скарги після усунення її недоліків не пізніше наступного дня після дня її повернення суб’єктом розгляду скарги без розгляду відповідно до частини першої статті 68 Кодексу.

Отже, Центральна виборча комісія констатує, що є неналежним суб’єктом розгляду скарги Печеніна А.А. та Кучера І.Ю. у частині зазначеної вимоги, а скаргу з цього приводу подано з порушенням строків оскарження, встановлених Кодексом.

Відповідно до частини третьої статті 72 Кодексу та пункту 10.6 Порядку виборча комісія приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана неналежним суб’єктом звернення зі скаргою чи до неналежного суб’єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження, встановлених Кодексом.

З огляду на викладене скарга Печеніна А.А. та Кучера І.Ю. у частині вказаної вимоги підлягає залишенню без розгляду по суті.

Водночас Комісія вважає за необхідне звернути увагу, що розгляд Центральною виборчою комісією питань за власною ініціативою є її правом, яке реалізується відповідно до законодавства та з урахуванням дискреційних повноважень Комісії. Заявлення у скарзі вимог про визнання Комісією з власної ініціативи рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта оскарження такими, що не відповідають вимогам законодавства (є протиправними), суперечить законодавчим засадам оскарження та підміняє визначений Кодексом розподіл предмета оскарження до виборчої комісії та суду, тим більше у ситуації, коли акти індивідуальної дії, які просить скасувати суб’єкт звернення зі скаргою, були реалізовані та викликали певні правові наслідки (суб’єктивні права та обов’язки) для інших осіб.

Щодо вимог про визнання протиправною бездіяльності Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії стосовно "невжиття заходів щодо належного проведення як попереднього виборчого процесу (в частині відкриття рахунку для внесення грошової застави кандидатами у депутати сільської ради та кандидатами на посаду сільського голови та розміщення його реквізитів у визначений законом спосіб), так і подальшого виборчого процесу (в частині відсутності організації прийняття та реєстрації заяв від осіб, які виявили бажання зареєструватися кандидатами у депутати сільської ради та кандидатами на посаду сільського голови)"; зобов’язання Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії вчинити дії, необхідні для усунення вказаних порушень, зокрема, відкрити рахунок для внесення грошової застави кандидатами в депутати сільської ради та кандидатами на посаду сільського голови, розпочати прийняття та реєстрацію заяв громадян, які виявили бажання зареєструватися кандидатами в депутати сільської ради та кандидатами на посаду сільського голови, Центральна виборча комісія зазначає, що враховуючи положення пункту 4 частини першої, частини другої, пункту 2 частини третьої статті 65, частини першої статті 66 Кодексу, пунктів 2.1, 2.2, підпункт 1 пункту 3.1, пункту 4.1 Порядку скаргу в цій частині подано належним суб’єктом звернення зі скаргою до належного суб’єкта її розгляду.

Під час вирішення питання дотримання суб’єктами звернення зі скаргою встановлених Кодексом строків оскарження Комісія взяла до уваги той факт, що вперше суб’єкти звернення зі скаргою стосовно бездіяльності Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії щодо відкриття рахунку для внесення грошової застави, зокрема, кандидатами в депутати сільської ради, та розміщення його реквізитів у визначений законом спосіб звернулися до Комісії 22 грудня 2020 року (постанова Комісії від 24 грудня 2020 року № 577). Звернення з аналогічними вимогами вдруге зумовлено продовженням бездіяльності Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії, а також повідомленням зазначеною комісією неправдивих відомостей та сфальсифікованих доказів на їх підтвердження під час розгляду вперше поданої скарги.

Розглянувши скаргу Печеніна А.А. та Кучера І.Ю. у відповідній частині, беручи до уваги інші наявні документи, Центральна виборча комісія зазначає.

Постановою Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії від 9 грудня 2020 року № 273 "Про призначення повторних виборів" призначено повторні вибори депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 і Кароліно-Бугазького сільського голови на 7 лютого 2021 року та оголошено про початок виборчого процесу вказаних виборів з 19 грудня 2020 року.

Пунктом 20 частини першої статті 92 Конституції України встановлено, що організація і порядок проведення виборів визначаються виключно законами України. Організацію підготовки та проведення місцевих виборів, у тому числі повторних, урегульовано Кодексом.

За змістом статей 223, 224 Кодексу однією з умов реєстрації кандидатів у депутати сільської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч), кандидатів на посаду сільського голови є подання до сільської виборчої комісії документа про внесення грошової застави відповідно до статті 225 Кодексу.

Частиною третьою статті 225 Кодексу та пунктом 6 Порядку внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 21 серпня 2020 року № 193, передбачено, що територіальна виборча комісія, яка здійснює організацію підготовки та проведення місцевих виборів, відкриває в органах Державної казначейської служби України в установленому законодавством порядку спеціальний (депозитний) рахунок для внесення грошової застави та не пізніш як на другий день після початку виборчого процесу розміщує його реквізити на своєму офіційному вебсайті (за наявності) та/або на стенді офіційних матеріалів, а також передає зазначені реквізити до Центральної виборчої комісії для розміщення на офіційному вебсайті Комісії.

Отже, не пізніше 21 грудня 2020 року Кароліно-Бугазька сільська територіальна виборча комісія повинна була відкрити спеціальний (депозитний) рахунок для внесення грошової застави на вказаних виборах, розмістити його реквізити у визначений Кодексом спосіб та передати їх до Комісії для розміщення на її офіційному вебсайті.

Постановою Центральної виборчої комісії від 24 грудня 2020 року № 577 "Про скаргу Печеніна А.А. та Кучера І.Ю., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 22 грудня 2020 року за № 21-36/1-31864" визнано протиправною бездіяльність Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії, яка полягає в невиконанні нею вимог частини третьої статті 225 Кодексу щодо передачі до Центральної виборчої комісії реквізитів рахунку для внесення грошової застави, та зобов’язано вказану територіальну виборчу комісію невідкладно надати Комісії інформацію про реквізити рахунку для внесення грошової застави кандидатами в депутати Кароліно-Бугазької сільської ради з метою її розміщення на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.

При цьому в частині задоволення вимоги зазначеної скарги Печеніна А.А. та Кучера І.Ю. про визнання протиправною бездіяльності Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії щодо невиконання нею приписів частини третьої статті 225 Кодексу в частині розміщення виборчою комісією у визначений Кодексом спосіб інформації про реквізити рахунку для внесення грошової застави було відмовлено, оскільки надіслане у зв’язку з розглядом відповідної скарги пояснення Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії та додані до нього документи спростовували твердження суб’єктів звернення зі скаргою та свідчили, що реквізити відповідного рахунку виборчої комісії розміщено Кароліно-Бугазькою сільською територіальною виборчою комісією на стенді офіційних матеріалів.

Водночас, як зазначено у скарзі, Кароліно-Бугазькою сільською територіальною виборчою комісією під час розгляду скарги Печеніна А.А. та Кучера І.Ю. від 22 грудня 2020 року № 21-36/1-31864 було повідомлено Центральній виборчій комісій неправдиві відомості та надано сфальсифіковані докази на їх підтвердження, що стосуються виконання вказаною комісією частини третьої статті 225 Кодексу, тобто відкриття рахунку для внесення кандидатами на повторних виборах грошової застави та розміщення реквізитів такого рахунку на стенді офіційних матеріалів комісії, унаслідок чого скарга Печеніна А.А. та Кучера І.Ю. була задоволена частково.

Постановою від 30 грудня 2020 року № 588 "Про окремі питання діяльності Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області" встановлено факт одноразового грубого порушення головою та секретарем Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії законодавства України про місцеві вибори; зобов’язано Білгород-Дністровську районну територіальну виборчу комісію Одеської області вирішити в установленому Кодексом порядку питання щодо дострокового припинення повноважень указаних членів Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії та зміни керівного складу цієї виборчої комісії; зобов’язано Кароліно-Бугазьку сільську територіальну виборчу комісію невідкладно після зміни її керівного складу передати до Центральної виборчої комісії з метою розміщення на її офіційному вебсайті відомості про реквізити рахунку для внесення грошової застави кандидатами в депутати Кароліно-Бугазької сільської ради та на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови у порядку, затвердженому постановою Центральної виборчої комісії від 25 серпня 2020 року № 200.

Центральна виборча комісія зазначає, що станом на час розгляду скарги Печеніна А.А. та Кучера І.Ю., зареєстрованої в Комісії 31 грудня 2020 року за № 21-36/1-3238, інформації про реквізити рахунку для внесення грошової застави кандидатами в депутати Кароліно-Бугазької сільської ради, на посаду Кароліно-Бузького сільського голови до Комісії не надійшло.

Згідно з частиною першою статті 216 Кодексу висування кандидатів у депутати сільської ради, кандидатів на посаду сільського голови розпочинається за сорок днів до дня голосування і закінчується за тридцять днів до дня голосування. Подання до територіальної виборчої комісії документів для реєстрації відповідних кандидатів закінчується за тридцять днів до дня голосування (частина друга статті 228, частина друга статті 229 Кодексу).

Таким чином, у період з 29 грудня 2020 року до 7 січня 2021 року включно на повторних виборах депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 і Кароліно-Бугазького сільського голови 7 лютого 2021 року Кароліно-Бугазькою сільською територіальною виборчою комісією повинно бути організовано прийняття документів для реєстрації кандидатів у депутати сільської ради та кандидатів на посаду сільського голови.

При цьому Комісія наголошує, що за змістом статті 24 Кодексу виборчі комісії організовують свою роботу під час виборчого процесу, в тому числі у вихідні дні, таким чином, щоб забезпечити, зокрема, прийом і розгляд документів щодо підготовки та проведення виборів у строки та спосіб, установлені Кодексом.

Частинами першою - третьою статті 71 Кодексу, пунктами 9.1, 9.3 Порядку визначено, що докази, на підставі яких виборча комісія під час розгляду скарги встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення суб’єкта звернення зі скаргою, суб’єкта оскарження чи заінтересованих осіб, та інших обставин, що мають значення для правильного розгляду скарги, надають виборчій комісії суб’єкт звернення зі скаргою, суб’єкт оскарження, заінтересовані особи. Якщо суб’єкт звернення зі скаргою, суб’єкт оскарження чи заінтересована особа не надасть докази для підтвердження обставин, на які він посилається, виборча комісія вирішує справу на основі наявних доказів.

Центральна виборча комісія зауважує, що факти невідкриття Кароліно-Бугазькою сільською територіальною виборчою комісією спеціального (депозитного) рахунку для внесення грошової застави кандидатами в депутати Кароліно-Бугазької сільської ради і кандидатами на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови на повторних виборах депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 і Кароліно-Бугазького сільського голови 7 лютого 2021 року, нерозміщення його реквізитів у визначений Кодексом спосіб, а також неорганізації прийому документів для реєстрації кандидатів у депутати сільської ради та кандидатів на посаду сільського голови на відповідних виборах, про які у своїй скарзі вказують Печенін А.А. та Кучер І.Ю., надаючи на їх підтвердження відповідні документи та матеріали, не спростовуються наданим Центральній виборчій комісії поясненням вказаної територіальної виборчої комісії, яке в свою чергу є суперечливим.

За змістом частин першої, четвертої, восьмої статті 33, статті 206 Кодексу територіальні виборчі комісії є постійно діючими спеціальними колегіальними органами, що в межах своїх повноважень та в порядку, передбачених Кодексом, забезпечують організацію та проведення місцевих виборів, реалізацію виборчих прав громадян України, додержання та однакове застосування виборчого законодавства.

Територіальні виборчі комісії та їх члени при виконанні своїх повноважень зобов’язані діяти відповідно до Конституції України, Кодексу та законів України (частина третя статті 32, частина четверта статті 38 Кодексу).

Також Комісія зазначає, що право бути обраним є фундаментальним правом, визначеним статтею 38 Конституції України, а тому Кодекс містить положення, спрямовані на захист цього права, зокрема визначає конкретні строки та порядок здійснення відповідних виборчих процедур, що слугує конкретною процесуальною гарантією для реалізації громадянином свого права бути обраним.

Порушення цих строків можуть мати незворотні наслідки для суб’єктів виборчого процесу, у цьому разі - обмеження прав місцевих організацій політичних партій та висунутих ними кандидатів, а також кандидатів, які висуваються шляхом самовисування, брати участь у подальших етапах виборчого процесу, створювати виборчі фонди, здійснювати передвиборну агітацію, користуватися усіма правами, наданими Кодексом відповідним суб’єктам виборчого процесу.

Частиною дев’ятою статті 72 Кодексу, пунктом 10.13 Порядку передбачено, що виборча комісія приймає рішення про задоволення скарги в разі встановлення, що рішення, дії чи бездіяльність суб’єкта оскарження не відповідають законодавству про вибори.

Зважаючи на викладене вище, Центральна виборча комісія вбачає підстави для задоволення скарги Печеніна А.А. та Кучера І.Ю. в частині визнання протиправною бездіяльності Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії щодо невідкриття спеціального (депозитного) рахунку для внесення грошової застави кандидатами в депутати Кароліно-Бугазької сільської ради і кандидатами на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови, нерозміщення його реквізитів у визначений Кодексом спосіб, а також неорганізації прийому документів для реєстрації кандидатів у депутати вказаної сільської ради та кандидатів на посаду відповідного сільського голови.

Крім того, з метою забезпечення дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого процесу, реалізації виборчих прав громадян України Комісія вважає за необхідне зобов’язати Кароліно-Бугазьку сільську територіальну виборчу комісію невідкладно привести свою діяльність у відповідність із вимогами виборчого законодавства України, зокрема, відкрити спеціальний (депозитний) рахунок для внесення грошової застави кандидатами в депутати Кароліно-Бугазької сільської ради і кандидатами на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови, розмістити його реквізити у визначений Кодексом спосіб та передати їх до Комісії для розміщення на її офіційному вебсайті, а також організувати та забезпечити в установленому Кодексом порядку прийом документів для реєстрації кандидатів у депутати вказаної сільської ради та кандидатів на посаду відповідного сільського голови на повторних виборах депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 і Кароліно-Бугазького сільського голови 7 лютого 2021 року.

Разом з тим Комісія зазначає, що відповідно до частини дванадцятої статті 72 Кодексу та пункту 10.17 Порядку, якщо виборча комісія при розгляді скарги визнає необхідним проведення перевірки зазначених у скарзі обставин правоохоронними органами, відповідні правоохоронні органи за зверненням виборчої комісії перевіряють ці обставини та вживають відповідних заходів для припинення порушення законодавства у триденний строк з дня отримання звернення виборчої комісії, а якщо таке звернення отримано ними менше ніж за три дні до дня голосування (повторного голосування), у день голосування чи в наступний за ним день - невідкладно. Про наслідки перевірки та вжиті заходи відповідні органи повідомляють виборчу комісію, яка до них звернулася.

Частиною четвертою статті 13 Закону встановлено, що в разі виявлення у процесі розгляду питання на засіданні Комісії ознак вчинення злочину чи іншого правопорушення Комісія приймає рішення про звернення до відповідних правоохоронних органів та передає їм відповідні матеріали.

Так, у скарзі Печеніна А.А. та Кучера І.Ю. йдеться про обставини щодо нереалізації Кароліно-Бугазькою сільською територіальною виборчою комісією виборчих процедур з організації підготовки та проведення повторних виборів депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 і Кароліно-Бугазького сільського голови 7 лютого 2021 року, в той час як перешкоджання здійсненню виборчого права згідно зі статтею 157 Кримінального кодексу України є кримінально караним діянням. Крім того, повідомлене у скарзі надання Центральній виборчій комісії вказаною сільською територіальною виборчою комісією неправдивої інформації та сфальсифікованих доказів на її підтвердження стосовно виконання Кароліно-Бугазькою сільською територіальною виборчою комісією вимог частини третьої статті 225 Кодексу та пункту 6 Порядку внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 21 серпня 2020 року № 193, у частині відкриття спеціального (депозитного) рахунку для внесення грошової застави, розміщення його реквізитів на стенді офіційних матеріалів такої комісії, а також надходження до Центральної виборчої комісії різних за змістом відомостей з цього питання можуть свідчити про наявність у діях осіб ознак кримінальних правопорушень, передбачених частиною другою статті 158-3, статтею 367 Кримінального кодексу України, зокрема, підробку виборчої документації та службову недбалість.

Згідно з частиною першою статті 23 Закону України "Про Національну поліцію" поліція відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень; виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживає у межах своєї компетенції заходів для їх усунення; вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення; здійснює своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події; здійснює досудове розслідування кримінальних правопорушень у межах визначеної підслідності.

Оскільки наведені в скарзі Печеніна А.А. і Кучера І.Ю. та цій постанові факти діяльності Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії потребують перевірки правоохоронними органами, Центральна виборча комісія вважає за необхідне звернутися до Національної поліції України для проведення їх перевірки та в разі виявлення підстав вжиття згідно із законодавством України заходів реагування.

Враховуючи викладене, відповідно до статей 32, 33, 38, 64 - 72, 216, 225, 228, 229 Виборчого кодексу України, Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 21 серпня 2020 року № 192, керуючись статтями 1, 2, частиною другою статті 3, статтями 11 - 13, частиною четвертою статті 14, частиною четвертою статті 15, статтями 17, 21 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:

1. Скаргу Печеніна Анатолія Андрійовича та Кучера Ігоря Юрійовича, зареєстровану в Центральній виборчій комісії 31 грудня 2020 року за № 21-36/1-32381, у частині вимоги про скасування постанов Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 27 жовтня 2020 року щодо визнання депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 та Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області обраними залишити без розгляду по суті.

2. В іншій частині скаргу Печеніна А.А. та Кучера І.Ю., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 31 грудня 2020 року за № 21-36/1-32381, задовольнити.

3. Визнати протиправною бездіяльність Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області щодо невідкриття спеціального (депозитного) рахунку для внесення грошової застави кандидатами в депутати Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області і кандидатами на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області, нерозміщення його реквізитів у визначений Виборчим кодексом України спосіб, а також неорганізації прийому документів для реєстрації кандидатів у депутати вказаної сільської ради та кандидатів на посаду відповідного сільського голови.

4. Зобов’язати Кароліно-Бугазьку сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області невідкладно привести свою діяльність у відповідність із вимогами виборчого законодавства України, зокрема:

відкрити спеціальний (депозитний) рахунок для внесення грошової застави кандидатами в депутати Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області і кандидатами на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області, розмістити його реквізити у визначений Виборчим кодексом України спосіб та передати їх до Центральної виборчої комісії для розміщення на її офіційному вебсайті;

організувати та забезпечити в установленому Виборчим кодексом України порядку прийом документів для реєстрації кандидатів у депутати Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області і кандидатів на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області на повторних виборах депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 і Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області 7 лютого 2021 року.

5. Звернутися до Національної поліції України для проведення перевірки викладених у скарзі Печеніна А.А. та Кучера І.Ю., зареєстрованій у Центральній виборчій комісії 31 грудня 2020 року за № 21-36/1-32381, і цій постанові фактів та в разі виявлення підстав вжиття згідно із законодавством України заходів реагування, для чого передати їй копії відповідних документів та матеріалів.

6. Копію цієї постанови надіслати Печеніну А.А., Кучеру І.Ю. та Кароліно-Бугазькій сільській територіальній виборчій комісії Білгород-Дністровського району Одеської області.

7. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.

Голова

Центральної виборчої комісії

О.ДІДЕНКО

= завантажити законодавчий акт, актуальний на поточний час =
<< | >>

Центрвиборчком України:

 1. ПОСТАНОВА від 11 січня 2021 року № 9 "Про зміни в складі територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 2. ПОСТАНОВА від 11 січня 2021 року № 8 "Про затвердження Кошторису Центральної виборчої комісії за бюджетною програмою 6731050 "Функціонування Державного реєстру виборців"на 2021 рік". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 3. ПОСТАНОВА від 11 січня 2021 року № 7 "Про затвердження Кошторису Центральної виборчої комісії за бюджетною програмою 6731020 "Проведення виборів народних депутатів України"на 2021 рік". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 4. ПОСТАНОВА від 15 січня 2021 року № 10 "Про окремі питання діяльності Андрушівської міської територіальної виборчої комісії Бердичівського району Житомирської області". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 5. ПОСТАНОВА від 5 січня 2021 року № 6 "Про зміни в складі територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 6. ПОСТАНОВА від 5 січня 2021 року № 5 "Про розмір грошової застави на повторних виборах депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч), сільських, селищних, міських голів (міста з кількістю виборців до 75 тисяч), виборчий процес яких розпочинається у 2021 році". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 7. ПОСТАНОВА від 5 січня 2021 року № 4 "Про звернення до Донецької та Луганської обласних державних адміністрацій - обласних військово-цивільних адміністрацій стосовно надання висновку щодо можливості організації підготовки та проведення відповідно до Виборчого кодексу України перших місцевих виборів 28 березня 2021 року на окремих територіях Донецької та Луганської областей". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 8. ПОСТАНОВА від 3 січня 2021 року № 3 "Про визнання Городянко В.І. обраною Пришибським сільським головою Кременчуцького району Полтавської області". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 9. ПОСТАНОВА від 3 січня 2021 року № 2 "Про визнання Прилипка Ю.І. обраним Гостомельським селищним головою Бучанського району Київської області". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 10. ПОСТАНОВА від 16 січня 2021 року № 15 "Про зміни в складі Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 11. ПОСТАНОВА від 15 січня 2021 року № 14 "Про зміни в складі територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 12. ПОСТАНОВА від 15 січня 2021 року № 13 "Про скаргу кандидата на посаду Уланівського сільського голови Хмільницького району Вінницької області Загребельного О.Д., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 13 січня 2021 року за № 21-36/1-403". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 13. ПОСТАНОВА від 15 січня 2021 року № 12 "Про скаргу Чередниченка Ю.А., Кісенка В.П., Бачурського В.Б., Бєлграда С.М., Задир А.В., Громика О.О., Сирбула А.М., Кучера І.Ю., Діденко Н.Д., Печеніна А.А., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 12 січня 2021 року за № 21-36/1-400". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 14. ПОСТАНОВА від 15 січня 2021 року № 11 "Про внесення змін до постанови Центральної виборчої комісії від 28 жовтня 2020 року № 433". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 15. ПОСТАНОВА від 22 січня 2021 року № 19 "Про внесення змін до постанови Центральної виборчої комісії від 28 квітня 2012 року № 82". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 16. ПОСТАНОВА від 18 січня 2021 року № 17 "Про новий склад Андрушівської міської територіальної виборчої комісії Бердичівського району Житомирської області". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 17. ПОСТАНОВА від 18 січня 2021 року № 16 "Про скаргу Вітренка О.Г., довіреної особи кандидата на посаду Конотопського міського голови Конотопського району Сумської області Семеніхіна А.Ю., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 15 січня 2021 року за № 21-36/1-650". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 18. ПОСТАНОВА від 22 січня 2021 року № 21 "Про зміни в складі територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 19. ПОСТАНОВА від 22 січня 2021 року № 20 "Про внесення змін до постанови Центральної виборчої комісії від 19 грудня 2018 року № 246". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 20. ПОСТАНОВА від 22 січня 2021 року № 18 "Про Календарний план основних організаційних заходів з підготовки та проведення проміжних виборів народних депутатів України 28 березня 2021 року". Центрвиборчком України. 2021 рікк
- Антимонопольний комітет - Верховний Суд України - Вищий адміністративний суд України - Вищий господарський суд - Вищий спеціалізований суд - Генеральна прокуратура України - ДА електронного урядування - Державіаслужба України - Державні утворення на території України (1917-1920) - Держатомрегулювання - Держаудитслужба України - Держкомтелерадіо України - Держкордонслужба України - Держнаглядохоронпраці України - Держспецзв’язок - Держспоживстандарт України - Держстат України - Держфінпослуг України - ДКА України - Закони України - Законодавство Української РСР - Кабінет Міністрів України - Кодекси України - Конституційний Суд України - МВС України - МЗС України - Міжнародні документи, ратифіковані Верховною Радою України - Міжнародні угоди України - Мін'юст України - Мінагрополітики України - Мінекономрозвитку України - Міненерговугілля України - Мінінфраструктури України - Мінкультури України - Мінмолодьспорт України - Міноборони України - Мінприроди України - Мінрегіон України - Мінсоцполітики України - Мінфін України - МІП - МНС України - МОЗ України - МОН України - МТОТ - Нацдержслужба України - Національне агентство з питань запобігання корупції - Національне антикорупційне бюро України - Національний банк України - Нацком.енергетики - Нацкомфінпослуг - Нацрада телерадіомовлення - НКРЗІ - НКЦПФР - Основний Закон України - Пенсійний фонд України - Постанови Верховної Ради України - Президент України - РНБО України - Розпорядження Голови ВР України - Розпорядження Кабінета Міністрів України - Служба безпеки України - Служба зовнішньої розвідки - Укрдержархів - Управління державної охорони - Фонд гарант.вкладів фізич.осіб - Фонд державного майна - Фонд соцстраху по безробіттю - Фундаментальне законодавство України - Центрвиборчком України -