Допоможи підроздлам ЗС України, задіяним в обороні Кривого Рогу і Дніпропетровської області!
 <<
>>

ПОСТАНОВА Верховної Ради України "Про Звернення Верховної Ради України до Комітету ООН з прав людини, Комітету ООН з прав дитини, Міжнародного суду ООН, Верховного комісара ООН у справах біженців про порушення Російською Федерацією міжнародних договорів (конвенцій) та про неприпустимість передання дітей - громадян України та дітей, які проживали на території України, викрадених та примусово вивезених до держави-агресора, інших держав або переміщених у межах окупованих територій України, в сім’ї російських громадян". Верховна Рада України. 2022

Документ актуальний на 20.06.2022
завантажити документ, актуальний на поточний час

ПОСТАНОВА

Верховної Ради України

Про Звернення Верховної Ради України до Комітету ООН з прав людини, Комітету ООН з прав дитини, Міжнародного суду ООН, Верховного комісара ООН у справах біженців про порушення Російською Федерацією міжнародних договорів (конвенцій) та про неприпустимість передання дітей - громадян України та дітей, які проживали на території України, викрадених та примусово вивезених до держави-агресора, інших держав або переміщених у межах окупованих територій України, в сім’ї російських громадян

Верховна Рада України постановляє:

1. Схвалити Звернення Верховної Ради України до Комітету ООН з прав людини, Комітету ООН з прав дитини, Міжнародного суду ООН, Верховного комісара ООН у справах біженців про порушення Російською Федерацією міжнародних договорів (конвенцій) та про неприпустимість передання дітей - громадян України, та дітей, які проживали на території України, викрадених та примусово вивезених до держави-агресора, інших держав або переміщених у межах окупованих територій України, в сім’ї російських громадян (додається).

2. Доручити Голові Верховної Ради України забезпечити невідкладне направлення тексту Звернення до Комітету ООН з прав людини, Комітету ООН з прав дитини, Міжнародного суду ООН, Верховного комісара ООН у справах біженців.

3. Ця Постанова набирає чинності з дня її прийняття.

Голова Верховної Ради України

Р. СТЕФАНЧУК

м. Київ

19 червня 2022 року

№ 2306-IX

ЗВЕРНЕННЯ

Верховної Ради України

до Комітету ООН з прав людини, Комітету ООН з прав дитини, Міжнародного суду ООН, Верховного комісара ООН у справах біженців про порушення Російською Федерацією міжнародних договорів (конвенцій) та про неприпустимість передання дітей - громадян України та дітей, які проживали на території України, викрадених та примусово вивезених до держави-агресора, інших держав або переміщених у межах окупованих територій України, в сім’ї російських громадян

Більше трьох місяців триває протистояння Українського народу проти збройної агресії Російської Федерації.

Мільйони громадян України, серед яких понад чотири мільйони дітей, рятуючи своє життя та життя свої близьких, були змушені покинути небезпечні регіони та стати внутрішньо переміщеними особами або перетнути кордони України.

Україна дипломатичним шляхом через відповідні міжурядові домовленості намагається вжити всіх максимально можливих заходів щодо контролю за дотриманням прав та інтересів дітей за кордоном і повернення їх на батьківщину після закінчення війни з держав, що надали тимчасовий притулок.

Але найбільше занепокоєння сьогодні викликають неправомірні дії Російської Федерації щодо викрадення та примусової депортації українських дітей на територію держави-агресора, інших держав або в межах окупованих територій України.

Організація Об’єднаних Націй у Загальній декларації прав людини та в міжнародних пактах про права людини проголосила і погодилася з тим, що кожна людина має володіти всіма зазначеними у них правами і свободами без будь-яких обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, статі, релігійних, політичних або інших переконань, національного або соціального походження, майнового стану, місця народження або іншими ознаками.

Діти мають право на особливе піклування і допомогу.

У преамбулі Факультативного протоколу до Конвенції про права дитини щодо участі дітей у збройних конфліктах підкреслено, що мир і безпека, засновані на повазі до цілей і принципів Статуту Організації Об’єднаних Націй та дотриманні відповідних правових інструментів у сфері прав людини, є незамінними для захисту дітей, зокрема під час збройних конфліктів.

Конвенція про права дитини закріплює права дітей на життя, виживання та розвиток, а також на доступ до води, їжі, житла, системи охорони здоров’я, освіти і захист від усіх форм насильства. Діти мають право на турботу, допомогу й захист.

Женевська конвенція про захист цивільного населення під час війни від 1949 року забороняє, незалежно від мотивів, здійснювати примусове індивідуальне чи масове переселення або депортацію осіб, у тому числі дітей, що перебувають під захистом, з окупованої території на територію окупаційної держави або на територію будь-якої іншої держави, незалежно від того, окупована вона чи ні.

Насильницька передача дітей з однієї людської групи до іншої є однією з ознак геноциду відповідно до статті 2 Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього.

Проте, порушуючи всі норми міжнародного права, Російська Федерація примусово депортує на свою територію та переміщує на тимчасово окуповані території України мільйони громадян України, серед яких є діти, у тому числі діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування.

Відповідно до Конституції України утримання та виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, покладається на державу. Такі діти знаходяться під особливим захистом Української держави.

Водночас, намагаючись легалізувати викрадення українських дітей, які не мають рідних батьків і не можуть себе повною мірою захистити самостійно, президент Російської Федерації 30 травня 2022 року підписав указ про набуття у спрощеному порядку російського громадянства примусово переселеними дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, з України, а також дітьми, які перебувають на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей, що дозволить у майбутньому росіянам всиновлювати викрадених українських дітей.

Процедура звернення за встановленням російського громадянства для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, спрощена до мінімуму. З відповідною заявою можуть звернутися опікун дитини, її піклувальник, керівник органу опіки та піклування, а також керівник організації для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, керівник освітньої організації або організації, що надає соціальні послуги, якщо вона розташована на території Донецької, Луганської, Запорізької або Херсонської областей України.

Тисячі дітей, які опинилися на тимчасово окупованих територіях та території держави-агресора, є заручниками держави-окупанта. Дітьми дуже легко маніпулювати, використовувати у своїх цілях, у тому числі для пропаганди.

Примусове вивезення Російською Федерацією українських дітей, особливо дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, батьки яких загинули на війні Російської Федерації проти України, є грубим порушенням прав і свобод таких дітей.

Конвенція про права дитини, Женевська конвенція про захист цивільного населення під час війни від 1949 року визначають зобов’язання держав-учасниць вживати заходів для боротьби з нелегальним переміщенням та неповерненням дітей з-за кордону.

Від імені Українського народу Верховна Рада України звертається до Комітету ООН з прав людини, Комітету ООН з прав дитини, Міжнародного суду ООН, Верховного комісара ООН у справах біженців та світової спільноти з вимогою невідкладно вдатися до рішучих кроків для захисту дітей - громадян України та дітей, які проживали на території України, з метою:

неприпустимості передання дітей - громадян України та дітей, які проживали на території України, викрадених та примусово вивезених до держави-агресора, інших держав або переміщених у межах окупованих територій України, в сім’ї російських громадян;

повернення дітей - громадян України та дітей, які проживали на території України, викрадених та примусово вивезених до держави-агресора, інших держав або переміщених у межах окупованих територій України, на територію, підконтрольну Україні.

Ми високо цінуємо зусилля міжнародних організацій та урядів держав, спрямовані на надання допомоги Україні та перемогу демократії у світі. Водночас закликаємо не зупинятися у прийнятті рішучих дій та кроків задля захисту громадян України, а особливо українських дітей, яких викрадає і примусово вивозить держава-агресор.

Закликаємо міжнародну спільноту об’єднатися та виступити єдиним фронтом проти збройної агресії Російської Федерації проти України заради миру та безпеки у світі, перемоги добра над злом, справедливості, захисту демократичних і людських цінностей, відстоювання прав і свобод людини.

= завантажити законодавчий акт, актуальний на поточний час =
<< | >>

Закони України:

 1. ПОСТАНОВА Верховної Ради України "Про Звернення Верховної Ради України до Організації Об’єднаних Націй, Європейського Парламенту, урядів та парламентів іноземних держав та парламентських асамблей міжнародних організацій стосовно неприйнятності військового шантажу відносно України з боку Російської Федерації, який вона здійснює з метою недопущення реалізації європейських та євроатлантичних прагнень України". Верховна Рада України. 2022 рікк
 2. ПОСТАНОВА Верховної Ради України "Про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо здійснення функцій технічного регулювання у сфері агропромислового комплексу та машинобудування для агропромислового комплексу". Верховна Рада України. 2022 рікк
 3. ПОСТАНОВА Верховної Ради України "Про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення положень стосовно вчинення нотаріальних та реєстраційних дій в процесі набуття прав на земельні ділянки". Верховна Рада України. 2022 рікк
 4. ЗАКОН УКРАЇНИ "Про внесення зміни до пункту 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення"Закону України "Про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України щодо вдосконалення електронної форми документообігу у Верховній Раді України"". Верховна Рада України. 2022 рікк
 5. ПОСТАНОВА Верховної Ради України "Про направлення на повторне друге читання проекту Закону України про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо зарахування акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів". Верховна Рада України. 2022 рікк
 6. ПОСТАНОВА Верховної Ради України "Про проведення VI Міжнародної спільної конференції Європейської організації вищих органів аудиту (EUROSAI) та Арабської організації вищих органів аудиту (ARABOSAI) на тему "Дослідження вищими органами аудиту ефективності політики боротьби зі зміною клімату та її наслідками"у травні 2022 року в м. Києві". Верховна Рада України. 2022 рікк
 7. ПОСТАНОВА Верховної Ради України "Про повернення на доопрацювання проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння формуванню відповідального батьківства". Верховна Рада України. 2022 рікк
 8. ПОСТАНОВА Верховної Ради України "Про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження електронних квитків на автомобільному та міському електричному транспорті". Верховна Рада України. 2022 рікк
 9. ПОСТАНОВА Верховної Ради України "Про внесення зміни до порядку денного шостої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання". Верховна Рада України. 2022 рікк
 10. ПОСТАНОВА Верховної Ради України "Про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до Закону України "Про освіту"щодо встановлення відповідальності за передачу академічних творів із порушенням принципів академічної доброчесності". Верховна Рада України. 2022 рікк
 11. ПОСТАНОВА Верховної Ради України "Про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до деяких законів України". Верховна Рада України. 2022 рікк
 12. ПОСТАНОВА Верховної Ради України "Про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення"Закону України "Про житлово-комунальні послуги"". Верховна Рада України. 2022 рікк
 13. ПОСТАНОВА Верховної Ради України "Про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання розвитку українського книговидання і книгорозповсюдження". Верховна Рада України. 2022 рікк
 14. ПОСТАНОВА Верховної Ради України "Про внесення змін до порядку денного шостої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання". Верховна Рада України. 2022 рікк
 15. ПОСТАНОВА Верховної Ради України "Про утворення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування фактів можливих корупційних дій посадових осіб Державної податкової служби України, Державної митної служби України, що могли призвести до зменшення надходжень до державного бюджету, та можливих зловживань у сфері фінансово-господарської діяльності акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"". Верховна Рада України. 2022 рікк
 16. ПОСТАНОВА Верховної Ради України "Про зміну і встановлення меж міста Іршави Хустського району Закарпатської області". Верховна Рада України. 2022 рікк
 17. ПОСТАНОВА Верховної Ради України "Про календарний план проведення сьомої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання". Верховна Рада України. 2022 рікк
 18. ПОСТАНОВА Верховної Ради України "Про зміну і встановлення меж міста Виноградова Берегівського району Закарпатської області". Верховна Рада України. 2022 рікк
 19. ПОСТАНОВА Верховної Ради України "Про зміну і встановлення меж міста Носівки Ніжинського району Чернігівської області". Верховна Рада України. 2022 рікк
 20. ПОСТАНОВА Верховної Ради України "Про зміну і встановлення меж міста Вугледара Волноваського району Донецької області ". Верховна Рада України. 2022 рікк
- Антимонопольний комітет - Верховний Суд України - Вищий адміністративний суд України - Вищий господарський суд - Вищий спеціалізований суд - Генеральна прокуратура України - ДА електронного урядування - Державіаслужба України - Державні утворення на території України (1917-1920) - Держатомрегулювання - Держаудитслужба України - Держкомтелерадіо України - Держкордонслужба України - Держнаглядохоронпраці України - Держспецзв’язок - Держспоживстандарт України - Держстат України - Держфінпослуг України - ДКА України - Закони України - Законодавство Української РСР - Кабінет Міністрів України - Кодекси України - Конституційний Суд України - МВС України - МЗС України - Міжнародні документи, ратифіковані Верховною Радою України - Міжнародні угоди України - Мін'юст України - Мінагрополітики України - Мінекономрозвитку України - Міненерговугілля України - Мінінфраструктури України - Мінкультури України - Мінмолодьспорт України - Міноборони України - Мінприроди України - Мінрегіон України - Мінсоцполітики України - Мінфін України - МІП - МНС України - МОЗ України - МОН України - МТОТ - Нацдержслужба України - Національне агентство з питань запобігання корупції - Національне антикорупційне бюро України - Національний банк України - Нацком.енергетики - Нацкомфінпослуг - Нацрада телерадіомовлення - НКРЗІ - НКЦПФР - Основний Закон України - Пенсійний фонд України - Постанови Верховної Ради України - Президент України - РНБО України - Розпорядження Голови ВР України - Розпорядження Кабінета Міністрів України - Служба безпеки України - Служба зовнішньої розвідки - Укрдержархів - Управління державної охорони - Фонд гарант.вкладів фізич.осіб - Фонд державного майна - Фонд соцстраху по безробіттю - Фундаментальне законодавство України - Центрвиборчком України -