Допоможи підроздлам ЗС України, задіяним в обороні Кривого Рогу і Дніпропетровської області!
 <<
>>

ПОСТАНОВА від 15 січня 2021 року № 12 "Про скаргу Чередниченка Ю.А., Кісенка В.П., Бачурського В.Б., Бєлграда С.М., Задир А.В., Громика О.О., Сирбула А.М., Кучера І.Ю., Діденко Н.Д., Печеніна А.А., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 12 січня 2021 року за № 21-36/1-400". Центрвиборчком України. 2021

Документ актуальний на 20.01.2021
завантажити документ, актуальний на поточний час

ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ

ПОСТАНОВА

від 15 січня 2021 року № 12

Про скаргу Чередниченка Ю.А., Кісенка В.П., Бачурського В.Б., Бєлграда С.М., Задир А.В., Громика О.О., Сирбула А.М., Кучера І.Ю., Діденко Н.Д., Печеніна А.А., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 12 січня 2021 року за № 21-36/1-400

До Центральної виборчої комісії 12 січня 2021 року надійшла скарга Чередниченка Юрія Анатолійовича, Кісенка В’ячеслава Петровича, Бачурського Вячеслава Борисовича, Бєлграда Сергія Миколайовича, Задир Алли Володимирівни, Громика Олександра Олександровича, Сирбула Андрія Миколайовича, Кучера Ігоря Юрійовича, Діденко Наталі Дмитріївни, Печеніна Анатолія Андрійовича (далі - суб’єкти звернення зі скаргою), суб’єктом оскарження в якій визначено Кароліно-Бугазьку сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області (далі - Кароліно-Бугазька сільська територіальна виборча комісія).

У скарзі суб’єкти звернення просять визнати протиправною бездіяльність Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії, яка полягає в невідкритті спеціального (депозитного) рахунку для внесення грошової застави кандидатами в депутати Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області (далі - Кароліно-Бугазька сільська рада) і кандидатами на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області (далі - Кароліно-Бугазький сільський голова), нерозміщенні його реквізитів у визначений Виборчим кодексом України (далі - Кодекс) спосіб та непередачі їх до Центральної виборчої комісії для розміщення на її офіційному вебсайті; неорганізації та незабезпеченні в установленому Кодексом порядку прийому документів для реєстрації кандидатів у депутати Кароліно-Бугазької сільської ради і кандидатів на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови на повторних виборах депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 і Кароліно-Бугазького сільського голови 7 лютого 2021 року, а також прийняти рішення про неможливість проведення повторних виборів депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 та повторних виборів Кароліно-Бугазького сільського голови, призначених на неділю, 7 лютого 2021 року.

Свої вимоги суб’єкти звернення зі скаргою обґрунтовують тим, що Кароліно-Бугазька сільська територіальна виборча комісія постановою від 9 грудня 2020 року № 273 "Про призначення повторних виборів" на 7 лютого 2021 року призначила повторні вибори депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 і повторні вибори Кароліно-Бугазького сільського голови та з 19 грудня 2020 року оголосила про початок виборчого процесу вказаних виборів.

Як указано в скарзі, відповідно до положень Кодексу та постанов Центральної виборчої комісії від 30 грудня 2020 року № 588 та від 3 січня 2021 року № 1 Кароліно-Бугазьку сільську територіальну виборчу комісію було зобов’язано відкрити спеціальний (депозитний) рахунок для внесення грошової застави кандидатами в депутати Кароліно-Бугазької сільської ради і кандидатами на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови, розмістити його реквізити у визначений Кодексом спосіб та передати їх до Центральної виборчої комісії для розміщення на її офіційному вебсайті, організувати та забезпечити в установленому Кодексом порядку прийом документів для реєстрації кандидатів у депутати Кароліно-Бугазької сільської ради і кандидатів на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови на повторних виборах депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 і Кароліно-Бугазького сільського голови 7 лютого 2021 року.

Натомість Кароліно-Бугазькою сільською територіальною виборчою комісією вимог Кодексу та вказаних постанов Центральної виборчої комісії не виконано, і станом на 12 січня 2021 року неможливо забезпечити підготовку та проведення повторних виборів депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7, а також повторних виборів Кароліно-Бугазького сільського голови, призначених на неділю, 7 лютого 2021 року, що, на думку суб’єктів звернення зі скаргою, є підставою для прийняття Центральною виборчою комісією рішення про неможливість проведення зазначених виборів.

На виконання частини п’ятої статті 70 Кодексу та пункту 8.6 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 21 серпня 2020 року № 192 (далі - Порядок), копію скарги надіслано суб’єкту оскарження, якого повідомлено про можливість подання письмових пояснень по суті скарги.

Однак на момент розгляду скарги на засіданні Комісії пояснення від Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії не надійшло.

Згідно з частиною четвертою статті 14, частиною четвертою статті 15 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" (далі - Закон) скарги, що стосуються виборів чи референдумів, подаються до Комісії та розглядаються нею в порядку та строки, встановлені законом про вибори чи законом про референдуми.

Порядок і строки подання та розгляду скарг, що стосуються місцевих виборів, а також вимоги до їх форми і змісту визначено розділом XI Кодексу та Порядком.

Розглянувши скаргу та беручи до уваги інші наявні документи та інформацію, Центральна виборча комісія зазначає.

За змістом частин першої, четвертої, восьмої статті 33, статті 206 Кодексу територіальні виборчі комісії є постійно діючими колегіальними органами, що в межах своїх повноважень та в порядку, передбачених Кодексом, забезпечують організацію та проведення місцевих виборів, реалізацію виборчих прав громадян України, додержання та однакове застосування виборчого законодавства.

Відповідно до частини третьої статті 32 Кодексу територіальні виборчі комісії зобов’язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, установлені Конституцією України, Кодексом та законами України.

Зокрема, до повноважень територіальних виборчих комісій згідно з пунктом 19 частини другої статті 206 Кодексу належить організація проведення повторних місцевих виборів.

Згідно з частиною першою статті 20 Кодексу виборчий процес - це здійснення протягом установленого Кодексом періоду часу суб’єктами, визначеними статтею 22 Кодексу, виборчих процедур, пов’язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів. Виборчий процес є безперервним та не може бути скасованим, зупиненим або перенесеним.

Належне здійснення виборчих процедур і механізмів, передбачених Кодексом, гарантується частиною другою статті 19 Кодексу.

Виборчий процес місцевих виборів включає визначені частинами першою, другою статті 196 Кодексу етапи, зокрема висування та реєстрацію кандидатів.

Частиною першою статті 216 Кодексу передбачено, що висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови розпочинається за сорок днів до дня голосування і закінчується за тридцять днів до дня голосування.

За змістом статей 223, 224 Кодексу відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч осіб), кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутих організацією політичної партії або шляхом самовисування, за умови отримання нею визначених Кодексом документів.

Подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації відповідних кандидатів закінчується за тридцять днів до дня голосування, а рішення про реєстрацію кандидатів або про відмову в їх реєстрації територіальна виборча комісія приймає не пізніш як на п’ятий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидатів (заяви про самовисування) та доданих до неї необхідних документів (частини друга, шоста статті 228, частини друга, сьома статті 229 Кодексу).

Однією з умов реєстрації кандидатів у депутати сільської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч), кандидатів на посаду сільського голови є подання до сільської виборчої комісії документа про внесення грошової застави відповідно до статті 225 Кодексу.

Частиною третьою статті 225 Кодексу та пунктом 6 Порядку внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 21 серпня 2020 року № 193, передбачено, що територіальна виборча комісія, яка здійснює організацію підготовки та проведення місцевих виборів, відкриває в органах Державної казначейської служби України в установленому законодавством порядку спеціальний (депозитний) рахунок для внесення грошової застави та не пізніш як на другий день після початку виборчого процесу розміщує його реквізити на своєму офіційному вебсайті (за наявності) та/або на стенді офіційних матеріалів, а також передає зазначені реквізити до Центральної виборчої комісії для розміщення на офіційному вебсайті Комісії.

Таким чином, на повторних виборах депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 та повторних виборах Кароліно-Бугазького сільського голови 7 лютого 2021 року рахунок для внесення грошової застави мав бути відкритий Кароліно-Бугазькою сільською територіальною виборчою комісією не пізніше 21 грудня 2020 року. Строк висування відповідних кандидатів та подання документів для їх реєстрації до вказаної виборчої комісії завершився 7 січня 2021 року.

Досліджуючи питання організації підготовки та проведення вказаних повторних виборів, Комісія встановила, що Кароліно-Бугазькою сільською територіальною виборчою комісією виборчий процес зазначених повторних виборів не розпочато внаслідок відсутності фінансування і не вчинено передбачених Кодексом дій щодо відкриття спеціального (депозитного) рахунку для внесення грошової застави кандидатами в депутати Кароліно-Бугазької сільської ради і кандидатами на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови, не розміщено його реквізитів у визначений Кодексом спосіб та не передано їх до Центральної виборчої комісії для розміщення на її офіційному вебсайті, а також не організовано та не забезпечено в установленому Кодексом порядку прийому документів для реєстрації кандидатів у депутати Кароліно-Бугазької сільської ради і кандидатів на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови на повторних виборах депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 і Кароліно-Бугазького сільського голови на вказаних виборах.

Таким чином, має місце протиправна бездіяльність зазначеної виборчої комісії, а отже, скарга в цій частині підлягає задоволенню.

Стосовно прийняття рішення про неможливість проведення повторних виборів депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 та повторних виборів Кароліно-Бугазького сільського голови, призначених на неділю, 7 лютого 2021 року, Комісія зазначає таке.

Відповідно до статті 1 Закону Центральна виборча комісія є колегіальним державним органом, наділеним повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів та референдумів у порядку та в межах, установлених законами України.

Комісія відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого і референдумного процесів, реалізацію виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі, однакове застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України і будує свою діяльність на принципах верховенства права, законності, незалежності, об’єктивності, компетентності, професійності, колегіальності розгляду і вирішення питань, обґрунтованості прийнятих рішень, відкритості і публічності (стаття 2 Закону).

При цьому Комісія та її члени зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України (частина друга статті 3 Закону).

Пунктом 7 частини першої статті 205 Кодексу визначено, що Центральна виборча комісія в разі встановлення неможливості забезпечити підготовку та проведення місцевих виборів відповідно до положень Кодексу на окремих територіях приймає рішення про неможливість проведення виборів до відповідних органів місцевого самоврядування.

Водночас Комісія зауважує, що вказана норма не є такою, що реалізується нею самостійно. Прийняття Центральною виборчою комісією відповідного рішення пов’язано зі здійсненням повноважень інших органів, які за певних обставин установлюють неможливість забезпечення підготовки та проведення місцевих виборів згідно з положеннями Кодексу на окремих територіях.

Так, пунктом 1 частини третьої статті 4 Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" передбачено, що районні, обласні військово-цивільні адміністрації здійснюють повноваження із надання висновків Центральній виборчій комісії щодо можливості організації та підготовки відповідно до закону проведення відповідних виборів на окремих територіях.

Проте у скарзі не вказано про встановлення жодним уповноваженим органом неможливості забезпечити підготовку та проведення повторних виборів депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 та повторних виборів Кароліно-Бугазького сільського голови 7 лютого 2021 року відповідно до положень Кодексу на території Кароліно-Бугазької сільської територіальної громади Білгород-Дністровського району Одеської області.

Документів компетентних органів, у яких ішлося б про неможливість забезпечити підготовку та проведення зазначених виборів, до Комісії також не надходило.

За таких обставин Комісія не вбачає підстав для реалізації нею повноважень, передбачених пунктом 7 частини першої статті 205 Кодексу, а тому відповідна вимога скарги не підлягає задоволенню.

Водночас, зважаючи на ситуацію, що склалась у зв’язку з організацією підготовки та проведення повторних виборів депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 та повторних виборів Кароліно-Бугазького сільського голови 7 лютого 2021 року, Центральна виборча комісія зазначає, що нею неодноразово визнавалась протиправною бездіяльність цієї виборчої комісії щодо організації та проведення вказаних виборів.

Так, постановою Комісії від 3 січня 2021 року № 1 було визнано протиправною бездіяльність Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії щодо невідкриття спеціального (депозитного) рахунку для внесення грошової застави кандидатами в депутати Кароліно-Бугазької сільської ради і кандидатами на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови, нерозміщення його реквізитів у визначений Кодексом спосіб, а також неорганізації прийому документів для реєстрації кандидатів у депутати вказаної сільської ради та кандидатів на посаду відповідного сільського голови, у зв’язку з чим зобов’язано вчинити такі дії.

Водночас указаної постанови Центральної виборчої комісії Кароліно-Бугазька сільська територіальна виборча комісія не виконала, відповідних дій не вчинила.

Також Кароліно-Бугазькою сільською територіальною виборчою комісією не виконано й попередні постанови Комісії - від 24 грудня 2020 року № 577 та від 30 грудня 2020 року № 588, якими цю виборчу комісію було зобов’язано передати до Центральної виборчої комісії з метою розміщення на її офіційному вебсайті відомості про реквізити рахунку для внесення грошової застави кандидатами в депутати Кароліно-Бугазької сільської ради та на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови.

Згідно з частиною першою статті 13 Закону, частиною третьою статті 202 Кодексу рішення Центральної виборчої комісії, прийняті в межах її повноважень, є обов’язковими для виконання всіма суб’єктами виборчого процесу, в тому числі територіальними, дільничними виборчими комісіями, а також органами виконавчої влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, громадськими об’єднаннями, підприємствами, установами, організаціями.

Невиконання, неналежне, несвоєчасне виконання рішень Комісії тягне за собою відповідальність, установлену законом (частина шоста статті 13 Закону).

Викладені обставини дають підстави для висновку Комісії щодо систематичного вчинення Кароліно-Бугазькою сільською територіальною виборчою комісією протиправної бездіяльності, порушення нею вимог Кодексу щодо організації підготовки та проведення повторних виборів депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 і Кароліно-Бугазького сільського голови 7 лютого 2021 року, зокрема відкриття рахунку для внесення грошової застави, організації приймання документів для реєстрації кандидатів на цих виборах, невиконання постанов Комісії.

Указані порушення призвели до неможливості реалізації виборчих прав суб’єктів звернення зі скаргою, інших виборців.

Згідно з частиною третьою статті 208 Кодексу в разі одноразового грубого чи систематичного порушення комісією Конституції України, Кодексу та законів України, невиконання рішень виборчої комісії вищого рівня повноваження всього складу територіальної виборчої комісії можуть бути достроково припинені в установленому законом порядку виборчою комісією, яка сформувала (утворила) відповідну територіальну виборчу комісію, рішенням виборчої комісії вищого рівня з відповідних місцевих виборів або рішенням суду.

Частиною другою статті 33, частиною першою статті 202 Кодексу передбачено, що Центральна виборча комісія є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів.

З огляду на зазначені обставини Комісія вбачає підстави для дострокового припинення повноважень усього складу Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії у зв’язку з систематичним порушенням нею вимог Конституції України, Кодексу та законів України, невиконанням рішень виборчої комісії вищого рівня.

Водночас Комісія зауважує, що виборчий процес має низку особливостей, серед яких його швидкоплинність, безперервність, здійснення усіх виборчих процедур у чіткій послідовності та у регламентовані Кодексом строки, що є незворотними у часі.

За правовою позицією, висловленою Конституційним Судом України у Рішенні від 10 червня 2009 року № 14-рп/2009, строки проведення виборів є важливим інститутом гарантії реалізації виборчих прав громадян.

Верховний Суд у своїй практиці (постанова від 8 липня 2019 року у справі № 855/244/19) також наголошував, що "виборчий процес є незворотнім та безперервним, усі виборчі процедури жорстко взаємопов’язані та здійснюються в чіткій послідовності та регламентовані строки, які не підлягають поновленню", "під час виборів часові параметри (строки) здійснення тих чи інших виборчих дій впливають на реалізацію виборчих прав та законних інтересів суб’єктів виборчого процесу".

Комісія зазначає, що за результатом проведення місцевих виборів обираються депутати відповідної місцевої ради, сільський, селищний, міський голова.

Відповідно до статті 248 Кодексу голосування на місцевих виборах проводиться у день голосування шляхом заповнення виборцем виборчого бюлетеня з відповідних місцевих виборів.

Текст виборчих бюлетенів для голосування у відповідних виборчих округах затверджується відповідними територіальними виборчими комісіями не пізніш як за сімнадцять днів до дня голосування (частина друга статті 240 Кодексу).

У виборчому бюлетені для голосування в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч), в єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів сільського, селищного, міського голови зазначаються порядкові номери, під якими в алфавітному порядку включені до бюлетеня зареєстровані у відповідному виборчому окрузі кандидати (частина друга статті 241 Кодексу).

Отже, необхідною умовою для організації та проведення голосування на місцевих виборах є наявність зареєстрованих територіальною виборчою комісією в установленому Кодексом порядку кандидатів у депутати відповідної місцевої ради, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, які мають бути включені до виборчого бюлетеня.

Разом з тим унаслідок протиправної бездіяльності Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії та спливу часу, визначеного Кодексом для подання документів та реєстрації кандидатів у депутати Кароліно-Бугазької сільської ради та Кароліно-Бугазького сільського голови на повторних виборах 7 лютого 2021 року, виборчих процедур, реалізацію яких передбачає етап висування та реєстрації кандидатів на відповідних місцевих виборах, не здійснено.

Враховуючи неможливість поновлення строків для реєстрації кандидатів на вказаних виборах, зазначена обставина унеможливлює реалізацію подальших етапів виборчого процесу таких виборів, зокрема голосування в день виборів 7 лютого 2021 року, а отже, позбавляє членів відповідної територіальної громади можливості реалізувати свої виборчі права і свідчить про порушення Кароліно-Бугазькою сільською територіальною виборчою комісією Конституції України, Кодексу та законів України, а також виборчих прав громадян.

Водночас Комісія зауважує, що Конституцією України гарантовано право громадян брати участь в управлінні державними справами, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування (стаття 38).

Відповідно до статей 22, 64 Основного Закону України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані; конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Статтею 71 Конституції України встановлено, що вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Виборцям гарантується вільне волевиявлення.

Згідно з Кодексом до основних виборчих прав громадян України належить право бути обраним (частина друга статті 6); громадяни України, які є виборцями, мають право висування кандидатів на виборах, яке реалізується ними через політичні партії та їхні місцеві організації або шляхом самовисування у порядку, встановленому Кодексом (стаття 11).

За змістом частин першої, другої статті 19 Кодексу виборчі права громадян України захищаються законом. Забезпечення умов для реалізації виборчих прав громадян, дотримання основних засад виборчого права, належне здійснення виборчих процедур і механізмів, передбачених Кодексом, точне і достовірне встановлення результатів виборів гарантуються.

Виборчий процес кожних виборів, передбачених Кодексом, здійснюється на засадах, зокрема, гарантії реалізації виборчих прав громадян і дотримання основних принципів виборчого права, визначених Конституцією України та Кодексом, законності та заборони протиправного втручання будь-кого у виборчий процес (частина перша статті 21 Кодексу).

Комісія зазначає, що відповідно до пункту 5 частини першої статті 280 Кодексу відсутність у виборчому бюлетені жодного кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови є підставою для прийняття територіальною виборчою комісією з відповідних місцевих виборів рішення про визнання виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі, сільського, селищного, міського голови такими, що не відбулися, та про призначення повторних виборів.

За вказаних обставин на повторних виборах депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 та повторних виборах Кароліно-Бугазького сільського голови 7 лютого 2021 року не буде включено до виборчих бюлетенів для голосування на цих виборах жодного кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського голови.

Враховуючи викладене, Комісія вбачає підстави для прийняття Кароліно-Бугазькою сільською територіальною виборчою комісією рішення про визнання повторних виборів депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 та повторних виборів Кароліно-Бугазького сільського голови 7 лютого 2021 року такими, що не відбулися, та призначення нових повторних виборів на іншу дату.

Зважаючи на необхідність забезпечити відновлення порушених виборчих прав суб’єктів звернення зі скаргою та інших виборців - членів Кароліно-Бугазької сільської територіальної громади Білгород-Дністровського району Одеської області, Комісія вважає за необхідне зобов’язати вказану виборчу комісію після сформування її нового складу прийняти рішення про визнання повторних виборів депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради 7 лютого 2021 року в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 такими, що не відбулись, та про призначення повторних виборів у багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7, а також про визнання повторних виборів Кароліно-Бугазького сільського голови 7 лютого 2021 року такими, що не відбулись, та про призначення повторних виборів Кароліно-Бугазького сільського голови.

При цьому Комісія звертає увагу Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії, що прийняття рішення про визнання повторних виборів, призначених на 7 лютого 2021 року, такими, що не відбулись, та про призначення нових повторних виборів є єдиним можливим рішенням, яке внаслідок встановленої Комісією систематичної бездіяльності може прийняти ця територіальна виборча комісія для ефективного поновлення порушених виборчих прав суб’єктів звернення зі скаргою та інших членів цієї територіальної громади, що виключає дискрецію вказаної виборчої комісії у вирішенні зазначеного питання.

Разом з тим Комісія зауважує, що відповідно до частини дванадцятої статті 72 Кодексу та пункту 10.17 Порядку, якщо виборча комісія при розгляді скарги визнає необхідним проведення перевірки зазначених у скарзі обставин правоохоронними органами, відповідні правоохоронні органи за зверненням виборчої комісії перевіряють ці обставини та вживають відповідних заходів для припинення порушення законодавства у триденний строк з дня отримання звернення виборчої комісії, а якщо таке звернення отримано ними менше ніж за три дні до дня голосування (повторного голосування), у день голосування чи в наступний за ним день - невідкладно. Про наслідки перевірки та вжиті заходи відповідні органи повідомляють виборчу комісію, яка до них звернулася.

Частиною четвертою статті 13 Закону встановлено, що в разі виявлення у процесі розгляду питання на засіданні Комісії ознак вчинення злочину чи іншого правопорушення Комісія приймає рішення про звернення до відповідних правоохоронних органів та передає їм відповідні матеріали.

Так, у скарзі йдеться про обставини щодо нереалізації Кароліно-Бугазькою сільською територіальною виборчою комісією виборчих процедур з організації підготовки та проведення повторних виборів депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 і Кароліно-Бугазького сільського голови 7 лютого 2021 року, тоді як перешкоджання здійсненню виборчого права згідно зі статтею 157 Кримінального кодексу України є кримінально караним діянням.

Згідно з частиною першою статті 23 Закону України "Про Національну поліцію" поліція відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень; виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживає у межах своєї компетенції заходів для їх усунення; вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення; здійснює своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події; здійснює досудове розслідування кримінальних правопорушень у межах визначеної підслідності.

Оскільки вказані в скарзі та цій постанові факти діяльності Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії потребують перевірки правоохоронними органами, Центральна виборча комісія вважає за необхідне звернутися до Національної поліції України для проведення їх перевірки та в разі виявлення підстав вжиття згідно із законодавством України заходів реагування.

Враховуючи викладене, з метою захисту виборчих прав громадян та поновлення порушених виборчих прав громадян, відповідно до статей 22, 38, 64, 71 Конституції України, статей 19, 21, 32, 33, 38, 64 - 72, частини другої статті 195, статей 202, 205, 206, 208, 280, 286 Виборчого кодексу України, Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 21 серпня 2020 року № 192, керуючись статтями 1, 2, частиною другою статті 3, статтями 11 - 13, частиною четвертою статті 14, частиною четвертою статті 15, статтями 16, 17, 21 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:

1. Скаргу Чередниченка Юрія Анатолійовича, Кісенка В’ячеслава Петровича, Бачурського Вячеслава Борисовича, Бєлграда Сергія Миколайовича, Задир Алли Володимирівни, Громика Олександра Олександровича, Сирбула Андрія Миколайовича, Кучера Ігоря Юрійовича, Діденко Наталі Дмитріївни, Печеніна Анатолія Андрійовича, зареєстровану в Центральній виборчій комісії 12 січня 2021 року за № 21-36/1-400, задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, яка полягає в невідкритті спеціального (депозитного) рахунку для внесення грошової застави кандидатами в депутати Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області і кандидатами на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області, нерозміщенні його реквізитів у визначений Виборчим кодексом України спосіб та непередачі їх до Центральної виборчої комісії для розміщення на її офіційному вебсайті; неорганізації та незабезпеченні в установленому Виборчим кодексом України порядку прийому документів для реєстрації кандидатів у депутати Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області і кандидатів на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області на повторних виборах депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 і Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області 7 лютого 2021 року, а в іншій частині в задоволенні скарги Чередниченка Ю.А., Кісенка В.П., Бачурського В.Б., Бєлграда С.М., Задир А.В., Громика О.О., Сирбула А.М., Кучера І.Ю., Діденко Н.Д., Печеніна А.А., зареєстрованої в Центральній виборчій комісії 12 січня 2021 року за № 21-36/1-400, відмовити.

3. Встановити факт систематичного порушення Кароліно-Бугазькою сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області вимог Конституції України, Виборчого кодексу України та законів України, невиконання рішень виборчої комісії вищого рівня.

4. Достроково припинити повноваження всього складу Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області у зв’язку з систематичним порушенням нею Конституції України, Виборчого кодексу України та законів України, невиконанням рішень виборчої комісії вищого рівня.

5. Зобов’язати Білгород-Дністровську районну територіальну виборчу комісію Одеської області не пізніше 20 години 16 січня 2021 року повідомити місцеві організації політичних партій, за поданнями яких до складу Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області було включено осіб, повноваження яких достроково припинено цією постановою, про можливість подання не пізніше 20 години 17 січня 2021 року до Білгород-Дністровської районної територіальної виборчої комісії Одеської області нових кандидатур для включення до складу цієї територіальної виборчої комісії.

6. Зобов’язати Білгород-Дністровську районну територіальну виборчу комісію Одеської області не пізніше 18 січня 2021 року сформувати новий склад Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області та невідкладно поінформувати про прийняте рішення Центральну виборчу комісію.

7. Зобов’язати Кароліно-Бугазьку сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області не пізніше ніж на п’ятий день після сформування нового складу прийняти рішення:

про визнання повторних виборів депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області 7 лютого 2021 року в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 такими, що не відбулись;

про визнання повторних виборів Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області 7 лютого 2021 року такими, що не відбулись.

8. Зобов’язати Кароліно-Бугазьку сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області відповідно до частини другої статті 195 Виборчого кодексу України не пізніше ніж на десятий день з дня прийняття рішень, передбачених пунктом 7 цієї постанови, прийняти рішення:

про призначення повторних виборів депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 та про оголошення про початок виборчого процесу цих повторних виборів;

про призначення повторних виборів Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області та про оголошення про початок виборчого процесу цих повторних виборів.

9. Зобов’язати Кароліно-Бугазьку сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області здійснити організацію підготовки та проведення повторних виборів депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 та повторних виборів Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області з дотриманням вимог Виборчого кодексу України.

10. Звернутися до Національної поліції України для проведення перевірки викладених у скарзі Чередниченка Ю.А., Кісенка В.П., Бачурського В.Б., Бєлграда С.М., Задир А.В., Громика О.О., Сирбула А.М., Кучера І.Ю., Діденко Н.Д., Печеніна А.А., зареєстрованій у Центральній виборчій комісії 12 січня 2021 року за № 21-36/1-400, і цій постанові фактів та в разі виявлення підстав вжиття згідно із законодавством України заходів реагування, для чого передати їй копії відповідних документів та матеріалів.

11. Цю постанову надіслати Чередниченку Ю.А., Кісенку В.П., Бачурському В.Б., Бєлграду С.М., Задир А.В., Громику О.О., Сирбулу А.М., Кучеру І.Ю., Діденко Н.Д., Печеніну А.А., Білгород-Дністровській районній територіальній виборчій комісії Одеської області, Кароліно-Бугазькій сільській територіальній виборчій комісії Білгород-Дністровського району Одеської області.

12. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.

Голова

Центральної виборчої комісії

О.ДІДЕНКО

= завантажити законодавчий акт, актуальний на поточний час =
<< | >>

Центрвиборчком України:

 1. ПОСТАНОВА від 11 січня 2021 року № 9 "Про зміни в складі територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 2. ПОСТАНОВА від 11 січня 2021 року № 8 "Про затвердження Кошторису Центральної виборчої комісії за бюджетною програмою 6731050 "Функціонування Державного реєстру виборців"на 2021 рік". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 3. ПОСТАНОВА від 11 січня 2021 року № 7 "Про затвердження Кошторису Центральної виборчої комісії за бюджетною програмою 6731020 "Проведення виборів народних депутатів України"на 2021 рік". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 4. ПОСТАНОВА від 15 січня 2021 року № 10 "Про окремі питання діяльності Андрушівської міської територіальної виборчої комісії Бердичівського району Житомирської області". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 5. ПОСТАНОВА від 5 січня 2021 року № 6 "Про зміни в складі територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 6. ПОСТАНОВА від 5 січня 2021 року № 5 "Про розмір грошової застави на повторних виборах депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч), сільських, селищних, міських голів (міста з кількістю виборців до 75 тисяч), виборчий процес яких розпочинається у 2021 році". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 7. ПОСТАНОВА від 5 січня 2021 року № 4 "Про звернення до Донецької та Луганської обласних державних адміністрацій - обласних військово-цивільних адміністрацій стосовно надання висновку щодо можливості організації підготовки та проведення відповідно до Виборчого кодексу України перших місцевих виборів 28 березня 2021 року на окремих територіях Донецької та Луганської областей". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 8. ПОСТАНОВА від 3 січня 2021 року № 3 "Про визнання Городянко В.І. обраною Пришибським сільським головою Кременчуцького району Полтавської області". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 9. ПОСТАНОВА від 3 січня 2021 року № 2 "Про визнання Прилипка Ю.І. обраним Гостомельським селищним головою Бучанського району Київської області". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 10. ПОСТАНОВА від 3 січня 2021 року № 1 "Про скаргу Печеніна А.А. та Кучера І.Ю., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 31 грудня 2020 року за № 21-36/1-32381". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 11. ПОСТАНОВА від 16 січня 2021 року № 15 "Про зміни в складі Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 12. ПОСТАНОВА від 15 січня 2021 року № 14 "Про зміни в складі територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 13. ПОСТАНОВА від 15 січня 2021 року № 13 "Про скаргу кандидата на посаду Уланівського сільського голови Хмільницького району Вінницької області Загребельного О.Д., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 13 січня 2021 року за № 21-36/1-403". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 14. ПОСТАНОВА від 15 січня 2021 року № 11 "Про внесення змін до постанови Центральної виборчої комісії від 28 жовтня 2020 року № 433". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 15. ПОСТАНОВА від 22 січня 2021 року № 19 "Про внесення змін до постанови Центральної виборчої комісії від 28 квітня 2012 року № 82". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 16. ПОСТАНОВА від 18 січня 2021 року № 17 "Про новий склад Андрушівської міської територіальної виборчої комісії Бердичівського району Житомирської області". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 17. ПОСТАНОВА від 18 січня 2021 року № 16 "Про скаргу Вітренка О.Г., довіреної особи кандидата на посаду Конотопського міського голови Конотопського району Сумської області Семеніхіна А.Ю., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 15 січня 2021 року за № 21-36/1-650". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 18. ПОСТАНОВА від 22 січня 2021 року № 21 "Про зміни в складі територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 19. ПОСТАНОВА від 22 січня 2021 року № 20 "Про внесення змін до постанови Центральної виборчої комісії від 19 грудня 2018 року № 246". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 20. ПОСТАНОВА від 22 січня 2021 року № 18 "Про Календарний план основних організаційних заходів з підготовки та проведення проміжних виборів народних депутатів України 28 березня 2021 року". Центрвиборчком України. 2021 рікк
- Антимонопольний комітет - Верховний Суд України - Вищий адміністративний суд України - Вищий господарський суд - Вищий спеціалізований суд - Генеральна прокуратура України - ДА електронного урядування - Державіаслужба України - Державні утворення на території України (1917-1920) - Держатомрегулювання - Держаудитслужба України - Держкомтелерадіо України - Держкордонслужба України - Держнаглядохоронпраці України - Держспецзв’язок - Держспоживстандарт України - Держстат України - Держфінпослуг України - ДКА України - Закони України - Законодавство Української РСР - Кабінет Міністрів України - Кодекси України - Конституційний Суд України - МВС України - МЗС України - Міжнародні документи, ратифіковані Верховною Радою України - Міжнародні угоди України - Мін'юст України - Мінагрополітики України - Мінекономрозвитку України - Міненерговугілля України - Мінінфраструктури України - Мінкультури України - Мінмолодьспорт України - Міноборони України - Мінприроди України - Мінрегіон України - Мінсоцполітики України - Мінфін України - МІП - МНС України - МОЗ України - МОН України - МТОТ - Нацдержслужба України - Національне агентство з питань запобігання корупції - Національне антикорупційне бюро України - Національний банк України - Нацком.енергетики - Нацкомфінпослуг - Нацрада телерадіомовлення - НКРЗІ - НКЦПФР - Основний Закон України - Пенсійний фонд України - Постанови Верховної Ради України - Президент України - РНБО України - Розпорядження Голови ВР України - Розпорядження Кабінета Міністрів України - Служба безпеки України - Служба зовнішньої розвідки - Укрдержархів - Управління державної охорони - Фонд гарант.вкладів фізич.осіб - Фонд державного майна - Фонд соцстраху по безробіттю - Фундаментальне законодавство України - Центрвиборчком України -