<<
>>

ПОСТАНОВА від 4 січня 2022 року № 3 "Про скаргу Чередниченка Ю.А., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 04 січня 2022 року за № 21-30-40". Центрвиборчком України. 2022

Документ актуальний на 12.01.2022
завантажити документ, актуальний на поточний час

ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ

ПОСТАНОВА

від 4 січня 2022 року № 3

Про скаргу Чередниченка Ю.А., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 04 січня 2022 року за № 21-30-40

До Центральної виборчої комісії надійшла скарга Чередниченка Юрія Анатолійовича як виборця та кандидата в депутати Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області (далі - Кароліно-Бугазька сільська рада), суб’єктом оскарження в якій визначено Кароліно-Бугазьку сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області (далі - Кароліно-Бугазька сільська територіальна виборча комісія).

У скарзі суб’єкт звернення зі скаргою просить визнати протиправною бездіяльність Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії, що полягає у неприйнятті рішення про визначення підприємства-виготовлювача виборчих бюлетенів для голосування на повторних виборах депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 та Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області (далі - Кароліно-Бугазький сільський голова) 09 січня 2022 року (далі - виборчі бюлетені) та у зв’язку з цим зобов’язати Кароліно-Бугазьку сільську територіальну виборчу комісію невідкладно прийняти відповідне рішення; неукладенні із застосуванням переговорної процедури закупівлі договору з поліграфічним підприємством щодо виготовлення виборчих бюлетенів та у зв’язку з цим зобов’язати Кароліно-Бугазьку сільську територіальну виборчу комісію невідкладно укласти із застосуванням переговорної процедури закупівлі відповідний договір.

Обґрунтовуючи свої вимоги, суб’єкт звернення зі скаргою зауважує, що згідно з частиною другою статті 242 Виборчого кодексу України (далі - Кодекс) підприємства-виготовлювачі виборчих бюлетенів визначаються територіальними виборчими комісіями, які встановлюють результати виборів, а договір між відповідною територіальною виборчою комісією та поліграфічним підприємством укладається із застосуванням переговорної процедури закупівлі виходячи із виробничих, технологічних та організаційних можливостей підприємства забезпечити своєчасний друк та ступені захисту виборчих бюлетенів. Однак станом на 04 січня 2022 року Кароліно-Бугазька сільська територіальна виборча комісія не визначила підприємства-виготовлювача виборчих бюлетенів.

Крім того, суб’єкт звернення зі скаргою зауважує, що в електронній системі закупівель (prozorro.gov.ua) немає оголошень Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії про закупівлі, в тому числі послуг з виготовлення виборчих бюлетенів.

Таким чином, на переконання суб’єкта звернення зі скаргою, суб’єктом оскарження допущено протиправну бездіяльність, що є порушенням вимог частин першої, другої статті 242 Кодексу.

На виконання частини п’ятої статті 70 Кодексу та пункту 8.6 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 21 серпня 2020 року № 192 (далі - Порядок), копію скарги надіслано суб’єкту оскарження, якого повідомлено про можливість подання письмових пояснень по суті скарги.

До Центральної виборчої комісії 04 січня 2022 року надійшли письмові пояснення від Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії, у яких, зокрема, зазначено, що рішенням Кароліно-Бугазької сільської ради від 22 грудня 2021 року № 520-VIII відмовлено у фінансуванні витрат на підготовку та проведення повторних виборів, призначених на 09 січня 2022 року. За таких обставин, враховуючи положення частин третьої, четвертої статті 48 Бюджетного кодексу України, у зв’язку з відсутністю бюджетних призначень комісія не може укласти договір з підприємством-виготовлювачем виборчих бюлетенів щодо їх виготовлення для голосування на зазначених повторних виборах.

Згідно з частиною четвертою статті 14, частиною четвертою статті 15 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" скарги, що стосуються виборів чи референдумів, подаються до Комісії та розглядаються нею в порядку та строки, встановлені законом про вибори чи законом про референдуми.

Порядок і строки подання та розгляду скарг, що стосуються місцевих виборів, а також вимоги до їх форми і змісту визначено розділом XI Кодексу та Порядком.

Відповідно до частини другої статті 72 Кодексу, пункту 10.3 Порядку перед розглядом скарги по суті виборча комісія вивчає скаргу для встановлення, чи подано її належним суб’єктом звернення зі скаргою, визначеним Кодексом; чи віднесено Кодексом розгляд скарги до повноважень виборчої комісії (належний суб’єкт розгляду скарги); чи дотримано суб’єктом звернення зі скаргою строки оскарження, встановлені Кодексом.

Ураховуючи вимоги частини першої, пункту 2 частини третьої статті 65, частини першої статті 66 Кодексу, пункту 2.1, підпункту 1 пункту 3.1, пункту 4.1 Порядку, Комісія констатує, що скаргу подано належним суб’єктом звернення зі скаргою до належного суб’єкта її розгляду та у визначені Кодексом строки.

Розглянувши скаргу, додані до неї документи, беручи до уваги інші наявні в Комісії інформацію та документи, Центральна виборча комісія зазначає.

Кароліно-Бугазька сільська територіальна виборча комісія 10 листопада 2021 року постановою № 330 призначила повторні вибори депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 та повторні вибори Кароліно-Бугазького сільського голови на 09 січня 2022 року.

Основні засади, організацію і порядок проведення повторних місцевих виборів регулює Кодекс, за змістом частини четвертої статті 33, пункту 2 частини другої статті 202, статті 206 якого організацію підготовки та проведення місцевих виборів у межах повноважень, визначених Кодексом, забезпечують територіальні виборчі комісії.

Зокрема, до повноважень територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, належить забезпечення виготовлення виборчих бюлетенів на підставі договору, укладеного між нею та поліграфічним підприємством (частина перша статті 242 Кодексу).

Частиною першою статті 209 Кодексу визначено, що витрати на підготовку і проведення повторних місцевих виборів, зокрема депутатів сільських рад, сільських голів, здійснюються територіальними виборчими комісіями за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів. Інших джерел для забезпечення фінансування повторних місцевих виборів законодавством не передбачено.

За змістом пункту 15 Порядку фінансування виборчих комісій під час підготовки і проведення місцевих виборів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2020 року № 745, у разі призначення повторних виборів депутатів сільської ради, сільського голови територіальна виборча комісія подає відповідній сільській раді пропозиції щодо виділення коштів на підготовку і проведення таких виборів, складені на підставі середніх норм видатків з урахуванням видатків територіальної виборчої комісії та дільничних виборчих комісій. У межах виділеного сільською радою обсягу видатків територіальна виборча комісія складає, затверджує та погоджує з сільським головою єдиний кошторис видатків за формою згідно з додатком, яким передбачаються видатки на підготовку і проведення відповідних місцевих виборів за повною економічною класифікацією видатків, кошторис, план асигнувань (за винятком надання кредитів з бюджету) загального фонду місцевого бюджету для підготовки і проведення відповідних виборів з урахуванням видатків дільничних виборчих комісій.

Отже, усі витрати на підготовку і проведення повторних виборів депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради та Кароліно-Бугазького сільського голови, у тому числі на виготовлення виборчих бюлетенів, мають здійснюватися за рахунок коштів відповідного сільського бюджету.

За наявною в Комісії інформацією, Кароліно-Бугазька сільська територіальна виборча комісія звернулася до Кароліно-Бугазької сільської ради щодо виділення коштів для фінансування витрат на проведення повторних місцевих виборів, призначених на 09 січня 2022 року.

Крім того, Центральна виборча комісія листом від 04 листопада 2021 року № 21-40-3890 звернулась до Кароліно-Бугазької сільської ради щодо вирішення питання фінансового забезпечення підготовки та проведення відповідних повторних виборів.

Разом з тим рішенням Кароліно-Бугазької сільської ради від 22 грудня 2021 року № 520-VIII Кароліно-Бугазькій сільській територіальній виборчій комісії у виділенні коштів для підготовки та проведення зазначених повторних місцевих виборів відмовлено.

За таких обставин Комісія зауважує, що правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавств визначаються Бюджетним кодексом України. Так, згідно зі статтею 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов’язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. При цьому відповідно до частини другої цієї статті бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України.

Слід зазначити, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов’язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами (частина перша статті 48 Бюджетного кодексу України).

При цьому Комісія звертає увагу, що розпорядником коштів місцевого бюджету для здійснення заходів із підготовки і проведення місцевих виборів є територіальна виборча комісія в особі її голови, а за його відсутності - заступника голови комісії (пункт 8 указаного Порядку фінансування виборчих комісій під час підготовки і проведення місцевих виборів).

Відповідно до частини третьої статті 48 Бюджетного кодексу України розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, за якими розпорядником бюджетних коштів взято зобов’язання без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), є недійсними. За такими операціями не виникають бюджетні зобов’язання та не утворюється бюджетна заборгованість.

Згідно з приписами частини четвертої статті 48 Бюджетного кодексу України зобов’язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов’язаннями і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов’язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов’язань не здійснюються. Вимоги фізичних і юридичних осіб щодо відшкодування збитків та/або шкоди за зобов’язаннями, взятими розпорядниками бюджетних коштів без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), стягуються з осіб, винних у взятті таких зобов’язань, у судовому порядку.

Враховуючи викладене, а також те, що рішенням Кароліно-Бугазької сільської ради відмовлено у фінансуванні підготовки та проведення повторних місцевих виборів, призначених у Кароліно-Бугазькій сільській територіальній громаді на 09 січня 2022 року, Комісія вважає, що Кароліно-Бугазька сільська територіальна виборча комісія на сьогодні не має правових підстав брати на себе будь-які бюджетні зобов’язання без відповідних бюджетних асигнувань, зокрема стосовно укладення договору з поліграфічним підприємством щодо виготовлення виборчих бюлетенів.

За положеннями частини другої статті 242 Кодексу договір між відповідною територіальною виборчою комісією та поліграфічним підприємством укладається із застосуванням переговорної процедури закупівлі. При цьому строків для укладення такого договору Кодексом не визначено.

Разом з тим правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг визначено Законом України "Про публічні закупівлі" (далі - Закон). Тож відповідні територіальні виборчі комісії з метою матеріально-технічного забезпечення підготовки і проведення місцевих виборів повинні забезпечити здійснення закупівель товарів і послуг відповідно до вимог Закону.

Закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється із застосуванням однієї з визначених Законом процедур закупівлі, спрощеної закупівлі (статті 13, 14), які обираються з урахуванням предмета закупівлі.

Також закупівля товарів, робіт і послуг, вартість яких не перевищує 50 тисяч гривень, може здійснюватися без використання електронної системи закупівель (частина третя статті 3 Закону).

Предмет закупівлі визначається відповідно до Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 15 квітня 2020 року № 708. При цьому пунктом 18 розділу ІІ вказаного Порядку встановлено особливості визначення предмета закупівлі товарів і послуг, необхідних для підготовки та проведення, зокрема, місцевих виборів.

Крім того, під час розгляду скарги Комісія бере до уваги правову позицію, висловлену Верховним Судом (постанови від 13 червня 2017 року у справі № П/800/490/15 та від 21 липня 2019 року у справі № 855/314/19), згідно з якою протиправною бездіяльністю суб’єкта владних повноважень є зовнішня форма поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов’язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання належать до компетенції суб’єкта владних повноважень, були об’єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Також у постанові Верховного Суду України від 13 червня 2017 року у справі № П/800/490/15 міститься правовий висновок, що "для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов’язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов’язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків".

За вказаних обставин Комісія вважає, що відсутність належного фінансування підготовки та проведення повторних місцевих виборів Кароліно-Бугазькою сільською радою унеможливила вчинення відповідних дій Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії (зокрема здійснення закупівлі виборчих бюлетенів).

Під час розгляду скарги по суті щодо дії (бездіяльності) суб’єкта оскарження виборча комісія вирішує, зокрема, чи мала місце оскаржувана дія (бездіяльність) суб’єкта оскарження, чи оскаржувана дія (бездіяльність) здійснювалася (вчинялася) суб’єктом оскарження на законних підставах (пункти 1, 2 частини сьомої статті 72 Кодексу).

Згідно з пунктом 1 частини тринадцятої статті 72 Кодексу та підпунктом 1 пункту 10.16 Порядку виборча комісія відмовляє в задоволенні скарги, якщо встановить, зокрема, що оскаржуване рішення, дія чи бездіяльність суб’єкта оскарження вчинені відповідно до закону.

Враховуючи викладене, Комісія вбачає наявність підстав для відмови в задоволенні вимог суб’єкта звернення зі скаргою щодо визнання протиправною бездіяльності Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії, яка полягає у неприйнятті нею рішення про визначення підприємства-виготовлювача виборчих бюлетенів для голосування на повторних виборах депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 та Кароліно-Бугазького сільського голови 09 січня 2022 року та неукладенні із застосуванням переговорної процедури закупівлі договору з поліграфічним підприємством щодо виготовлення виборчих бюлетенів, а також вимог щодо зобов’язання Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії невідкладно прийняти рішення про визначення підприємства-виготовлювача виборчих бюлетенів та укласти із застосуванням переговорної процедури відповідний договір з поліграфічним підприємством.

При цьому Комісія зауважує, що відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, наділеним повноваженнями щодо організації підготовки і проведення, зокрема, виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у порядку та в межах, установлених законами України. Згідно з покладеними законодавством України повноваженнями Центральна виборча комісія, зокрема, забезпечує дотримання передбачених Конституцією та законами України принципів і засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, однакове застосування законодавства України про вибори на всій території України, здійснює контроль за додержанням вимог законодавства України про вибори (частина перша статті 2, пункти 1 - 4 статті 17 указаного Закону). Частиною другою статті 3 цього Закону визначено, що Центральна виборча комісія та її члени зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом пункту 3 частини першої статті 7 Бюджетного кодексу України місцеві бюджети є самостійними. Згідно з пунктом 23 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Частиною другою статті 19 Конституції України унормовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Натомість невиділення Кароліно-Бугазькою сільською радою коштів для фінансування підготовки та проведення вказаних повторних виборів депутатів сільської ради та сільського голови є порушенням вимог Кодексу та перешкоджає реалізації встановленого статтею 38 Конституції України права громадян України обирати і бути обраними до органів місцевого самоврядування, забезпеченню необхідного представництва в раді виборців - членів відповідної територіальної громади, а отже, повноцінному здійсненню ними місцевого самоврядування, гарантованого статтею 7 Основного Закону України.

Статтею 157 Кримінального кодексу України та статтею 212-24 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено відповідно кримінальну та адміністративну відповідальність за перешкоджання здійсненню виборчого права.

Відповідно до частини третьої статті 19 Кодексу особи, винні в порушенні законодавства про вибори, притягуються до кримінальної, адміністративної або іншої відповідальності в порядку, встановленому законом.

При цьому, зважаючи, що станом на день розгляду Комісією скарги Чередниченка Ю.А., зареєстрованої в Центральній виборчій комісії 04 січня 2022 року за № 21-30-40, питання виділення коштів для фінансування повторних виборів депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 та повторних виборів Кароліно-Бугазького сільського голови, призначених на 09 січня 2022 року, не вирішено, Комісія, керуючись статтями 2, 16 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", вважає за необхідне повторно звернути увагу Кароліно-Бугазької сільської ради на необхідність негайного вирішення питання щодо забезпечення фінансування проведення вказаних повторних виборів за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету, а також на встановлену законодавством відповідальність за перешкоджання здійсненню виборчого права.

Враховуючи викладене, відповідно до статей 19, 33, 65 - 72, 202, 206, 209, 242 Виборчого кодексу України, Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 21 серпня 2020 року № 192, керуючись статтями 2, 11 - 13, частиною четвертою статті 14, частиною четвертою статті 15, статтями 16, 17, 21 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:

1. Відмовити в задоволенні скарги Чередниченка Юрія Анатолійовича, зареєстрованої в Центральній виборчій комісії 04 січня 2022 року за № 21-30-40.

2. Звернути увагу Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області на необхідність негайного вирішення питання щодо забезпечення фінансування проведення повторних виборів депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області в багатомандатних виборчих округах № 1 - 5, 7 та повторних виборів Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області, призначених на 09 січня 2022 року, за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету, а також на встановлену законодавством відповідальність за перешкоджання здійсненню виборчого права.

3. Копію цієї постанови надіслати Чередниченку Ю.А., Кароліно-Бугазькій сільській територіальній виборчій комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, Кароліно-Бугазькій сільській раді Білгород-Дністровського району Одеської області.

4. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.

Голова

Центральної виборчої комісії

О. ДІДЕНКО

= завантажити законодавчий акт, актуальний на поточний час =
<< | >>

Центрвиборчком України:

 1. ПОСТАНОВА від 4 січня 2022 року № 2 "Про акредитацію офіційних спостерігачів від Міжнародної неурядової організації "Координаційний ресурсний центр"на повторних місцевих виборах 16, 23, 30 січня та 13, 20 лютого 2022 року". Центрвиборчком України. 2022 рікк
 2. ПОСТАНОВА від 4 січня 2022 року № 1 "Про акредитацію офіційних спостерігачів від Міжнародної неурядової організації "Координаційний ресурсний центр"на всеукраїнському референдумі за народною ініціативою". Центрвиборчком України. 2022 рікк
 3. ПОСТАНОВА від 11 січня 2021 року № 9 "Про зміни в складі територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 4. ПОСТАНОВА від 11 січня 2021 року № 8 "Про затвердження Кошторису Центральної виборчої комісії за бюджетною програмою 6731050 "Функціонування Державного реєстру виборців"на 2021 рік". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 5. ПОСТАНОВА від 11 січня 2021 року № 7 "Про затвердження Кошторису Центральної виборчої комісії за бюджетною програмою 6731020 "Проведення виборів народних депутатів України"на 2021 рік". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 6. ПОСТАНОВА від 15 січня 2021 року № 10 "Про окремі питання діяльності Андрушівської міської територіальної виборчої комісії Бердичівського району Житомирської області". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 7. ПОСТАНОВА від 5 січня 2021 року № 6 "Про зміни в складі територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 8. ПОСТАНОВА від 5 січня 2021 року № 5 "Про розмір грошової застави на повторних виборах депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч), сільських, селищних, міських голів (міста з кількістю виборців до 75 тисяч), виборчий процес яких розпочинається у 2021 році". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 9. ПОСТАНОВА від 5 січня 2021 року № 4 "Про звернення до Донецької та Луганської обласних державних адміністрацій - обласних військово-цивільних адміністрацій стосовно надання висновку щодо можливості організації підготовки та проведення відповідно до Виборчого кодексу України перших місцевих виборів 28 березня 2021 року на окремих територіях Донецької та Луганської областей". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 10. ПОСТАНОВА від 3 січня 2021 року № 3 "Про визнання Городянко В.І. обраною Пришибським сільським головою Кременчуцького району Полтавської області". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 11. ПОСТАНОВА від 3 січня 2021 року № 2 "Про визнання Прилипка Ю.І. обраним Гостомельським селищним головою Бучанського району Київської області". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 12. ПОСТАНОВА від 3 січня 2021 року № 1 "Про скаргу Печеніна А.А. та Кучера І.Ю., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 31 грудня 2020 року за № 21-36/1-32381". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 13. ПОСТАНОВА від 16 січня 2021 року № 15 "Про зміни в складі Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 14. ПОСТАНОВА від 15 січня 2021 року № 14 "Про зміни в складі територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 15. ПОСТАНОВА від 15 січня 2021 року № 13 "Про скаргу кандидата на посаду Уланівського сільського голови Хмільницького району Вінницької області Загребельного О.Д., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 13 січня 2021 року за № 21-36/1-403". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 16. ПОСТАНОВА від 15 січня 2021 року № 12 "Про скаргу Чередниченка Ю.А., Кісенка В.П., Бачурського В.Б., Бєлграда С.М., Задир А.В., Громика О.О., Сирбула А.М., Кучера І.Ю., Діденко Н.Д., Печеніна А.А., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 12 січня 2021 року за № 21-36/1-400". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 17. ПОСТАНОВА від 15 січня 2021 року № 11 "Про внесення змін до постанови Центральної виборчої комісії від 28 жовтня 2020 року № 433". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 18. ПОСТАНОВА від 22 січня 2021 року № 19 "Про внесення змін до постанови Центральної виборчої комісії від 28 квітня 2012 року № 82". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 19. ПОСТАНОВА від 18 січня 2021 року № 17 "Про новий склад Андрушівської міської територіальної виборчої комісії Бердичівського району Житомирської області". Центрвиборчком України. 2021 рікк
 20. ПОСТАНОВА від 18 січня 2021 року № 16 "Про скаргу Вітренка О.Г., довіреної особи кандидата на посаду Конотопського міського голови Конотопського району Сумської області Семеніхіна А.Ю., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 15 січня 2021 року за № 21-36/1-650". Центрвиборчком України. 2021 рікк
- Антимонопольний комітет - Верховний Суд України - Вищий адміністративний суд України - Вищий господарський суд - Вищий спеціалізований суд - Генеральна прокуратура України - ДА електронного урядування - Державіаслужба України - Державні утворення на території України (1917-1920) - Держатомрегулювання - Держаудитслужба України - Держкомтелерадіо України - Держкордонслужба України - Держнаглядохоронпраці України - Держспецзв’язок - Держспоживстандарт України - Держстат України - Держфінпослуг України - ДКА України - Закони України - Законодавство Української РСР - Кабінет Міністрів України - Кодекси України - Конституційний Суд України - МВС України - МЗС України - Міжнародні документи, ратифіковані Верховною Радою України - Міжнародні угоди України - Мін'юст України - Мінагрополітики України - Мінекономрозвитку України - Міненерговугілля України - Мінінфраструктури України - Мінкультури України - Мінмолодьспорт України - Міноборони України - Мінприроди України - Мінрегіон України - Мінсоцполітики України - Мінфін України - МІП - МНС України - МОЗ України - МОН України - МТОТ - Нацдержслужба України - Національне агентство з питань запобігання корупції - Національне антикорупційне бюро України - Національний банк України - Нацком.енергетики - Нацкомфінпослуг - Нацрада телерадіомовлення - НКРЗІ - НКЦПФР - Основний Закон України - Пенсійний фонд України - Постанови Верховної Ради України - Президент України - РНБО України - Розпорядження Голови ВР України - Розпорядження Кабінета Міністрів України - Служба безпеки України - Служба зовнішньої розвідки - Укрдержархів - Управління державної охорони - Фонд гарант.вкладів фізич.осіб - Фонд державного майна - Фонд соцстраху по безробіттю - Фундаментальне законодавство України - Центрвиборчком України -